Сите информации за AirTags, локаторот на предметите на Apple

Apple AirTag во куфер

Вчерашниот главен го означи почетокот на нови поглавја за историјата на Apple. Затворени се и многу други што беа отворени подолго време. Една од нив е официјално лансирање на Apple AirTags, Локаторот за предмети од големо јаболко што го носевме повеќе од една година. Конечно, веќе ги знаеме сите новости за овој мал производ што ќе ни овозможи да задржиме локализирано сè што сакаме да користиме мрежата за пребарување на екосистемот и уредите на Apple. Подолу ги анализираме сите карактеристики на овој мал додаток кој има за цел да биде успешен.

Apple AirTag, најдете ги вашите предмети лесно

Најпосле откриена јавна тајна: карактеристиките

Со AirTag лесно можете да знаете каде се вашите работи. Ставете еден во клучевите, а друг во ранецот и ќе ги имате во апликацијата Барај, истата што ја користите за да ги најдете вашите пријатели и уредите на Apple. Тоа е откритие, не пропуштајте го.

Кога велиме дека беше тајна со гласови Тоа беше дека гласините беа живи од март 2020 година кога бевме во средина на пандемијата КОВИД-19. Тие исто така се очекуваа на последниот главен збор од минатата година и од причини што сè уште не ги знаеме, Apple го повлече лансирањето на овој мал производ од планот. Конечно, и по долго чекање, веќе имаме со нас воздушните тагови.

Овој мал уред, не многу поголем од монета од 2 евра, треба да биде оној локатор на кој било предмет или елемент што го замислуваме. Всушност, на производителите им останува да развијат додатоци или елементи за да го вметнат AirTag за да го лоцираат. Неговата мала големина и разноврсност овозможува да се постави на голем број места со една јасна цел: локација во реално време.

Apple AirTags носат стандардна батерија за која тврдат дека трае повеќе од една година со употреба на четири звуци и едно прецизно пребарување на ден. Овие податоци користат бета-софтвер и тековни уреди. Веројатно е дека батеријата може да биде дополнително оптимизирана во иднина со претстојното ажурирање на системите на Apple.

Покрај тоа, уредот Се одликува со IP67 сертифицирана отпорност на вода и отпорност на прашина. Интегрира, од друга страна, звучник што овозможува репродукција на звуци за да му помогне на корисникот полесно да го најде звучно. Задниот дел може да се расклопи за да се смени стандардната батерија што ја интегрира како што претходно коментиравме.

 

Apple AirTag е компатибилен со апликацијата Пронајди и чипот U1

AirTags се компатибилни со мрежата за пребарување на Apple

AirTags се конфигурирани со помош на уред iOS или iPadOS и може да бидат конфигурирај со одреден елемент. Тоа е, на секоја од овие мали додатоци можеме да и дадеме персонализирано име. На пример: „Ангелски клучеви“ или „Автомобили“. На овој начин, Siri може да ни помогне да го најдеме секој од овие елементи без да мора да ја внесуваме апликацијата за пребарување.

Дали сте го изгубиле паричникот? Светот не завршува. Секој AirTag има вграден звучник и можете да го направите да вони за да го лоцирате. Само отворете го новиот табулатор Предмети во апликацијата Најди или кажете „Еј Сири, каде е мојот паричник?“ Ако паднал близу, како под троседот, или е во соседната соба, само треба да водите сметка за звукот.

Една од добрите работи кај AirTags е да може да се интегрира во екосистемот и апликацијата за пребарување. Тоа е нешто што Apple веќе не очекуваше со iOS 14.5 и модификацијата на апликацијата Барај за да додадете други компатибилни производи на мрежата. Работи на едноставен начин: Сите уреди компатибилни со мрежата за пребарување (iPad, iPod Touch, Mac, iPhone, итн.) Генерираат мрежа способна да испраќа податоци преку Bluetooth и од таму до iCloud. На овој начин, AirTag што сме го оставиле на плажа може да испрати сигнали до блиските iPhone-и, а тие iPhone-и да ги испраќаат информациите до iCloud и оттаму до вашиот iPhone со цел да може да ги пронајде изгубените предмети користејќи ја големата мрежа на уреди на „Епл“ распространети низ целиот свет.

Поврзана статија:
Мрежата Find на Apple сега поддржува додатоци од трети страни

Од Купертино уверуваат дека оваа врска е направена во криптирана форма одржување на приватноста на сите елементи. Сите податоци се анонимни и шифрирани. Што повеќе, процесот е ултра ефикасен така што уредите не трошат батерија ниту трошат вишок на податоци што овозможува промена на трендот за корисникот.

Apple AirTag и апликацијата Find Тестирање на водите со уреди: важноста на чипот U1

El U1 чип првпат се појави во iPhone 11 и 11 Pro. Тоа е ултра-широк опсег чип (Ultra Wide Band) кој овозможува откривање на просторот. Благодарение на радио импулсите на кратко растојание што ги овозможува прецизна локација на чипот благодарение на технологијата заснована на латентноста на испраќањето, приемот и моќноста на испратените сигнали.

Оттогаш, iPhone 12 и најновиот Apple Watch исто така го интегрираа овој U1 чип. И тоа е клучно за AirTags и мрежата Apple Search. Зошто? Бидејќи секој AirTag има U1 чип во себе што овозможува интеракција со iPhone 11 и 12 (во сите свои модели) размена на информации на дозволете ја прецизната локација на уредот. Покрај тоа, Apple се интегрираше Прецизно пребарување, систем што овозможува обединување на фотоапаратот, акцелерометарот, гироскопот и комплетот ARKit со цел да му се помогне на корисникот брзо да го пронајде AirTag преку звуци, хаптички сензации и визуелни повратни информации.

Обезбедете А. екосистем на уреди во кои е присутен чипот U1 тоа е клучно за совршениот план за распоредување на AirTag. Колку повеќе уреди има, и колку повеќе U1 чип има во самата мрежа, толку е поефикасно кога станува збор за наоѓање на овие мали додатоци низ целата географија.

 

Apple AirTag со различни приврзоци за клучеви

Цени и достапност на Apple AirTag

За да можете да користите AirTags, потребно е да имате еден од следниве уреди со iOS или iPadOS 14.5, Затоа, целиот план што Apple сака да го примени со лансирањето на ова одлично ажурирање е потврден:

 • iPhone SE
 • iPhone 6s или подоцна
 • iPod touch (7-та генерација)
 • iPad Pro
 • iPad (5-та генерација или подоцна), Air 2 или понова, мини 4 или понова

Воздушните тагови Резервациите можат да започнат од 14:00 часот во петок, 23 април на Apple Store Online. Постојат два начина да го купите овој мал производ:

 • Серија на AirTag: 35 евра
 • Многу 4 воздушни ознаки: 119 евра

На секоја од воздушните тагови што ги купуваме може да се додадат сопствени иницијали на емоџи или ласер како и во другите производи на Apple. Покрај тоа, Apple ја има и специјалната верзија Хермес, соработка со францускиот моден бренд:

 • Приврзок + AirTag: 299 евра
 • Ознака за багаж + AirTag: 449 евра
 • Keychain + AirTag: 349 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.