Сите новости за првата бета верзија за програмерите на iOS 15.5

iOS 15.5 бета за програмери

Пред неколку дена Apple не изненади и официјално го лансираше прва бета фаза на iOS 15.5 и сите други оперативни системи за програмери. Од тој момент започнува процесот на дебагирање за сите нови функции кои Apple сака да ги воведе во оваа верзија. Во оваа прилика, iOS 15.5 не воведува големи нови функции во оперативниот систем но има мали промени кои ќе бидат видливи за корисниците кога ќе излезе финалната верзија за неколку недели. Сите новости ви ги пренесуваме подолу.

Apple започнува со дебагирање на iOS 15.5 со својот прв програмер бета

на вести на iOS 15.5 стартуваат во изворниот код на самиот оперативен систем. Пронајдени се референци за нова апликација наречена Apple Classical. Оваа апликација би имала смисла по купувањето на Primephonic од Apple пред неколку месеци. Primephonic е услуга за стриминг на музика посветена на класичната музика. Во изворниот код има фрагменти од код што се однесуваат на апликацијата: „Отвори во Apple Classic“. Сепак, нема трага од апликацијата или од функцијата на друго место.

Воведени се и неколку мали промени во дизајнот applepaycash, Функција за плаќање од лице до лице на Apple. Воведени се две нови копчиња: Испрати или побарај. Со цел да се олесни барањето пари на пријател или плаќањето на контакт. Покрај тоа, во апликацијата Messages, услугата е означена како Apple Pay Cash само на Apple Cash.

iOS 15.5 бета за програмери
Поврзана статија:
Првата бета верзија за развивачите на iOS 15.5 и iPadOS 15.5 сега е достапна

Некои програмери, исто така, предупредија дека функцијата Универзална контрола лансиран во iOS 15.4 кој овозможи управување со различни корисници истовремено поврзани преку оваа функција не е компатибилен помеѓу верзии. Односно, првите бета-верзии на iOS и iPadOS 15 покрај macOS Monterye 12.4 не се компатибилни со macOS 12.3, iOS и iPadOS 15.4.

Повеќе промени на името поврзани со Apple Pay е промената на името на физичката Apple Card која е преименувана Титаниумска картичка внатре Портфолио. Општо кажано, ова се главните новитети на првата бета верзија на iOS 15.5 за програмерите. Сигурни сме дека ќе има повеќе вести во идните бета верзија. Но дотогаш... почекај!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.