Сите новости за iOS 14 што ќе бидат претставени наскоро

Класиката Светски конгрес за програмери Apple ќе започне на 22 јуни во вообичаеното седиште. Сепак, без оглед на theубопитните мерки воведени за заштита на вработените во „Епл“ од КОВИД-19, ние треба да се држиме до „новото нормално“, а оваа нова нормала на која сакам да се повикам е новиот оперативен систем за кој „Епл“ подготви сите

iOS 14 и iPadOS 14 се пред аголот, ние ви кажуваме сè за фирмата Купертино ќе ги објави на 22 јуни и вестите за оперативниот систем.

Ја користам оваа прилика како и секогаш да ве потсетам дека Во Актуалидад Ајфон ќе можете да ја следите најригорозната од директната конференција за инаугурација, каде што ќе ги видиме првите слики на iOS 14 и ние ќе ви го кажеме процесот што мора да го следите за да ги инсталирате првите бета-верзии на овој оперативен систем на вашиот компатибилен iOS уред, затоа добро запишете го датумот и запомнете да бидете со нас и на социјалните мрежи и подоцна во нашата #ПодкастАпл недела, во која ќе зборуваме во живо за тоа што ги најдовме овие вести. Не заборавајте дека во „Актуалидад iPhone“ секогаш ви ги носиме потребните информации.

Подобрувањата што му се потребни на HomeKit

Од година во година и од неговото претставување, HomeKit добива низа подобрувања што го прават сè покорисен, меѓутоа, конкуренцијата силно притиска, особено Alexa на Amazon. Сега Apple сака да се вклучи ако е можно во прашањето на визуелното здравје и нашиот одмор, идејата е да се додаде автоматска „Ноќна смена“ на сијалиците интегрирана со HomeKit и затоа ќе ја прилагоди нивната боја во зависност од времето во денот. Оваа функционалност искрено веќе може рачно да се спроведува преку системот за програмирање, но колку е полесно, толку подобро.

Исто така, ќе има новости за HomeKit Secure Video, што ќе овозможи идентификување и регистрирање на лицата на луѓето што се појавуваат во фотоапаратот, функционалност што некои фирми како Ханивел ја нудат веќе подолго време. Ова ќе ни заштеди непотребни известувања и сигнали.

CarKey, клуч за вашиот автомобил на iPhone

Оваа гласина зазема многу сила, веќе долго време зборуваме за носење на клучот на возилото на iPhone и всушност веќе е можно според кои марки и преку апликациите на секоја марка, сепак CarKey би станал универзален протокол во кој може да се приклучат кој било број на брендови и ова е важна придобивка.

И покрај ова, сè укажува на тоа Apple може официјално да го лансира CarKey дури и пред доаѓањето на iOS 14. Она што доби многу сила е теоријата дека BMW, фирма што соработува многу со Apple, ќе биде првата марка што ќе се приклучи.

Обновување на Springboard

Почетниот екран на iPhone доби естетски допири, но никогаш не беше обновено на функционално ниво, ќе се соочевме со „светата крава“ на iOS. Во овој случај, се чини дека Apple одлучи да избере да го допре овој досега непознат аспект, што ќе ни овозможи, меѓу другото, консултирајте се со нашите апликации преку список, нешто што се претпоставува дека би било интегрирано со сегашниот рефлектор.

На графичките контроли што ќе се развива од иконата на секоја апликација ќе биде персонализирана и интерактивна. Долго разговаравме за доаѓањето на Виџети на iOS и се чини дека конечно пристигна моментот кој сите го чекавме. Се разбира, нема да бидеме ослободени од контроверзии, бидејќи ова ќе ги спушти сега веќе непостоечкиот 3D Touch и сегашниот Haptic Touch, кои добија посебна важност при притискање на секоја икона.

Подобрувања на синџирот на клучеви и пораки

ICloud Keychain е една од моите омилени функции на iOS, всушност тоа е една од оние работи што функционираат толку добро што скоро би претпочитала да не ја допираат. Сепак, Apple се обложува големи со пристигнувањето на „Пријави се со Apple ID“ и сега сака да ги искористи овие можности поврзани со синџирот со клучеви iCloud. Новина е што ќе бидат лансирани низа можности за создавање кодови за една употреба за да нè идентификуваат во одредени услуги, како и да ги анализираат нашите лозинки и да нè предупредат на можни безбедносни пропусти, предлагајќи некои подобрувања.

Пораки Исто така, ќе добие важен лифтинг за лице, за ова ќе ги интегрира функционалностите присутни во целата конкуренција и дека за промена доцна стигнува до апликацијата за пораки на компанијата Купертино. Beе можеме да ги избришеме испратените пораки, да реагираме независно на секоја порака, па дури и да ги споменеме веќе присутни во WhatsApp и Telegram. 

Што има ново во Safari и App Store

Сафари конечно ќе интегрира преведувач на текст. Овој вграден преведувач не само што ќе влијае на Safari, туку исто така ќе работи и на внатрешниот систем на уредот. Како предност, автоматски ќе ни ги покаже сите веб-страници на јазикот што го конфигуриравме, нема да мора да го бараме тоа. Ова исто така ќе важи во App Store каде што некои апликации имаат детали само на англиски јазик, нешто што не разбирам зошто Apple дозволуваше до сега.

Од своја страна, App Store ќе интегрира систем наречен Клипови што ќе ни овозможат да ги тестираме апликациите „во облак“ без да ги инсталираме Така што ќе добиеме идеја пред да потрошиме податоци со преземањето и особено пред да платиме за нив, фантастична идеја.

Други карактеристики што треба да се потврдат

И сега ви оставаме мала мешавина од други карактеристики што Apple се очекува да ги пушти на 22 јуни по повод WWDC 2020:

 • Систем на Зголемена реалност за продавници што ќе ни овозможи да комуницираме со производите.
 • Подобрувања во пристапноста до звук, искористувајќи го микрофонот за да го предупредите корисникот.
 • Изедначување прилагодено аудио од AirPods.
 • Персонализирани предупредувања во апликацијата «Барај» да не извести кога некој од нашите уреди е преместен и да воспостави безбедни зони.
 • Способност да го ресетирате уредот без да го поврзете со компјутер, преку Интернет, како и со macOS.
 • Подобрувања на Apple Pencil во Safari за интеракција во реално време со содржината.
 • Прилагодете ја осветленоста на магичната тастатура на iPad.

И, ве потсетуваме дека WWDC можете да го следите во живо тука, на iPhone News.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pablo dijo

  Единствената функција што толку многу се надевам во „Епл мјузик“ што ја вметнуваат и дека никогаш не пристигнуваат (и скоро исклучувам дека се), е можноста за КРОСФАДЕ.!