Сијалиците на Philips Hue веќе нема да се вклучуваат по прекин на струјата

Ажурирање на апликацијата Philips Hue iPhone X

Сијалиците на Philips Hue се скоро сигурно најпопуларните паметни светилки во светот. Тие беа меѓу првите, тие имаат одличен бренд зад себе и, покрај тоа, имаат многу добар квалитет.

Но сепак, Филипс Хуе отсекогаш имал некои проблеми. Првиот, цената, но и многу старите софтверски грешки, како оној што е поправен со последното ажурирање.

Верзијата 3.11.0 од апликацијата „Philips Hue“ ја додава долгоочекуваната функција што тоа ќе спречи светилки, по прекин на струја (наменета за игра на зборови), да се вклучат со осветленост до максимум. Без оглед на тоа дали пред затемнувањето тие беа исклучени, слаба осветленост, сина или што и да било.

Ова, ако сте го живееле - како мене - е непријатност. Ако спиете и струјата ќе се потроши, кога ќе се вратите, тие ќе се вклучат. Ова е досадно. Но, ако не сме дома, светлата, откако ќе ја повратат струјата, ќе се вклучат и ќе останат вклучени на неодредено време, трошејќи повеќе енергија.

Така, сега можете да отидете во поставките на апликацијата и да го пронајдете новото мени „Однесување на палење“, каде што можеме да дефинираме што сакаме да прави секоја од сијалиците откако ќе ја потроши струјата. Запомнете да го активирате, бидејќи стандардната опција ќе продолжи да биде вклучување на светлата - сите - при максимална осветленост.

И покрај тоа, стандардното однесување, сегашното, исто така може да ни се најде. Па, многу луѓе користат традиционални прекинувачи (што, на крајот на краиштата, за сијалицата е како да се излегува ако го користиме) заедно со виртуелни прекинувачи. На пример, посетители кои ги вклучуваат и исклучуваат светлата на традиционален начин, итн.

Ако го задржиме како порано, сијалиците ќе работат на традиционален начин. Ако, на пример, избереме дека, по прекинот на струјата, тие ќе се исклучат, нема да можеме да користиме традиционални прекинувачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jimими iMac dijo

  Ниту, пак, ви кажува да не се вклучувате повторно, ви кажува да останете со осветлувањето што сте го имале или да станете бели до максимум, но треба да има опција да ги оставите по прекин на струјата.

 2.   Маријано dijo

  Тоа е дека тие ја препознаваат последната состојба што ја имале пред пресекот. Значи, ако тие беа исклучени кога ќе се исклучеше светлото, кога ќе се врати напојувањето, тие повторно ќе бидат исклучени.

 3.   Хуанчо dijo

  Добро решение, но ако ја немаме нијансата на Филипс и ги имаме преку алекса, како се ажурираат? каков било предлог

  1.    микел dijo

   Бидејќи ја ресетиравте нијансата, истото ми се случува после затемнување, во никој случај не можам да ги натерам да се вклучат и работи со Alexa Echo plus, не ги детектира, не се вклучуваат, не трепнат, не знам како да ги ресетирам
   благодарам Хуанчо

 4.   Фернандо dijo

  Колку време ви требаше да ги ажурирате светлата? Преземаат неколку часа и ажуриран е само еден ...

  1.    микел dijo

   Бидејќи ја ресетиравте нијансата, истото ми се случува после затемнување, во никој случај не можам да ги натерам да се вклучат и работи со Alexa Echo plus, не ги детектира, не се вклучуваат, не трепнат, не знам како да ги ресетирам
   благодарам Хуанчо

 5.   мбокачо18 dijo

  Од осумте сијалици што ги имам со центарот за втора генерација (компатибилен со Siri), само 4 се ажурирани и веќе го направив ажурирањето на апликацијата за една недела. Дали некој знае што може да се направи за да се ажурираат другите?