Новата гласина вели дека „iPhone 6c“ ќе пристигне на пролет

IPhone 6c

Многу и разновидни се гласините кои зборуваат за iPhone 6c, но овие гласини имаат само една заедничка точка: тоа би бил iPhone со четири инчен екран. Последната гласина пред денес ви ја кажавме Вчера, и тој ни рече за можноста дека овој многу шпекулиран iPhone може да пристигне во февруари. Тие дури ни раскажаа за цената што би ја имал овој нов iPhone, кој се движи помеѓу 400 и 500 долари, цена што, по денешните гласини, тешко дека ќе видиме дека пристигнува моментот.

Зошто велам дека е тешко за нас да ја видиме таа цена? Од повеќе причини. Првиот е единствениот преседан што го имаме, iPhone 5c кој дојде со многу повисока цена отколку што се шпекулираше. Втората причина е што, како што тврдат повеќето аналитичари, новиот iPhone би користел метална обвивка, што би му овозможило повеќе премиум чувство од iPhone 5c. Покрај тоа, аналитичарот кој е најправилен во своите предвидувања, Минг-Чи Куо вели дека овој четири-инчен iPhone би имал хардвер подобро отколку што мислевме се до денес.

Процесор на iPhone 6s

Врв на денешниот извештај е дека iPhone 6c би имал ист процесор како iPhone 6s, т.е. A9 помоќен и поефикасен од A8, процесор што го користи iPhone 6 и за кој се сметаше дека 6c го користи до денес. Куо не кажува ништо за RAM меморијата што би ја користел овој модел, така што може да користи 1 или 2 GB RAM меморија, но тој мисли не би имал 3Д екран на допир, што би му овозможило на новиот целосен модел да одржува точка на ексклузивност. Да, би имал чип NFC да може да плаќа со Apple Pay.

IPhone 6c

Дизајн на iPhone 6c

Што се однесува до дизајнот, iPhone 6c би ја имал гореспоменатата метална обвивка и многу ќе личеше на iPhone 5s, но со малку позаоблени рабови. Куо смета дека дизајнот на iPhone 6c би бил на половина пат помеѓу дизајнот на iPhone 6 и iPhone 5s. Би бил достапен во две или три бои, што би ја изоставило бојата на розово злато, што мислам дека не е добра идеја со оглед на тоа колку е продадена новата боја.

Лансирање на почетокот на 2016 година

Според Куо, iPhone 6c ќе добие на продажба во март или април 2016 година. Овие датуми се совпаѓаат со некои лансирања, како што се Apple Watch или iPad пред да се појават во продажба во октомври. Аналитичарот верува дека до крајот на годината ќе бидат продадени околу 20 милиони iPhone 6c, што би одговарало на приближно 10% од вкупната продажба на смартфонот со јаболка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   СИМОН dijo

    НЕ да, на крајот ќе го направат тоа правилно и сè.