Скриена датотека на серверите на Apple ги потврдува компатибилните уреди iOS 14

Следниот 22 јуни ќе започне во 7:1 часот по шпанско време, во 10:2020 часот по Мексико и во 2020:XNUMX часот по сан Франциско, Светска конференција за развивачи во XNUMX година, WWDC XNUMX, конференција на која Apple ќе ги објави вестите претстојните верзии на iOS, iPadOS, tvOS, macOS и watchOS.

Пред неколку недели, гласина сугерираше дека сите уреди што моментално ги управува iOS 13 ќе бидат со следната верзија, iOS 14, гласина што дозволи продолжете го животот на постарите уреди уште една година. Таа гласина штотуку е потврдена, иако не официјално, преку скриена датотека достапна на серверите на „Епл“.

iOS 14

Un скриена датотека XML на сервер на Apple, домаќин на ажурирања на iOS потврдува дека iOS 14 ќе биде компатибилен со уреди стари како iPhone 6s (iPhone 8,1) и iPad mini 4, терминали кои се појавија на пазарот во 2015 година. Од оваа листа, зачудувачки е да се види како iPad mini 4 не беше дел од првата листа на терминали за кои се шпекулираше дека се компатибилни со iOS 14, уред што е во оваа датотека сместен на серверите на Apple од страна на корисникот на Twitter, orиорку.

IOS 14 компатибилни уреди

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max
 • iPhone Xr
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Плус
 • iPhone 6s
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch 7-та генерација
 • iPad воздух 2
 • iPad Air 3-та генерација 2019 година
 • iPad Мини 4
 • iPad Мини 5
 • iPad 2017
 • iPad 2018
 • 9.7-инчен iPad Pro
 • 10.2 инчен iPad
 • 10.5-инчен iPad Pro
 • 11-инчен iPad Pro
 • 12.9-инчен iPad Pro (сите генерации)
 • IPod од следната генерација.

Како и да е, пред да ги фрлите камбаните на летот и да бидете во можност да го продолжиме животот на нашиот стар iPhone за уште една година, тоа никогаш не боли почекајте го настанот за презентација на iOS 14.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Ангел dijo

  Ipad pro 10.2? Нема да биде 10.5?