Следете ги до минута сите новости за WWDC 2020

Денес е 22 јуни, денот кога се слави WWDC 2020, настан кој за разлика од сите претходни, Е се одржи преку Интернет, а не лично како што беше од првиот што се одржа. Од „Актуалидад iPhone“ ќе објавиме статии со сите новости што ќе бидат презентирани за време на овој настан.

Ако немате шанса да следете го настанот во живо преку нашиот канал на YouTube, каде што ќе бидам со мојот партнер Луис, коментирајќи ги сите новости, можете да го следите настанот преку овој напис, статија што ќе ја ажурирам како што се презентирани најважните вести.

20: 47 WWDC 2020 заврши
20: 46 Денес е објавена првата бета верзија за развивачите на сите верзии на сите оперативни системи што ги објави Apple.
20: 45 Транзицијата на Интел кон процесори на АРМ ќе трае две години, почнувајќи подоцна оваа година.
20: 42 Апликациите може да се конвертираат за поддршка на процесорите на АРМ за само неколку минути
20: 40 Преминувањето од процесорите на Intel до ARM ќе се изврши преку емулаторот Розета 2. Емулатор што ќе им овозможи на апликациите на Intel да работат на компјутери управувани од ARM.
20: 35 Microsoft и Adobe веќе работат на апликации за тимови управувани од процесори на АРМ
20: 30 Од Купертино тие работат многу години за да можат да ја користат истата архитектура на iPhone во опсегот на Mac
20: 27 Apple најавува дека ќе се обложува на сопствени процесори базирани на архитектурата на ARM
20: 26 Досега macOS Биг Сур
20: 25 Safari ќе интегрира интегриран преведувач кој автоматски ќе ги преведува веб-страниците на мајчин јазик на компјутерот
20: 22 Прилагодете ја тапетата Safari и поставете какви информации сакаме да прикажуваме на почетната страница
20: 21 Можеме да блокираме и да дозволиме употреба на екстензии на веб-страници
20: 19 Што има ново во Safari: willе ни покаже информации за сите тракери што се наоѓаат на веб-страниците што ги посетуваме.
20: 15
20: 14 Контролниот центар за iOS пристигнува во macOS Big Sur и додатоците бидејќи ги наоѓаме и во iOS покрај истите функции што во моментов можеме да ги најдеме во апликацијата iOS Messages и оние што пристигнуваат со iOS 14.
20: 12 Нов дизајн со стил многу сличен на оној што можеме да го најдеме во iOS и во иконите и во центарот за известувања
20: 10 Сега е редот на macOS 10.16 наречен Биг Сур
20: 07 „Епл“ ни го прикажа првиот трејлер од новата серија „Фондација“ базиран на книгите на Исак Асимов
20: 05 Apple TV исто така ќе ја добие функцијата PIP (Слика на слика) каде што ќе можеме да видиме. на пример сликата на безбедносна камера.
20: 02 Со апликацијата House, камерите ќе започнат препознавање на лицето и ќе воспостават зони на движење
20: 00 Што има ново во апликацијата Home: приватноста е подобрена. полесно е да ги додадеме нашите производи и дизајнот на апликацијата е променет со додавање на еден вид додатоци
19: 55 Досега watchOS 7
19: 52 watchOS 7 ќе започне апликација за снимање на сон. една од функциите што многумина од нас ја чекаа.
19: 50 Нова рутина за снимање кога танцуваме
19: 48 Тие можат да се споделуваат со други луѓе и да се преземаат од веб-страници за употреба.
19: 46 Сега зборуваме за watchOS 7
19: 45 AirPods ќе може да препознае кој уред го користиме за да се поврземе автоматски без да мора рачно да го конфигурираме.
19: 42 IPadOS 14 заврши
19: 40 Apple Pencil ќе може да ги препишува белешките што ги правиме во текст и ќе ги препознава формите што ги цртаме.
19: 37 MacOS Spotlight доаѓа на iPadOS - Ова ќе ни овозможи да бараме апликации од пребарувачот и да ги извршуваме, како и документи и кој било друг вид на податоци.
19: 34 Сири е во долниот десен агол на екранот и повиците нема да бидат прикажани на цел екран.
19: 32 Апликацијата Фотографии додава режим на мозаик и истата странична лента со менито што можеме да ја најдеме во macOS
19: 30 Сега е редот на iPadOS 14
! 9: 29 Крај на iOS 14
19: 28 Можеме да користиме апликации без да мора да ги инсталираме директно на нашиот уред само еднаш, кога ќе ги користиме
19: 27 Вести од Apple Store: Клипови за апликации
19: 24 CarPlay новости: сега можеме да додадеме позадина во CarPlay и можност за отворање возила компатибилни со нашиот iPhone.
19: 18 Нови пораки: Закачете ги пораките на врвот. групи и можност за директно одговарање на пораките во групи
19: 15 Нова апликација за превод на различни јазици без интернет-врска
19: 13 Siri го менува својот интерфејс и се наоѓа во долниот центар на екранот
19: 08 Секоја апликација ни нуди различни додатоци
19: 06 Долго очекуваните Виџети конечно пристигнуваат на iOS 14
19: 01 Тим Кук не поздравува на WWDC 2020. претстава што ќе биде спектакуларна според неговите зборови.
19: 00 Настанот за презентација на WWDC 2020 започнува каде што Apple ќе ги претстави најважните вести што ќе дојдат од раката на iOS 14. iPad OS 14. watchOS 7. macOS 10.16 и tvOS 14.
18: 55 Официјалниот пренос веќе започна. со неколку слики од планетата земја и каде што навистина изгледа како мемории. WWDC 2020

Резиме на WWDC 2020

Овој последен главен момент, и покрај тоа што беше претходно снимен настан и не беше настан лице в лице како секоја година, имал времетраење од 1 час и 47 минути, практично исто времетраење како WWDC 2019.

Како што видовме, iOS 14 едвај додаде нови подобрувања, надвор од очекуваните графички контроли за времето, функцијата Слика во слика (што ни овозможува да гледаме видеа на лебдечки екран) и редизајн на апликацијата Активност што ги бележи сите податоци од Apple Watch, уред што ќе може да следи активност на сонот.

Оперативниот систем што доби важни промени е macOS, наречен Биг Сур, оперативен систем кој добива големо дотерување со интегрирање на дизајн многу сличен на оној што моментално можеме да го најдеме во iPadOS, со транспаренти, контролен центар, редизајнирана апликација за пошта и практично проследена до верзијата iPad ...

Ова е првиот чекор кон преминот кон процесорите на АРМ дека Apple планира да започне на крајот на оваа година, како што најави и дека ќе трае две години. За време на транзицијата, емулаторот Розета 2 ќе биде поддржан, така што корисниците на Интел апликациите можат да продолжат да ги користат на компјутери со процесори на АРМ сè додека инвеститорот не објави специфична апликација.

Иако Apple не го спомна, очигледно не сите Mac ќе се префрлат на процесори на ARM. „Епл“ ќе продолжи да се потпира на „Интел“ во опрема желна за напојување, барем, сè додека „Епл“ нема доволно моќен процесор за целосно расипување на „Интел“, иако тоа е веројатно уште неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.