Како да конвертирате фотографии во PDF од iPhone или iPad

Лого на фотографии

Кога станува збор за споделување фотографии (од предмети, луѓе или документи), имаме различни методи за тоа. Првото нешто што треба да се избегне е да користите WhatsApp, бидејќи компресира слики толку многу што ако е документ, нема да можеме да го прочитаме текстот ако ја зголемиме сликата.

Можеме да ги прикачиме сликите преку е-пошта, но тоа не е најдобрата опција бидејќи примачот нема да знае како да го следи редоследот на сликите ако тоа е, уште еднаш, документ. Решението, префрлете фотографии во PDF.

Ако сакате да споделувате фотографии од вашиот iPhone или iPad во PDF формат, тогаш ви го прикажуваме најдобри апликации за конвертирање фотографии во PDF.

Да се ​​земе предвид

Како што споменав погоре, многу од апликациите достапни во App Store кои ни овозможуваат да конвертираме слики во PDF формат, не го извршувајте ова дејство на уредотНаместо тоа, тие го поставуваат на нивните сервери за подоцна да ни го испратат конвертираниот документ.

Иако повеќето од овие апликации тврдат дека документите тие се испраќаат шифрирани до нивните сервери и се враќаат со истиот метод на шифрирање, никој не не уверува, како што тврдат, дека откако ќе ги преземеме датотеките, тие автоматски се избришани од нивните сервери.

Најсмешното од се е што повеќето од нив, тие не се слободни, Наместо тоа, тие ја нудат оваа функција како дел од претплата или преку купување во апликација.

Во следната листа на апликации што ви ја прикажувам подолу, Не вклучив ниту една од овие апликации или барем во моментот на објавување на овој напис, декември 2021 година, тие го извршуваат целиот процес на уредот. Никогаш не боли да го прочитате описот за да бидете сигурни.

Со апликацијата Кратенки

Благодарение на кратенките за iOS, имаме можност да извршиме голем број функции без да мора да инсталираме апликации од трети страни. Кога ги конвертирате сите во PDF, имаме и кратенка за да го направиме тоа.

Кратенката Фото (и) во PDF, од кои можете да преземете овој линк, ни овозможува креирајте PDF-датотека со фотографиите што ги избираме.

Ако кратенката ви покаже грешка во која ве известува дека не може да пристапи до библиотеката со фотографии, треба да ги внесете опциите за приватност на кратенката и да ги измените дозволите за да може да пристапи до сите фотографии зачувани во апликацијата Фотографии.

Претворете од фотографија во PDF

Претворете од фотографија во PDF

Претворањето од фотографија во PDF е едно бесплатна апликација без никакво купување во апликација што ни овозможува да конвертираме слики во серии или поединечно во формат PDF.

Апликацијата ни овозможува да ги користиме сите фотографии што ги имаме складирани во апликацијата Фотографии, вклучувајќи албуми покрај тоа што ни нуди можност за користење на камерата на нашиот уред.

Го става на располагање а голем број на предефинирани распореди, ни овозможува да додадеме текст на сликите, да ја исечеме сликата ако не сакаме целосно да се прикаже, да го промениме редоследот на сликите во PDF-от и, конечно, исто така ни овозможува да го споделиме документот откако ќе го создадеме .

За разлика од другите апликации, конвертирај фотографија во PDF го извршува целиот процес на уредот.

Сите датотеки што ги создаваме со оваа апликација се зачувани во неа, иако можеме испратете ги директно во апликацијата Apple Files со цел да им пристапите од кој било уред што го користи истиот Apple ID.

Конвертирај фотографија во PDF е достапна за iPhone, iPad, iPod touch со iOS / iPad 12.1 или понова верзија и за Apple Mac со кои управува процесорот Apple M1 почнувајќи со macOS 11.

Апликацијата е лоцирана целосно преведен на шпански јазик и можете да го преземете потполно бесплатно преку следниот линк.

Конвертирај фотографија во PDF (врска на AppStore)
Претворете ја фотографијата во PDFслободен

PicSew

Писево

Во Actualidad iPhone претходно зборувавме за оваа апликација, апликација која ни овозможува додадете рамки од уредите на Apple до снимките што ги правиме со нашиот уред.

Но, покрај тоа, исто така ни дозволува придружете се на снимање, идеална функција за кога сакаме да споделиме разговор на WhatsApp или која било друга платформа за пораки, е-пошта, статија ...

Покрај сите овие функции, ни овозможува да работиме и со датотеки во PDF формат. Односно ни дозволува креирајте и споделувајте ја целата содржина што ја создаваме со апликацијата во PDF формат. Не само содржината што ја создаваме со апликацијата, туку и целата содржина што сме ја зачувале на нашиот уред.

PicSew е достапен за вас преземете целосно бесплатноСепак, вклучува две купувања во апликација кои ни овозможуваат да ги отклучиме различните функции што ни ги нуди.

Цената на секој од нив е 0,99 евра, и не вклучува никаков тип на претплата. Ако редовно имате потреба не само да споделувате PDF слики, туку и да ги споите сликите од екранот, треба да го пробате PicSew.

Picsew - шиење слики од екранот (врска на AppStore)
Писево - Шиење на екранотслободен

Скенер Про

Скенер Про

Scanner Pro е една од апликациите поцелосно кога креирате PDF документи од нашата камера или фото албум. Оваа апликација која е достапна во две верзии и е една од најкомплетните што можеме да ја најдеме во App Store. Зад, се момците од Readdle (ист програмер како и Spark mail клиентот).

Со Scanner Pro, ние не само што можеме да креираме PDF документи од која било слика, туку вклучуваме и систем на препознавање текст и ни овозможува заштита со лозинка документите што ги создаваме во овој формат. Некои од. Овие функции се платени, но онаа што ни овозможува да конвертираме слики во PDF е потполно бесплатна.

Покрај тоа, тој вклучува систем за препознавање кој ги скенира рабовите на документот за да ги отстрани во конверзијата и ни овозможува да ги извезуваме сликите во црно-бело, така што конечната големина на датотеката е помала и полесна за споделување.

Целата содржина што ја создаваме со оваа апликација, компатибилна и со iPhone и со iPad се поставува директно на iCloud, што ни овозможува пристап до него од кој било уред поврзан со истиот ID.

Целиот процес на конвертирање на слики во PDF тоа се прави на самиот уред. Ако обично сте принудени да споделувате документи преку вашиот iPhone или iPad, со оваа апликација е лесно.

Scanner Pro: PDF скенер (AppStore Link)
Scanner Pro: PDF скенерслободен
Scanner Mini – Escanea a PDF (AppStore Link)
Scanner Mini – Escanea a PDFслободен

PDF скенер

PDF скенер

Ако цената или функционалноста на Scanner Pro е надвор од вашиот буџет, можете да ја искористите апликацијата PDF Scanner - Scan all, апликација потполно бесплатно што ни овозможува да ги конвертираме сите фотографии што сме ги зачувале во PDF формат, како и користење на самата камера за создавање нови документи во овој формат.

Како Scanner Pro, PDF Scanner ги детектира рабовите на документот За да ги елиминираме при конверзијата, ни овозможува да примениме сиви филтри за да го направиме документот што е можно појасен, компатибилен е со повеќе фотографии и компатибилен е и со iPhone и со iPad.

PDF скенер има Просечен рејтинг од 4,7 starsвезди од 5 можни откако доби повеќе од 3.500 критики. Единствената негативна точка на оваа апликација е што неодамна вклучија реклами во форма на банери. Ако може да се отстранат со купување во апликација, тоа би било идеално.

Скенер PDF - Скенирај ги сите (врска на AppStore)
Скенер PDF - Скенирај ги ситеслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.