Logitech Slim Folio, бидејќи не само што iPad Pro заслужува тастатура

„Епл“ се најде во знакот на пазарот со лансирање на поосновен модел „Ајпад“ за секторот за образование. Многу пренослив уред со импресивна автономија и со многу моќ да консумираат мултимедијална содржина и да извршуваат канцелариски задачи користејќи Word, PowerPoint или Excel.

Logitech исто така ни нуди молив компатибилен со новиот iPad 2018, Logitech Crayon, во кој анализиравме Оваа статија, и да го затвори кругот на совршени додатоци за iPad сега ја имаме вашата тастатура Logitech Slim Case, вградена кутија за тастатура со Bluetooth, што го тестиравме и што е совршено за оние кои сакаат да го остават лаптопот настрана и да го користат својот iPad за сите свои задачи.

Корица и тастатура сè во едно

Иако можеме да користиме која било тастатура со Bluetooth со нашиот iPad, предностите на користењето на капакот на тастатурата се очигледни. Никој не го носи својот iPad без заштита, затоа со еден додаток убиваме две птици со еден камен. Овој Logitech Slim Folio потсетува на која било конвенционална кутија што го штити нашиот iPhone со заден капак и преден капак, кој секако го вклучува iPad-от при отворање. Овој капак е магнетски, затоа нема да се отвори во торбата каде што ја транспортирате. Целиот преден дел, како и поголемиот дел од задниот дел се покриени со црн текстилен материјал, а самата футрола е изработена од темно сива пластика.

Нешто што обично е вообичаено кај овие додатоци е тешкотијата при вметнување на iPad, носена до крајност на страв за интегритетот на iPad или самата футрола при поставување или отстранување. Logitech го дизајнираше овој капак на тастатурата така што ставањето или соблекувањето е бриз. Иако не гледам зошто би сакале да го отстраниме, бидејќи е навистина удобно да се транспортира.

Тоа не е лесен случај, очигледно, затоа што не можеме да заборавиме дека вклучува тастатура. Сепак, во никој случај не е една од најгустите навлаки од овој тип. 182 mm x 248 mm x 20 mm со тежина од 445 грама се целосните спецификации на овој Slim Folio.

Целосна тастатура и на шпански јазик

Тастатурата во овој случај е целосна тастатура, нема тастатури со помала функционалност од „нормалните“ или смешни копчиња кои се тешки за употреба. Logitech има големо искуство во сегментот, а тоа го покажува и во неговите додатоци. Големината и одделувањето на копчињата е иста како и во секоја конвенционална тастатура, и секако дека имаме „Ñ». Копчиња за контрола на репродукцијата, за заклучување на вашиот iPad или за одење на работната површина, користење на Siri или стартување на пребарувачот. Копирајте, залепете, исечете ... сето ова е можно преку кратенки на тастатурата кои исто така се добро означени во него.

Секако, имаме типични копчиња macOS и курсори за да можеме да се движиме. Допирот на копчињата кога ќе се притисне е многу сличен на оној на конвенционалните тастатури, и благодарение на стабилноста што ја обезбедува остатокот од случајот, не постои вид на движење што може да го наруши додека пишуваме. IPad може да се постави само во една позиција (околу 58º), но тој е идеален за пишување со добар агол на гледање. IPad-от е магнетски закотвен во соодветната позиција, а исто така тој магнет што го поправа е тоа што ја прави тастатурата вклучена.

4-годишна автономија

Не е тастатура за полнење, нема да најдете каков било вид конектор на која било од нејзините страни. Работи на батерии со четири копчиња што можат да се заменуваат И, според производителот, тие траат четири години со нормална употреба. Како што рековме претходно, тастатурата автоматски се вклучува и исклучува, така што не ризикувате да заборавите да ја исклучите кога ќе престанете да ја користите, во повеќето случаи причина за најголемо трошење на батеријата. Не успеав да проверам дали се реални четирите години на траење, очигледно, но ако трае две години, мислам дека сите ќе бидеме среќни.

Мислење на уредникот

IPad веќе повеќе од ги демонстрираше своите можности за консумирање содржина, но сепак многумина се сомневаат како уред за создавање на истата. Благодарение на додатоците како Овој случај Logitech Slim Folio за iPad 2017 или 2018 е повеќе од способен да им понуди на секој студент сè што е потребно. Целосна шпанска тастатура, четиригодишно траење на батеријата и искуството на водечката марка во категоријата го прават овој Slim Folio задолжителен за секој што бара тастатура за својот iPad. Покрај цената, само 89,99 € на Амазон (линк) помага да се донесе одлуката.

Logitech Тенок Фолио
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
89
 • 100%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Тастатура
  Уредник: 80%
 • заштита
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Добар дизајн и компактен
 • Добра заштита
 • Одговорена тастатура со целосна големина
 • Специфични клучеви за iOS

Contras

 • Тоа дозволува само позиција 58º

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.