Ние го тестиравме The Dash Pro од Браги. Подобра автономија во оваа верзија на слушалките True Wireless

И, тоа е што пред нешто повеќе од една година имавме можност да го тестираме првиот модел на слушалките Вистински безжични браги цртичка, и со неодамнешното славење на Светскиот конгрес за мобилни телефони оваа година во градот Барселона, се сретнавме со овој бренд за да ни ги покажеме новостите во Pro верзијата на овие The Dash.

Ние мора искрено да кажеме дека на пазарот заситен како оној на слушалките можеме да најдеме малку вести или дури и мал „ризик“ при имплементирање на технологијата во нив. Со ова воопшто не се случува Браги The Dash Pro.

Покрај самите слушалки, Браги ја претстави платформата наноАИ што ги зголемува шансите за вашата The Dash. Но, на крајот на краиштата, она што го сакаме сега е да ви кажеме за нашето искуство со овие слушалки, што е подобрување на претходната верзија, и покрај тоа што сличен дизајн и во самиот производ и во карго / транспортната кутија.

Подобрувања на батеријата и Bluetooth

Автономијата до три часа сега достигнува 5, како што е наведено од самиот производител, но тие навистина ќе не држат малку подолго од ова време. Во мојот случај, употребата е секојдневно спортување и трчање (нешто што не го правев долго време) и навистина тие се во состојба да издржат цело утро на репродукција без проблем. Во случај да останеме без батерија во нив, секогаш можеме да го користиме полнењето обезбедено од кутијата за транспорт, нешто што многу брендови избираат да го додадат на овој вид слушалки и што навистина ќе не спаси барем да останеме без батерија посочено време. што ни нуди автономија од приближно 30 часа.

Товарот со транспортната кутија не е најбрз што велиме, но навистина штом престанеме да ги користиме, едноставно е како да ги чувате во него за да се полнат. Еден од „проблемите“ што тие ги пријавија на слушалките од првата генерација на „Браги“, беше поврзан со автономијата поради поврзувањето со „Блутут“. Во оваа смисла нема вина и автономијата е повеќе од соодветна за секојдневна употреба.

Дизајн на Dash Pro

Ако нешто работи, зошто да го смените? Ова е одговорот што го имаме кога ќе видиме дека во случај на дизајн на слушалки, оттогаш исто е и во двата модели. Фирмата не ризикува во оваа смисла со извонредни промени над деталите, така што имаме многу сличен дизајн во однос на самите слушалки.

Карго-кутијата означува естетска промена што ни помага да ги разликуваме двата модели, бојата на капакот на Bragi The Dash Pro, Тоа е сино, а во претходната верзија беше црно. За боите за да знаете дали нашите слушалки се полнат останува иста:

 • Црвено, има потреба од полнење
 • Портокал: средно оптоварување
 • Зелена: полнење над 50%
 • Сино: целосно полнење

Отпорноста на вода е уште една од доблестите на овие слушалки и е се IPX7 сертифицирани, што ги прави потопни до еден метар и му овозможуваат на корисникот да ги користи во базенот. Во мојот случај не сум навикната да пливам, но за оние кои сакаат да пробаат се сертификати за да издржат тренинг сесии во водата од базенот. Во овој момент, ја прашавме фирмата за употреба на плажа и нивниот одговор беше секогаш позитивен, лошата работа е што морската вода никогаш не е добар сојузник на електронските производи, без разлика колку сертификати имаат и исто така може да ги изгубите.

Внатрешно складирање да се направи без паметниот телефон

Во оваа смисла можеме да го кажеме тоа 4 GB внатрешна меморија на слушалките Тие ни овозможуваат да слушаме музика без да мора да носиме паметен телефон. Ова очигледно бара врска со нашиот Mac или компјутер и преземање на музиката во самите слушалки со капацитет за илјада песни. Сето ова ни овозможува да трчаме на трчање, да прошетаме, да возиме велосипед или да спортуваме без да мора да носиме iPhone.

Карактеристики и технологија

Во овој аспект можеме да кажеме дека тие се вистинска технолошка работа, The Dash Pro. Тие имаат мала големина, иако е точно споредбата со AirPods на Apple е неизбежна, можеме да кажеме дека не е производ што може да му конкурира на Apple и тоа делумно се должи на цената.

На врската со Mac е многу едноставна и тоа ќе се направи автоматски при поврзување на полето за полнење со слушалки, исто така, користењето на официјалната апликација Bragi за iOS е супер едноставно и препорачано бидејќи со него ќе можеме да ги синхронизираме слушалките и видете ги сите функции што можеме да ги извршуваме. Некои од овие функции што можат да се активираат од апликацијата се Гестови на главата, кои ни овозможуваат да користиме виртуелно мени за да избегнеме да ги допираме слушалките при прифаќање повик, одбивање, навигација во менито или репродукција на нашата музика, сето тоа со нежни движења на главата.

Покрај тоа, Браги, како и во претходната објавена верзија, се способни да ја детектираат нашата физичка активност, бидејќи тие додаваат своја сензор за срцев ритам и акцелерометар. Во апликацијата можеме да управуваме и да ги прегледуваме сите овие податоци, податоци што се компатибилни со HomeKit на Apple.

Тука го оставаме бесплатна апликација за iPhone:

Добар аудио квалитет

Кога зборуваме за слушалки за повеќе технологија што го носи она што е навистина интересно е звукот што го нудат и во оваа смисла The Dash Pro, имаат многу добар аудио квалитет. Звучат силно и, генерално, аудиото е многу добро, но некои аспекти секогаш можат да се подобрат во овој поглед и можно е повеќето аудио-чистачи да забележат некои точки за подобрување. Мое мислење за аудиото е дека тие звучат совршено и на моќен начин, нешто што ми треба во некои моменти кога надворешната бучава е многу голема.

Слушалките додаваат можност за поништување на бучавата и транспарентност како што ја нарекуваат, што ни овозможува совршено да ја слушнеме надворешноста, покрај шофершајбната, со која можеме да го одземеме звукот на ветрот додека возиме точак или работиме. Ова исто така беше веќе во првата верзија на производот. Сите проширени информации за овие слушалки ќе ги најдете во Веб-страница на Браги.

Мислење на уредникот

Браги The Dash Pro
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
284,90
 • 80%

 • Браги The Dash Pro
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • звук
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Квалитет на звук
 • Дополнително полнење во кутијата до 30 часа
 • Водоотпорен
 • Компатибилен со Siri
 • Дизајн и квалитет на материјалите

Contras

 • Донекаде висока цена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алфонсо dijo

  Добра ноќ,

  Едно прашање, дали е можно да се префрли музика од Apple Music или е потребно да се купи?

  Ви благодарам многу.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Алфонсо,

   треба да ја имате датотеката за да можете да ја репродуцирате и слушате без iPhone

   Со почит

 2.   Sergio dijo

  Мислам дека треба да го имате на вашиот компјутер за да можете да го пуштите, во стриминг може да се репродуцира од аполо музика