Bomaker SiFi II, Вистински безжични слушалки кои навистина се исплаќаат

Во време кога се чини дека ако не правите слушалки слични на AirPods, вие не сте никој, ценето е што производителот сакаат да понудат квалитет по добра цена без да имитираат никого, и тоа е она што Bomaker го постигнува со својот нов TWS SiFi II.

Спецификации и дизајн

Првото нешто што не погодува кога го имаме новиот Bomaker SiFi II е нивната големина. нејзината карго-кутија е многу мала, со издолжен дизајн што го прави многу удобен за носење во кој било џеб, дури и во тесни фармерки. Тие се исто така многу лесни, дури и не забележувате дека ги носите во вашиот џеб. Карго-кутијата е изработена од пластика со мат црна завршница, а затворачот на капакот е магнетски, важен детал што се претвора во погодност при отворање и безбедност при одржување затворено.

Слушалките имаат конвенционален дизајн, оној на класичен TWS кој не се обидува да ги имитира AirPods, со ист мат црн финиш како и кутијата за полнење. Ова се слушалки за уши, со силиконски приклучок. Во кутијата имате неколку комплети приклучоци за да можете да ги најдете оние што добро се прилагодуваат на вашиот ушен канал. Откако ќе ја пронајдете вистинската игра, тие се удобни за носење и добро се изолираат од надворешниот шум поради пасивното откажување што го нудат.

Важен детал е тоа Тие се овластени за IPX7, така што нема да имате никаков проблем доколку ги носите додека врне дожд и се навлажни, или ако многу се потите. Можете дури и да бидете смирени ако ги испуштите во вода, бидејќи тие се спротивставуваат дури и на повремени потопувања. Сертификацијата е наменета за слушалките, а не за кутијата за полнење.

Стабилна и брза поврзаност

Зборуваме Bluetooth 5.0, што се претвора во стабилна врска, која не страда од капки или нарушувања на звукот. Опсегот е вообичаен, околу 10 метри без премногу пречки помеѓу нив. Дури и да ги тестирам на места со многу електронски уреди, не забележав никакво мешање или пад на врската. За да ги поврзете со вашиот уред, ја немате „магијата“ на AirPods што ги направија толку славни, но можеме да кажеме дека врската е „полуавтоматска“.

Ако слушалките не можат да најдат познат уред автоматски внесете „режим на врска“ и само треба да ги изберете во менито со Bluetooth на вашиот уред. Тие секогаш ќе се поврзат со последната со која се поврзале, но не мора да вртите врски и да се одврзувате, запомнете ги сите што ги поврзавте претходно. Префрлувањето од еден на друг уред не е ѓавол, тоа е на некои Bluetooth уреди.

Слушалките се независни, т.е. едното или другото може да се користат наизменично во изолација. Ако сакате да слушате само преку едното уво, ставете ги саканите слушалки што автоматски ќе се поврзат со вашиот уред, ќе можете да слушате музика (моно), па дури и да одговарате на телефонски повици.

Автономија од 7 часа

Нешто навистина изненадувачки за овие мали слушалки е нивната автономија, бидејќи производителот ветува до 7 часа со едно полнење. Иако се обидов, ми беше невозможно целосно да ја потрошам батеријата, затоа морам да верувам дека тие 7 часа се вистински затоа што по околу три часа употреба батеријата не достигна 50%. Куќиштето за полнење овозможува повеќе полнења, со вкупно 30 часа автономија, и има USB-C конектор, стандард што постепено се наметнува.

Со оваа автономија тешко е да се случи, но ако поради некоја причина ќе останете без батерија во слушалките, околу 10 минути полнење ќе ви овозможи репродукција до 1 час. Многу е малку веројатно дека знам за ситуацијата и затоа што кутијата за полнење има четири предни LED диоди кои ве информираат за статусот на полнење на случајот. Покрај тоа, слушалките го покажуваат своето полнење во статусната лента на вашиот iPhone или iPad и во додатокот за батерии iOS.

Слушалките се вклучуваат и исклучуваат автоматски, кога ќе се извадат од кутијата за полнење или кога ќе бидат вметнати во неа. Тие немаат детекција на уво, односно не престанува да игра кога ќе се отстрани од увото, но застанува кога ќе ги ставите во кутијата затоа што автоматски се исклучуваат и почнуваат да се полнат. На овој начин, сè додека кутијата има полнење, вашите слушалки секогаш ќе ја одржуваат својата целосна батерија со ветените 7 часа автономија.

Контроли на допир

Нешто што многу корисници го промашуваат во многу слушалки TWS е дека физичките контроли се минимални, а зголемувањето или намалувањето на јачината на звукот, на пример, бара да го повикате вашиот виртуелен асистент или да ги користите копчињата на вашиот iPhone. Па овие SiFi II Тие вклучуваат контроли на допир кои ја користат целата предна површина на истата, а исто така го прават тоа со едноставен допир, нема физички копчиња кои тешко може да се направат правилно или што ги прават слушалките да го вознемируваат увото кога ќе го притиснете.

Што можеме да сториме со контролите на допир?

 • Еден допир за репродукција или пауза на репродукција
 • Две допрете за да прескокнете на следната песна (десно) или да се вратите на претходната (лево)
 • Три славини за да го повикате Сири
 • Долг допир за да се зголеми јачината на звукот (десно) или да се намали (лево)
 • Земете или закачете повик со допир

Тие се прилично едноставни контроли за учење, а одговорот е доста добар, иако е точно дека има мало задоцнување од само половина секунда од кога играте додека не ја извршите акцијата. Површината е доволно голема за лесно да се погоди, па дури и вежбање, лесно е да се контролира репродукцијата и јачината на звукот.

Квалитет на звук

Овие слушалки TWS од Bomaker (SiFi II) звучат навистина добро, ние не се соочуваме со класичните ефтини слушалки кои се сите куќишта и немаат ништо внатре. Тие имаат добар звук со голема јачина на звук и моќен бас. Ако ги споредиме со AirPods Pro, слушалки што ги користам секој ден и добро ги познавам, тие имаат повеќе бас и поголем волумен, но не нешто друго, многу повеќе. Тие се два аспекта на кои многумина ги темелат своите критики кон AirPods, па ако сте со таков вкус, овие Sifi II нема да ве разочараат. За возврат, се забележува дека звукот е помалку балансиран од оној на AirPods Pro, средните и високи тонови се нешто скриени зад тие басови, но повторувам, на многу луѓе им се допаѓа тој тип на звук.

Тие немаат активно поништување на бучавата, но благодарение на нивниот дизајн за уши и силиконски чепчиња за уши да, тие имаат пасивно откажување, и тие успеваат да ве изолираат доволно однадвор за да можете да уживате во музиката во бучни средини. Важно е да го изберете вистинскиот комплет силиконски приклучоци, така што заптивката што ја добиваат е доволно добра за да забележите дека се откажува. Добрата работа е што тие не ве изолираат толку однадвор, што е опасно да ги користите на улица.

Во повиците, гласовите се слушаат јасно, а исто така можете да ги користите слушалките независно. Има микрофон во обете слушалки, а исто така има и систем за поништување на бучавата што го елиминира звукот на вашата околина да се фокусира на вашиот глас. Звукот на вашиот глас јасно стигнува до вашиот соговорникКако и кај сите овие типови слушалки, тој не е одличен звук, но доволно е да се слушне добро. На видеото можете да слушнете примерок за тоа како микрофоните го доловуваат мојот глас.

Мислење на уредникот

Слушалките Bomaker SiFi II изненадуваат со нивната цена и перформанси. Неговиот дизајн не привлекува внимание, освен малата големина на карго-кутијата. Но, со својата автономија до 30 часа (7 часа на едно полнење), леснотијата на поврзување со вашите уреди, контролите на допир и квалитетот на звукот го отежнува наоѓањето причина да не ги препорачате, имајќи предвид дека неговата цена на Амазон е 36 € (линк) Исто така сега може да имате дополнителен попуст од 20% користејќи го кодот SK4ZV2F4.

Биомејкер SiFi II
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
36
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • звук
  Уредник: 70%
 • Контроли
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • Многу мала големина
 • Автономија од 7 часа (вкупно 30 часа)
 • Отпорен на вода и пот
 • Леснотија на поврзување
 • Одговорни контроли на допир
 • Добар звук со моќен волумен и бас

Contras

 • Без безжично полнење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Borja dijo

  Оваа алтернатива на AirPods е многу интересна и уште повеќе за таа цена.
  Патем, дали сте размислувале да направите видео преглед на камери за домашно надгледување што се поврзуваат на iPhone? Тоа е нешто што многу ме интересира.
  Со почит
  Borja