Смртта на iTunes поблиску до денот на WWDC 2019

Смртта на iTunes е многу близу, близу како што можеше да се објави крајот на iTunes за само 24 часа, како што го знаеме сега. Покрај гласините за неговото исчезнување, „Епл“ презеде неколку чекори во врска со ова, менувајќи ги сметките на своите социјални мрежи и пренасочувајќи ги другите кон новите услуги што ќе пристигне со iOS 13 и macOS 10.15.

iTunes ќе биде заменет со нови самостојни апликации во macOS 10.15, исто како што имаме во iOS. Сето ова ќе биде потврдено утре на WWDC 2019, со почеток во 19:00 часот. (Време на шпански полуостров). Во меѓувреме, Apple продолжува да се подготвува за нешто што пред неколку години се чинеше незамисливо.

Она што досега не беше ништо повеќе од гласини, почнува да се оформува. Apple започна со отстранување содржина од сметките на iTunes на Facebook и Instagram. Apple ја мигрираше целата содржина од вашата стара сметка на Facebook на сметката Apple TV (линк) посветен на новата апликација и услуга на Apple. Истото се случи и со сметката на Инстаграм, каде што сега не се појавува никаква содржина и од вас ќе биде побарано да ја следите новата сметка на Apple TV (линк) Другите промени што упатуваат на оваа насока може да се видат во тоа како Apple ги напушти адресите „itunes.apple.com“ за содржината на Apple Music за да ги користи новите адреси на „music.apple.com“.

Се чини дека сè укажува на тоа дека iTunes нема да умре целосно, туку дека од четирите апликации во кои ќе се распадне (Музика, Подкаст, TV и Книги) првиот од нив ќе биде оној што задржува некои карактеристики што досега беа резервирани за iTunes. Утре на презентацијата на новиот macOS 10.15 ќе ги видиме сите детали за оваа промена и што ни предвидува Apple со новите апликации, што би можело да биде уште еден пример за „Марципанскиот проект“, односно универзални апликации компатибилни со iOS и macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.