Снимањето на 4K ProRes е достапно само од 13 GB iPhone 256

ProRes

Еден од главните новитети што доаѓаат од раката на новата палета на iPhone 13 Pro е Поддршка за формат за компресија на видео ProRes, карактеристика на која Apple мина многу време во презентацијата на новата генерација на iPhone 13 Pro, но има ограничување.

Како што можеме да видиме на веб -страницата на Apple, можноста за снимање во формат ProRes во 4K квалитет со 30 фрејмови во секунда е ограничено на модели со 256 GB простор за складирање плус, оставајќи го моделот од 128 GB, модел кој може да го користи овој формат само во резолуција од 1080p.

ProRes

Јаболко не ја објаснува причината за ова ограничување, но се претпоставува дека компанијата смета дека 128 GB меморија не е доволно простор за складирање на тешките датотеки што се генерираат.

Меѓутоа, ако може да понуди можност и дали корисникот ќе избере да го користи или не, бидејќи за мали проекти нема да биде потребно да има толку многу простор за складирање. Она што е јасно е дека, следејќи ја филозофијата на Apple, ако сакате да користите 4K снимање со 30 fps, ќе треба да платите.

La разликата во цената помеѓу верзијата за складирање од 128 GB и верзијата од 256 GB е 120 евра, цена што ако сте спремни да ги платите 1.159 евра на iPhone 13 Pro 128 GB или 1.259 на iPhone Pro Max со ист капацитет за складирање, тоа нема да биде голем економски напор.

Форматот ProRes нуди а висока верност во боја заземајќи релативно мал простор на уредот, што го прави идеален за снимање на полупрофесионални проекти, па дури и професионалци. Ова е широко користено во работните процеси по пост-продукција и лесно може да се извезува на уредници како Final Cut Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Имам едно прашање, на 4K можете да го користите ProRes само со 30fps, но дали може да се користи на 1080p на 60fps?

  1.    Игнасио Сала dijo

   На сликата што ја зедов од веб -страницата на Apple и ја вклучив во статијата, покажува дека може да снима во формат ProRes на 4K и 30 fps, резолуција што е намалена на 1080 и 30 fps во верзијата од 128 GB.
   Во моментов се чини дека овој формат е ограничен на 30 fps, штета.
   Haveе треба да почекаме следните модели на iPhone да го искористат овој формат со повисока стапка на слики.

   Поздрав.