Со објавувањето на iOS 14.5.1 Apple да го потпише iOS 14.4.2

Бидејќи серверите на Apple издаваат ново ажурирање, автоматски најстарата верзија на iOS во тоа време веќе не е достапна. Со лансирањето минатиот понеделник на iOS 14.5.1, Apple престана да потпишува iOS 14.4.2, верзија што започна на крајот на март.

Ова движење се јавува една недела по објавувањето на iOS 14.5, верзија која воведе поддршка за AirTags, можност за отклучување на iPhone со Apple Watch при носење маска, како и долгоочекуваната функција за заклучување за следење за која толку многу се зборуваше на Facebook.

Откако Епл ќе престане да потпишува постара верзија на iOS, веќе не е можно да се преземат, инсталираат и потврдат инсталација преку серверите на Apple, единственото решение е да ја инсталирате најновата верзија што е достапна во тоа време или непосредно претходната (ако е сеуште достапна).

На овој начин, ако денес треба да го вратите вашиот уред, единственото решение е да инсталирате iOS 14.5 или iOS 14.5.1. Apple секогаш дозволува разумно време пред да ги отстрани претходните верзии на iOS за да го потврди тоа нема проблем со компатибилноста.

Кога ќе се потврди дека сè работи како што е планирано, Apple ги отстранува старите верзии од своите сервери до заштити ги клиентите од ранливоста кои се закрпени во најсовремените верзии на оперативниот систем.

Во моментов, Apple работи на iOS 14.6, верзија што во моментов е во втората бета верзија за двата развивачи што се однесува до корисниците на јавната бета програма на Apple, ажурирање што не се очекува да донесе големи промени, бидејќи веројатно ќе биде последното ажурирање што iOS 14 го добива пред лансирањето на iOS 15, верзија што ќе започнеме да ја знаеме на WWDC 2021 дека се слави на почетокот на јуни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.