Со овој дотерување можеме да измериме предмети на iPhone

грамови-мерење-тежина-со-3Д-допир

Неколку дена по лансирањето на новите iPhone 6s и 6s Plus со 3D Touch технологија, неколку развивачи тврдеа дека благодарение на оваа технологија можеме да го користиме екранот на нашиот iPhone за да тежат предмети. Некој или друг се осмели да развие апликација за да може да ја понуди на сите корисници во App Store, но брзо Apple дојде до израз и не рече ништо за тоа. Манзана немаат намера да им дозволат на корисниците да користат iPhone како прецизна тежина. Малку скапа прецизна тежина навистина.

Решение за програмерите кои ја имаа таа идеја: одете во Сидија, така што сите што им требаат во одреден момент од животот прецизна скала може да го искористи iPhone-оти. Зборуваме за Грамс, нов дотерување кој штотуку пристигна во продавницата за апликации Cydia и ни овозможува да мериме предмети од самиот контролен центар.

Тоа го наведува Филип Тенен, еден од развивачите на апликацијата Грамс создаде алгоритам способен да го трансформира нивото на притисок што го извршуваме на екранот во грамови. На овој начин можеме да го користиме нашиот iPhone за да направиме мерења до 385 грама, повеќе или помалку исти со 385 клипови.

Ако користиме лажица, мора да имаме предвид дека прикажаната бројка можеби не е точна, поради електричните сигнали што лажицата може да ги вози од екранот каде што го поставуваме, па затоа е најдобро да поставите парче хартија за да направите мерења.

Филип тврди дека неговиот дотерување зел предвид неколку варијабли за да може да понуди најсигурен можен резултат покрај тоа што извршил голем број тестови со дигитални тежини и екранот на iPhone 6s. Дотерување што можеме најдете на репродукцијата BigBoss за 0,99 долари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.