Со продадени 5 милиони картони, мобилните водат платформи за виртуелна реалност

Google Картон

Помина некое време, откако немаше една недела во која виртуелна реалност тоа не е присутно во нашите извори или временски рамки, иако неодамна зборувавме за видливиот интерес на Apple за оваа технологија, сега е Google што зборува.

И не е за помалку, само Гугл со својот Картон, тие веќе го постигнаа продадени повеќе од 5 милиони единициОва е без да се сметаат Карл Цајс, Хомидо, Лакенто и многу други компании кои се фрлија во базенот со очила за виртуелна реалност за нашите мобилни уреди.

Со оваа бројка, Google доаѓа да ни го каже тоа водечка платформа во користењето на виртуелната реалност се паметните телефони, далеку над Oculus Rift, Playstation VR (Project Morpheus), па дури и HTC Vive.

Се разбира, ова е стапица од своја страна, Oculus Rift е многу неодамнешен на пазарот за пошироката јавност, Playstation VR или HTC Vive дури не излегоа, и земајќи ја предвид разликата во цената на некои Гугл картон (5 американски долари) на некои Oculus Rift (400 долари), бездната разлика во продадените единици е сосема нормална и сосема оправдана.

HTC VIVE

Од ова, разјаснуваме неколку работи, а тоа е дека иако е точно дека искуството на „Гугл картон“ нема никаква врска со искуството на Oculus RiftОва не значи дека едниот ќе го освои другиот, туку покажува дека и двата производи можат да коегзистираат.

Обична личност, со ограничен буџет и која не сака претерано видео игри, нема да работи со Oculus Rift или Playstation VR, но можно е да купи некои Google Картон или Carl Zeiss VR ONE за да ја искусите виртуелната реалност од вашиот паметен телефон.

Она што овие податоци исто така ни даваат поглед, е тоа 2016 и 2017 година ќе бидат години на виртуелна реалност, бидејќи помеѓу овие две години ќе се вложат најголеми напори и ќе има најголем бум во оваа технологија од нејзиното раѓање.

Yo лично мислам дека двете форми мора да напредуваат, виртуелната реалност кај нашите паметни телефони има иднина, и токму сега и покрај напорите на компаниите се уште е во почетна фаза, сепак, како порта кон оваа нова технологија, VR очилата за паметни телефони се ефтин производ и корисни , врз основа на моето искуство, можам да кажам неколку работи:

Playstation VR

  1. На Потопни видеа со висока резолуција од 360 степени Со очилата за виртуелна реалност за паметни телефони тие се многу привлечна точка што може да претставува значително подобрување на потрошувачката на мултимедија што ја правиме во денешно време.
  2. Ако компаниите ги стават батериите, VR очилата можат да помогнат во прашања како што се телеприсуство или во голема мера да го подобриме гејмерското искуство на паметните телефони преку подобрување на искуството на игри кои поттикнуваат вежбање или истражување на места (дали можете да го замислите Покемон Гоу! во зголемена / виртуелна реалност?).
  3. Видео игри кои сакаат да го импресионираат корисникот заради нивото на детали на виртуелните светови, кои настојуваат да го натераат корисникот да се чувствува дека е во тој свет и да се обиде да претстави алтернативна реалност или да го вклучи корисникот во нивниот универзум немаат место (засега) во паметните телефони и џебна виртуелна реалност, на овие уреди им недостасуваат екрани со големина од околу 6 инчи и навистина висока резолуција во комбинација со мноштво сензори кои навистина успеваат да го измамат нашиот мозок да ни верува во рамките на тоа искуство, денес со овие игри во нашите мобилни телефони се создадени светови едноставно, можете да ги видите пикселите на екранот, визуелното поле е тесно и има мало задоцнување од кога ќе ја поместите главата додека не реагира играта.

Како и да е, компании како Apple, Google, Facebook, Sony, Samsung и многу други го прават своето во оваа технологија, неколку години од сега сликата е многу променета, во тој момент повторно ќе го провериме нејзиниот статус.

Денес најблиску што имаме е MWC 2016 одржан во Барселона следниот февруари и каде што ако сè оди добро, се надеваме дека ќе видиме производи поврзани со оваа технологија и уште многу новини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.