Со iOS 14 AirPods имаат оптимизирано полнење

Оптимизирано вчитување Ова ќе биде една недела каде што ќе откриеме многу нови функции скриени во новите фирмвери на уредите на Apple што се претставени во WWDC 2020. Вчера на презентацијата, Тим Кук и неговите соработници ни покажаа некои од овие новини, највпечатливите и најзначајните, но има многу повеќе.

Apple веќе ги објави првите бета-верзии на новите софтвери за програмери. Многумина од нив веќе ги тестираат на своите уреди, а сега започнува „браздата“ на нови откритија во ваквиот софтвер за тестирање. Едно од овие откритија е новото оптимизиран товар што ќе ги имаат AirPods.

Сите ние што имаме iPhone веќе ја знаеме оптимизираната функција за полнење што ја воведе Apple iOS 13 минатата година. Истиот систем за контрола на полнење на батеријата беше имплементиран во macOS за да му помогне на MacBook пред само неколку недели.

Па, по тестирањето на првата бета верзија на iOS 14, откриено е дека оптимизираната функција за вчитување конечно достигна и до AirPods.

На пример, кога сте го ажурирале вашиот iPhone на iOs 14, ако редовно ги вадите AirPods од полначот во 8 наутро, полнењето на 80% во текот на целата ноќ, а нешто пред 8 часот ќе достигне 100%.

Со овој тип на контрола на полнење, осигурувате дека имате поголем волумен на акумулираната енергија во вашата батерија, а интервалот на користење на вашиот уред ќе биде подолг. Исто така, помага да се зачува здравјето на вашата батерија, издржувајќи повеќе вкупни циклуси со полн капацитет.

За прв пат е основана минатата година во iPhone. Пред неколку недели, на ред беше MacBook. И сега станува збор за AirPods. Toе почекаме неколку дена да видиме дали во бета-верзиите iPadOS и watchOS, исто така, го гледаме во iPad-и и Apple Watch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.