Со iOS 14 фотографиите се многу поголеми

зум

Само пред една недела на WWDC 2020. И по презентацијата на Главниот, Епл ги објави првите бета-верзии на програмерите од сите свои фирмвери. Во текот на целата недела ги гледавме вестите што програмерите ги наоѓаат во овие први тест верзии.

Детал што не остана незабележан во iOS 14 е новото зумирање што можеме да го направиме при прегледување на фотографија. Сега можеме прошири многу повеќе слики што ги направивме на нашиот iPhone.

Сите знаеме дека ако видиме фотографија од апликацијата Фотографии на нашиот iPhone, можеме изклинвам на екранот да го зголеми. iOS 14 го проширува зголемувањето, простете го вишокот, за детално да се приближите на сликата.

Но, не сите од нас знаат, (но многумина знаат) дека можете да ја зголемите сликата повеќе, ако кликнете на ротирање на сликата. Со iOS 14 повеќе не треба да користите трикови за да ја зголемите фотографијата максимално, без да се пиклирате.

зум

Лево, фотографија без зголемување, во центарот зголемена на максимум во iOS 13, и надесно зголемена на максимум во iOS 14.

Во понатамошниот текст, може да се приближите што е можно поблиску до деталите на фотографијата. Вистина е дека можете да продолжите да го користите трикот за ротација и да ги проширите деталите уште повеќе, но сликата ќе биде деградирана и пикселизирана ... засега.

И велам засега затоа што е можно камерите на следниот iPhone 12 имаат поголема резолуција од сегашните, а потоа трикот за ротација повторно ќе работи за да продолжи да се зголемува уште повеќе без да се изгуби квалитетот на сликата. Ќе видиме.

Сосема е јасно дека ова зголемување на мајчиното зголемување на фотографиите, е поврзано со зголемувањето на резолуцијата на сликите што се зафатени со новите iPhone-и кои ќе бидат пуштени во продажба оваа есен. Нема потреба да биде Минг-Чи Куо да предвиди дека следниот iPhone 12 сигурно ќе има камери со поголема резолуција од сегашните iPhone 11 и iPhone 11 Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.