Список на банки и претпријатија компатибилни со Apple Pay

јаболко компатибилност со плати

Јаболко Плаќаат, новиот систем на плаќање е овозможен благодарение на NFC чипот вграден во iPhone и iPhone 6 Plus, сега е достапен во САД. Овој систем ни овозможува да ги конфигурираме нашите кредитни картички во рамките на апликацијата Passbook и да можеме да плаќаме брзо, само со еден допир на нашите iPhone 6. Трансакцијата ќе се изврши безбедно, без установата да има пристап до нашата картичка со број.

Целта на Apple е прво да се воспостави и прошири Apple Pay во САД, а потоа постепено да се шири на меѓународно ниво. Еве список на кредитни и дебитни картички компатибилни со Apple Pay, банки кои веќе ја нудат услугата и имињата на претпријатијата на кои им е овозможено Apple Pay како систем за плаќање. Се сеќаваме дека Apple Watch ќе служи и како средство за плаќање следната година, бидејќи исто така го интегрира чипот NFC.

Кредитни и дебитни картички прифатени со Apple Pay

 • Виза
 • MasterCard
 • american Express

Банки што учествуваат со Apple Pay

 • american Express
 • Банката на Америка
 • капитал Еден
 • Чејс
 • Ситигруп
 • Па фарго

Други банки што ќе го понудат наскоро

 • Barclaycard
 • Морнарица Федерална кредитна унија
 • PNC
 • USAA
 • Американска банка

Установи кои веќе ја прифаќаат Apple Pay

 • Aéropostale
 • Американскиот орел Outfitters
 • Јаболко
 • Бебињата сме нас
 • Б.'s.
 • Bloomingdale's
 • Спорт на шампиони
 • Шеврон
 • Дизни продавници
 • Дуанарид
 • Дополнителна милја
 • Foot Locker
 • Фракција
 • Куќа на обрачи
 • Детско гардероба за стапала
 • Локи Локер за нозе
 • Мејси е
 • Мек Доналд
 • Мејер
 • Најк
 • Канцеларијата депото
 • Panera Леб
 • Петко
 • Радио колиба
 • Испратена
 • Шест: 02
 • Спорт орган
 • Метрото
 • Играчки Р нас
 • Отворена
 • Walgreens
 • Вегмани
 • Целата храна

Установи кои наскоро ќе прифатат „Епл плати“

 • антропологија
 • Слободни луѓе
 • Sephora
 • Стејплс
 • Урбани Outfitters
 • Волт Дизни Свет

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   xavi dijo

  АКО сакате да користите Apple pay во установа, на пример, што користи датафон, од «La Caixa», кога е достапна во Шпанија. Потребен е договор за овој бизнис со „Епл“ или само ако тоа го дозволи „La Caixa“, дали е тоа доволно?