Ние ги споредуваме Netflix, HBO и Amazon Prime Video, кое е соодветно за вас?

Amazon Prime Video конечно пристигна на iOS и Шпанија. Аудиовизуелниот стриминг систем на Амазон дефинитивно сака да им конкурира на Нетфликс и ХБО на територијата на Шпанија, и покрај фактот што статистиката вели дека никој од овие тројца не е крал на содржината на барање во ибериската земја, а тортата ја зема Мовистар +, по што следи ВуакиТВ . Дефинитивно, ние ќе направиме споредба на сите детали за Amazon Prime Video, Netflix и HBO, така што ќе можете да одлучите кој од нив најмногу ви одговара и што нуди. што ги прави различни од останатите. Не пропуштајте ја нашата споредба.

Одиме таму со трите главни карактеристики што треба да ве натераат да размислите доколку добиете една или друга услуга, избравме три категории: Цена, каталог и квалитет на апликацијата за опкружувањето на Apple.

Цената, камен-темелник

Започнуваме со Netflix, светскиот лидер во проследување содржина на барање ни овозможува да избереме помеѓу три планови за претплата засновани на нашите потреби, бројот на корисници и квалитетот на емитувањето. Така, Нетфликс е оној што ни овозможува избор на поголем ценовен каталог.

 • Еден корисник со квалитет на SD: 7,99 €
 • Два симултани корисници HD квалитет: 7,99 €
 • Четири истовремени корисници во 4K квалитет: 11,99 €

Од друга страна имаме HBO, што стагнира по цена фиксни 7,99 € да ни ја понуди целата своја содржина во каталогот, цена што воопшто не е лоша, но која нема да ни дозволи да избереме 4K резолуции како што тоа го прави Netflix. За најсложените корисници може да биде неповолна положба.

Последно имаме Амазон премиер видео, се сеќаваме дека тоа е услуга што е вклучена во Амазон премиум пакетот, за којшто ни нуди само 20 евра годишно сето ова:

 • Испорака за 1 ден бесплатно.
 • Испораки на денот на лансирање.
 • Специјална содржина на Twitch.
 • Неограничено складирање на фотографии во облак.
 • Приоритетен пристап до продажбата на BuyVIP

Каталог и оригинално производство

Тука ќе зависи малку повеќе од вкусот на потрошувачот, од една страна ќе имаме Netflix, што ни остави вистински ремек-дела како на пр странец нешта, и држи други како Портокаловата боја е новата црна или куќата на картички. Од друга страна, содржината во кино е многу обемна и се ажурира речиси неделно, па затоа ни е тешко да не најдеме нешто за што сме страствени на попладнето на Нетфликс.

Ајде да одиме HBO, серија меѓународни нацрти и призната слава како Игра на тронови Сопраните, Wireицата, Вистински детектив, Boardwalk Empire, Six Feet Under, Silicon Valley, Brothers of Blood, The Pacific, The Newsroom, Carnivale и The Enourage. Несомнено е дека каталогот на HBO е спектакуларен, сепак, во однос на другите содржини, тој може сериозно да се наруши.

Конечно, Видео Амазон Премиер, Findе најдеме прилично намален каталог и засега тој е скоро целосно на англиски јазик. Иако можеме да се префрлиме на шпански, тој ќе биде надреден на англиски. Се разбира, наоѓаме сопствена содржина на Amazon Prime Video, како на пр На Гранд Тур, што е новата верзија на Top Gear, и други слични Човекот во високиот замокТраснпарентРеалноста е дека оригиналните продукции на Амазон не оставаат никого рамнодушен.

Кориснички интерфејс и квалитет на апликација

Тука имаме неоспорен лидер, y es que Netflix Тој предолго се стримираше за некој да го јаде својот тост во одредени области. Најдовме одличен интерфејс, лесен за употреба и пребарувач што многумина би сакале. Покрај тоа, корисничките сметки на Нетфликс ќе ни овозможат да споделуваме сметка, но не и содржина, придружена со интуитивен систем за промена на квалитетот, јазикот и дури и создавање преференции. Без сомнение, оваа точка е дефинитивно земена од Нетфликс. Наоѓаме апликација и за iOS и за Apple TV, а во прелистувачот работи одлично.

Одиме во HBO, кој исто така има навистина добар интерфејс. Достапно на iOS и Apple TV, како и на други платформи, сепак, не зависи од Netflix, туку над другите како што се Movistar + или Wuaki TV.

И, конечно Амазон премиер видеоАпликацијата за iOS е доста добра, но барем засега во Шпанија нема апликација за Apple TV. Содржината е тешко да се измени, иако пребарувачот воопшто не е лош. Фер интерфејс, лесен, но недостаток на конфигурација.

Амазон премиер видео (врска со AppStore)
Амазон премиер видеослободен
HBO Шпанија (врска со AppStore)
HBO Шпанијаслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Borja dijo

  Здраво . Како можам да изберам помеѓу квалитетите на Амазон? Не ме остава опцијата да излезе, но "HD" не е означен благодарам.

  1.    Роберто dijo

   Истото ми се случува и мене. и не знам како да го сменам