Стапка на освежување: Сè што треба да знаете за 120Hz на вашиот iPhone

Стапката на освежување или поточно „херци“ станаа новите „мегапиксели“ на денешниот паметен телефон, а тоа е дека многу компании се осмелуваат да понудат поголем број херци на екраните на нивните мобилни уреди како сигнал. квалитет, моќ или статус. Сепак, како и со бројот на мегапиксели, повеќе не секогаш значи подобро.

Ќе ви покажеме од што се состои стапката на освежување на вашиот паметен телефон и кои се разликите помеѓу сите алтернативи на пазарот. Дури тогаш ќе знаете дали навистина вреди да се купи iPhone кој има поголема стапка на освежување на екранот.

Која е стапката на освежување на вашиот екран?

За да објасниме од што се состои стапката на ладење, важно е да застанеме за момент во работата на екранот. Далеку од она што можеме да го замислиме, екраните не ни нудат статична слика, екраните се исклучуваат и се вклучуваат постојано со многу голема брзина, на овој начин и алудирајќи на на почетокот на ретинална перзистенција, Ни дава впечаток дека екранот одржува постојана слика, но ништо не може да биде подалеку од вистината.

Како оваа информација не води до концептот на стапката на освежување? Многу лесно, стапката на освежување е во основа колку пати екранот може да се вклучи и исклучи, односно да прикаже различна содржина, во една секунда, добро прочитавте, во една секунда.

До релативно неодамна, сите мобилни телефони имаа екрани од 60 херци, тоа значи дека тие се вклучуваат и исклучуваат 60 пати во секунда. Сепак, технологијата напредува и како би можеле да бидат инаку мобилните телефони, особено iPhone, исто така.

На овој начин, Повеќето мобилни компании лансираа терминали во последниве години кои имаат стапки на освежување над 60 Hz. како знак на квалитетот на неговите панели и особено на неговиот софтвер. Apple, и покрај тоа што одвои време, на крајот ја вклучи и оваа технологија за „повисока“ стапка на освежување на својот iPhone, иако некои уреди како што е iPad Pro веќе ја имаа претходно.

Предности и недостатоци на повисоката стапка на освежување

Очигледно и како што можете да си замислите, не се сите предности во рамките на можноста за поголема стапка на освежување во однос на онаа што ја користиме во последно време. Всушност, можно е и покрај претходните објаснувања да се уште се сомневате во неговите придобивки, цитирајќи го филмот Мали воини: „Како ова влијае на Горгонитите?

Главниот недостаток на користење на повисока стапка на освежување на екранот е поголема потрошувачка на енергија. Имаме предвид дека ако претходно екранот беше исклучен и вклучен 60 пати, сега оваа работа ќе треба да ја извршите помеѓу 90 и 120 пати во истиот временски период, односно една секунда. Очигледно, ова ќе бара поголем проток на осветлување и, меѓу другото, поголема потрошувачка на енергија. Иако мора да се земе предвид фактот дека тие се вклучуваат и исклучуваат повеќе пати, но тоа нема пропорционално влијание врз потрошувачката бидејќи овие палење се со пократко времетраење, сепак, забележливо е зголемувањето на потрошувачката на енергија.

И навистина не е само потрошувачката на енергија одговорна за тоа што е дел од листата на негативни точки од користењето на повисоки стапки на освежување. Следејќи ја логиката, процесорот на мобилниот уред или дотичниот iPhone ќе мора повеќе да работи во однос на обработката на слики, Токму затоа, покрај поголема потрошувачка на енергија, ќе има и поголема потрошувачка на ресурси од нашиот мобилен телефон.

Батерии на новиот iPhone 13

Сепак, за многу луѓе овие недостатоци не го надминуваат фактот дека со повисоки стапки на освежување, генерално помеѓу 90 Hz и 120 Hz, нашиот екран ќе ја нуди содржината потечно, ценејќи го попрецизно движењето. Ова е особено интересно кога играме преку мобилниот телефон или се движиме низ менијата на iOS, Сепак, тоа нема никакви последици кога станува збор за конзумирање на мултимедијални содржини бидејќи видеата што редовно ги гледаме како и филмовите обично се произведуваат со стапки на освежување значително пониски од 60 херци.

Како мојот iPhone спречува зголемена потрошувачка на батерија?

Како што веќе ви кажавме, една од главните недостатоци на користење или поголема стапка на освежување е токму потрошувачката на енергија. Од оваа причина Повеќето телефони со Android што имаат стапки на освежување над 60 Hz имаат поставка што ви овозможува да ги оневозможите овие повисоки стапки на освежување. да имате поприлагодена потрошувачка на батеријата.

  • Поставки> Пристапност> Движење> Ограничете ја стапката на слики

Apple веќе размислуваше за сето тоа и објави софтверски дотерување наречено ProMotion, тоа не е ниту повеќе ниту помалку од софтверско прилагодување кое овозможува распоредување на променлива фреквенција во реално време, од 60Hz до 120Hz на екранот во зависност од потребите на апликацијата што ги користиме. Меѓутоа, ако сакате, можете лесно да го деактивирате ProMotion.

На овој начин, Apple одлучи да вклучи стапки на освежување од 120 Hz во својот опсег на iPhone, со што ќе ги ублажи негативните ефекти од употребата на оваа технологија, и покрај употребата на системот ProMotion, во секој случај повисоката стапка на освежување секогаш подразбира поголема потрошувачка на батерија, без разлика колку е мала.

Која е стапката на освежување на мојот iPhone?

Доаѓањето на новиот iPhone 13 беше нов напад на индустријата за паметни мобилни телефони од страна на Apple, но не сите негови нови уреди имаат ProMotion, односно брзина на освежување од 120 Hz. Оваа технологија е резервирана само за iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max, иако останатите лансирања на компанијата во иднина се очекува да ја вклучат технологијата ProMotion во сите нејзини верзии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.