Steth IO го претвора вашиот iPhone во професионален стетоскоп

Паметните телефони станаа основна алатка за здравствените работници благодарение на достапните апликации или прекрасните видео или фотографски фотоапарати што ги вградуваат. А. алатка што секогаш ја носиме во џеб подготвена за употреба, само она што ни треба.

Но, сега можеме да го користиме и како стетоскоп, таа алатка што сите ја носиме околу вратот и која сега можеме да ја чуваме во џебовите. Стет ИО успеа да го претвори iPhone во професионален стетоскоп, исто така, искористувајќи ја вештачката интелигенција и моќта на уредот да нуди функции претходно нечуени со конвенционалните стетоскопи.

Преродба на стетоскопот

Пристигнувањето на нови технологии во медицината ги прави старите технологии да не се користат, а стетоскопите не се исклучок. Неодамнешните студии гарантираат дека дури и најдобрите специјалисти за идентификување на срцеви шумови, кардиолозите, имаат стапка на инсуфициенција од 35 до 50%. Ехокардиографијата стана златен стандард, но тој е многу помалку достапен од стетоскопот, па оттука и важноста на последниот.

Steh IO сака да помогне во решавањето на овој проблем и за ова прибегнува кон нови технологии и моќта на iPhone, така што, заедно со вештачката интелигенција и машинското учење успева да им помогне на лекарите во истражувањето на вашите пациенти.

Елегантен, едноставен и изненадувачки

Идејата не може да биде истовремено погенијална и едноставна: футрола што е поставена на вашиот iPhone и која вклучува мембрана како онаа што се наоѓа во кој било стетоскоп што соберете ги звуците на срцето или респираторното дрво за да ги однесете на микрофонот на вашиот iPhone, што ги снима, анализира и прикажува на екранот. Обично велат дека една слика вреди илјада зборови, бидејќи тоа може да се изедначи со кој било звук, иако не е дека вреди повеќе, но визуелната информација што ја имаме на екранот се додава на она што го слушаме.

Капакот е флексибилен, многу лесен за ставање и полетување, така што совршено можете да го користите само кога работите, да го отстраните за неколку секунди и да поставите различен капак. Повеќе од сè затоа што не ја оштетува мембраната што го фаќа звукот, не толку затоа што е обемна. Покрај тоа, делот од мембраната е метален. Во моментов е достапен за модели кои се движат од iPhone 6 до iPhone X, а до крајот на годината ќе биде достапен и за iPhone XS, XR и XS Max.

Случајот ви овозможува да го користите вашиот iPhone нормално, бидејќи како и секоја конвенционална кутија, тој ги остава звучникот и приклучокот Молња слободни за да го полните вашиот iPhone и имате пристап до копчињата за вклучување, исклучување, јачина на звук и прекинувачот за вибратори. Сликот на фотоапаратот не недостасува за да можете да го користите. Нејзината заштитна функција исто така важно, нешто апсолутно неопходно затоа што ако го користите вашиот iPhone како работна алатка, шансите да падне е поголема.

Срцева и пулмонална аускултација

Корисноста на стетоскопот е да ги слушаме внатрешните звуци на нашите пациенти, и иако има повеќе можности, можеме да резимираме дека срцето и белите дробови се генерално главните цели. Затоа, Стет ИО е подготвен за овие две задачи. За да го собереме звукот, да го анализираме и да го прикажеме на екранот, треба да ја користиме бесплатната апликација Steth IO (линк) и ги има овие две опции преку две кратенки на екранот со кои лесно можеме да се префрлиме од една во друга.

И, како ги слушаме овие звуци? Како што претходно беше истакнато, информациите на екранот се додаток на звуците што мора да ги перцепираме за време на аускултацијата. За да можеме да ги слушаме звуците што ги снима нашиот iPhone, можеме да користиме какви било слушалки со Bluetooth, како што е вклучено и Сони. Ние исто така имаме предност што тие звуци се зачувани за да можеме да ги слушаме повторно и повторно ако сеуште се сомневаме.

Ова е графиконот што апликацијата ни го покажува во срцевата аускултација. Во него можеме да го видиме централниот граф во кој ги гледаме срцевите звуци и тоа апликацијата автоматски се идентификува како S1 и S2. Во зависност од интензитетот на звукот, графикот ќе биде поголем или помал, а исто така можеме да ги идентификуваме времињата на систола и дијастола (последниот подолг), нешто што понекогаш поради тахикардија е тешко да се постигне со едноставна аускултација.

На дното на екранот е претставена фреквенцијата на звуците. Оние со повисоки фреквенции генерираат поголема слика, оние со ниски фреквенции, пониски. Бојата ја претставува амплитудата или интензитетот на звукот, најсилното е поцрвено. Ова е многу корисно да се идентификуваат срцеви шумови во кои фреквенцијата на звукот е важна за да се знае потеклото на звукот.

Вештачка интелигенција

Сликите што ги добиваме се многу корисни кога се додаваат на звуците што ги зафативме, но Steth IO не застанува тука, тој исто така користи вештачка интелигенција (AI). Со најновото ажурирање што го издадовте за вашата апликација, при истражување на податоците за пациентот, секогаш анонимни и шифрирани, тие се испраќаат до серверите на компанијата, каде што се анализираат и се враќа дијагностички пристап (нормален или шум). Очигледно, лекарот ќе мора да ја потврди оваа изјава, а исто така може да ја потврди или не таа прва дијагноза на серверот, кој ќе научи и ќе ја подобри нејзината сигурност.

Мислење на уредникот

Враќањето на техниката на аускултација за лекарите во време кога се појавуваат нови технологии секој ден, се чинеше невозможно, но Стет ИО можеби го постигна со навистина едноставна идеја која има огромен потенцијал. Едноставна обвивка со стетоскопска мембрана и она што досега беше субјективен тест и многу зависно од вештините на лекарот, станува нешто многу пообјективно и напојувано со вештачка интелигенција и „Машинско учење“. Се разбира, тоа е уред одобрен од ФДА за медицинска употреба. Единствениот проблем што го открив со овој додаток е тоа што при промена на iPhone ќе мора да го смените Steth IO. Неговата цена е 229 УСД без оглед на моделот на iPhone и запомнете дека Bluetooth слушалките Sony се вклучени во вашата нарачка. Во моментов се праќаат само пратки во САД, но чекаат сертификација од Европската унија и на почетокот на 2019 година се очекува тие да бидат достапни и во Шпанија и други земји на унијата. Сите информации и нарачки може да се направат на веб-страницата на Стет И.О..

Стет И.О.
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
$ 229
 • 80%

 • Стет И.О.
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Предности
  Уредник: 100%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Достапно за сите модели на iPhone
 • Комбинирајте слика со вештачка интелигенција и машинско учење
 • Лесен за употреба и со многу визуелни информации
 • Способност за чување и споделување на податоците за пациентот

Contras

 • Ако го промените моделот на iPhone, ќе мора да го промените Steth IO

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.