Страва за iOS се интегрира во HealthKit за увоз на тренинзи од Apple Watch

Strava

Ако сте редовен практичар на спортови на отворено, како што се возење велосипед, трчање итн. Сигурно ја користите апликацијата Страва за да ги следите тренинзите и да ги споделите со вашите пријатели и семејство. Тоа е многу популарна апликација за следење на тренинг сесии бидејќи е мултиплатформа, компатибилна со iOS, Android и мноштво уреди.

Но, имаше недостаток: не беше компатибилен со здравствените податоци што ги зачувувате на вашиот iPhone. Треба да ги извезувате тренинзите зачувани во Здравје преку други апликации и да ги увезете во Страва. Со ова ново ажурирање, веќе ја имате апликацијата интегрирана во здравството. Сега можете директно да ги објавите вашите достигнувања.

Страва за iOS денес доби голема голема надградба. Отсега натаму тој е интегриран во HealthKit така што им овозможува на корисниците автоматски да ги увезуваат тренинзите собрани од Apple Watch во апликацијата Страва.

За да го овозможите ова, одете на вашиот профил во апликацијата Страва, одете во Поставки и изберете „Апликации, услуги и уреди“ и изберете ја здравствената апликација. И сега можете да изберете тренинг и да го поставите на Страва. Директно, без да треба да се прави нешто друго.

На пример, можете да снимате работи на отворено со домашната апликација Apple Workouts од вашиот Apple Watch, а потоа да ја подигнете таа сесија директно на Страва.

Официјалните информации за ова ново ажурирање се како што следува:

  • Сега можете да ги синхронизирате снимените тренинзи и активности на Strava со апликацијата Workout на вашиот Apple Watch. Исто така, ги направивме увозните активности малку попаметни и ги отстранивме дупликатите поставувања.
  • Ние го донесуваме управувањето со вашите активности на мобилните уреди. Во случај да го оставите вашиот GPS да работи премногу долго, сега можете да ја уредувате вашата активност од вашиот мобилен телефон.
  • Вашите пријатели на Самитот во Страва сега исто така ќе го видат срцевиот ритам, моќта и прилагоденото темпо степен во сегменти.

Страва е достапна на App Store како бесплатно преземање за iPhone, iPad и Apple Watch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.