AirPods Studio ќе го користи чипот U1 за откривање на положбата на слушалките

Пред неколку дена, го објавивме први слики за тоа како би можело да биде студиото AirPods, новите слушалки над ушите што ги планира Apple лансирање во следните неколку месеци и можеа официјално да ја видат светлината во презентацијата на iPhone 12 (со малку среќа).

Според последното протекување поврзано со овие слушалки, со AirPods Studio ќе управува чипот U1, чип што меѓу другото, ќе биде одговорен за одредување на начинот на кој тие се користат од страна на корисникот, информација објавена пред неколку месеци, но до сега не знаевме како Епл ќе управува со тоа.

Според L0vetodream, еден од филтрите со поголема стапка на хит во последните неколку недели За разлика од Prон Просер, премиум слушалките на Apple ќе го интегрираат ултра широкопојасниот чип U1, чип што може да го најдеме и во iPhone 11 и Apple Watch Series 6, но не и во iPad Pro 2020.

 

 

Во друг од твитовите што ги објави пред неколку часа, L0vetodream наведува дека пред еден месец тврдел дека чипот U1 би станале важен дел од целокупниот екосистем на Apple наменети да се користат за одредување на растојанието и насоката. Во случај на AirPods Studio, овој чип автоматски ќе ја провери позицијата на слушалките за да открие дали сме ги поставиле правилно.

На овој начин, потребата што ја имаат корисниците погледнете на која страна одговара на секоја слушалка ќе исчезне бидејќи ќе можеме да ги поставиме на кој било начин во нашата глава, а системот е задолжен да утврди дали треба да ги смени аудио каналите или да ги задржи такви какви што се. Во однос на цената на овие уреди, се очекува тие да достигнат на пазарот околу 350 долари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.