Судијата ја отфрли тужбата за пораки што не се доставени до уредите со Android

iMessage

Минатиот август, окружниот судија на Соединетите држави, Луси Х. Кох, го отфрли а класна тужба против Apple на корисници кои претходно поседувале iPhone кои тврдат дека пораките не стигнуваат до нив затоа што се префрлиле на Android. Во тужбата се тврди дека Apple се мешал во оваа испорака на пораки и бил директно виновен за губење на информации од овие корисници. Тројца тужители продолжија со индивидуални побарувања против Епл, но ниту тие не успеаја во тоа.

Овие тројца тужители тврдат дека Епл го крши Федералниот закон (Федералниот закон за прислушување на жици) од пресретнете ги вашите пораки. Судот исто така одлучи да ги отфрли овие три тужби и, како што можеме да прочитаме во Бизнис инсајдер, се чини дека со многу добри причини. И се чини дека овие три последни барања не ја кажуваат целата вистина.

„Епл“ побара две од трите тужби да бидат отфрлени бидејќи тие го отстраниле својот „Ајфон“ по поднесувањето на тужбата против „Епл“. Според „Епл“, ова го прави невозможно да се демонстрира дали СМС тие биле испратени до вашиот телефон на Apple или вашиот телефон Android. Од друга страна, тројцата тужители беа брачен пар и семеен пријател, нешто што можеби го натера судијата да помисли дека трите случаи биле лажни и се обидувале да извлечат корист од медиумскиот неуспех на системот за пораки на Apple.

Бубачката што ги погоди корисниците се жали на спречените корисници кои го замениле својот iPhone со уред со Android без претходно да оневозможат iMessage да прима пораки на нивниот нов терминал. Иако Apple објави веб-алатка за да го реши овој проблем, се препорачува да го оневозможите iMessage пред да започнете да користите кој било друг уред. Лична препорака, особено ако немате многу контакти кои ја користат, е тоа не поврзувајте iMessage со вашиот број телефон, што се постигнува со откажување на известувањето што се појавува кога активираме iPhone како нов. Сè уште ќе можете да користите iMessage со вашиот Apple ID и се претпоставува дека нема да го доживееме проблемот опишан во овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.