Сферо престанува да ги произведува ББ-8 и Р2-Д2 на крајот од договорот со Дизни

Пред неколку години, производителот Sphero стана познат низ целиот свет откако лансираше серија мали роботи контролирани со iPhone врз основа на некои од највпечатливите ликови од Star Wars, благодарение на договор со гигантот Дизни.

Но, како што можеме да прочитаме во „The Verge“, извршниот директор на „Сферо“, Пол Берберијан, потврди дека тие се ослободување од целиот расположлив инвентар од различните модели кои беа лансирани на пазарот и кои не планираат да произведат повеќе единици, па доколку имате еден од овие производи, мора да го зачувате како злато на крпа.

На овој начин, Сферо ќе престане да го нуди BB-8, BB-9E, R2-D2, молња Мекин автомобил y Spider-Man. Ниту еден од овие производи во моментов не е достапен преку веб-страницата Сферо. Наместо тоа, наоѓаме други производи со слична операција како што е Болт, Мини и SPRK +. Поддршката за апликацијата што ги контролира овие уреди ќе продолжи да добива ажурирања најмалку две години.

Според извршниот директор на „Сферо“, тие биле принудени да престанат со производство, бидејќи за лиценциран бизнис со играчки биле потребни повеќе ресурси отколку што вреди. Покрај тоа, продажбата е добра само кога ќе се приближи премиерата на нов филм во оваа сага. Останатото време, тие не се многу барани на пазарот.

Откако беше финализиран комерцијалниот договор со Дизни, што му овозможи да добие основа на пазарот, компанијата стана ќе се фокусира на проширување на својот екосистем во образовните поставки, до ги донесат своите производи во училиштата.

Ако отсекогаш сте сакале да набавите еден од малите роботи контролирани од iPhone, сега можеби е време, бидејќи ако компанијата се ослободи од достапните акции, веројатно е дека можете да го најдете по пониска цена од вообичаеното . Иако, најверојатно, ќе се случи и спротивното и неговата цена ќе се зголеми значително кај fansубителите на „Војна на Starвездите“.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.