Ова е новото копче Home на iPhone 7

Копче за дома-iPhone-7

Скоро 24 часа откако Епл започна со својата веќе традиционална презентација на новиот iPhone, ние сме сè уште мамурни со сите новости што ни ги презентираа вчера. Една од оние што можеби најмалку привлече внимание е дl Копче за почеток што ќе го вклучува iPhone 7. Многу беше кажано за тоа, дека може да исчезне, дека ќе биде вклучено на екранот ... но вистината е дека копчето Home е сè уште живо како што беше, но да, со новости.

Фил Шилер беше задолжен да ни покаже какво ќе биде ова ново копче Home. Копче кое ги потенцираше можностите што ги нуди и покрај тоа што изгледа како уште еден елемент на iPhone и кое може да остане многу незабележано, но вистината е дека корисноста на ова кружно и веќе митско копче е огромна при интеракција со iPhone или iPad.

Домашно копче на iPhone 7 веќе нема да биде физичко копче како што видовме досега. Haveе има Force Touch, тоа е, тоа ќе биде чувствително на притисок и вкомбиниран со новиот таптички мотор Јаболко, така што кога ќе го притиснеме копчето ќе почувствуваме вибрации и ќе биде сензација слична на чувството на притискање на кое било копче (или старото копче Home).

iPhone-7-таптик

Веројатно ова копче ќе биде помалку деликатно бидејќи има помалку физички делови, затоа се очекува помалку луѓе да претрпат оштетување на копчето Home како порано и да не мора да го повлекуваат „Асистивниот допир“. Исто така, можеби ова ново копче има врска со водоотпорноста што ја има iPhone 7 сега, колку помалку физички делови, толку помалку ќе биде потребно да се запечати за да не поминат оние капки на кои е отпорен (запомнете дека е не потопно).

Apple веќе ја тестираше оваа технологија во Trackpads на Macs и Apple Watch, покрај тоа што беше инспириран од промената што ја претрпе и iPod со своите првични копчиња за да бидат мултитач, како што коментираше Шилер вчера во Keynote.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Kike dijo

  Ако не е потопна, фотографијата на главниот пад во базен? Тоа не се неколку капки

 2.   Роберто Санчез dijo

  Што не е потопно? Па, IP67 сертификатот вели поинаку 1 метар длабочина и 30 мин

 3.   ๔ ค ภ Ŧ ภ ๔z (@DanFndz) dijo

  Тоа е најсмешната работа, всушност не е водоотпорна. Всушност, гаранцијата јасно не се грижи за дефекти на водата. Ова има лесно објаснување според мене. Постојат два начина да се направи електронски уред потопен. Доброто нешто е добар печат во градежништвото и ова трае засекогаш, или употреба на привремени спрејови (течност до водоотпорни телефони се продава на Интернет веќе подолго време). Тоа би објаснило зошто Apple вели дека оваа одлика може да исчезне со текот на времето. Но, за да потврдам, тоа би било голема измама за луѓето ..

 4.   мајка2к1 dijo

  Мислам дека не тврдат дека е потопно затоа што така ги мијат рацете во случај да се оштети ако навлезат во вода. Сертификацијата IP67 кажува една работа, но во SAT не е можно да се знае дали телефонот бил 30 минути на 1,5 метар, или два дена на два метра во базен итн.

  Да бев Apple, ќе го сторев истото. Генерално, 80% од оние кои сакаат да биде водоотпорен е заради проблемот со пот во физичките активности, а не затоа што го водат подводен риболов на 15 метри.

  Честитки!