Темниот режим на „Карти на Google“ сега е официјален

Темен режим на „Карти на Google“

Гигантот за пребарување тестираше темно режим во својата апликација за мапи за iOS во последните два месеци, мрачен режим што конечно се стартува за сите корисници и што му овозможува на корисникот да ужива во целата апликација во темни тонови, кога уредот е во темнина Мод. Google официјално објави што конечно официјално го вклучува темниот режим во „Карти на Google“ преку следнава изјава:

Дали чувствувате замор на екранот или сакате да ја прилагодите вашата апликација? Имате среќа: темниот режим на „Карти на Google“ за iOS ќе започне да работи во следните неколку недели за да можете да им дадете пауза на очите или да заштедите батерија. За да го активирате, одете во Поставки, допрете на темниот режим и изберете „Вклучено“.

Темниот режим што досега беше достапен во апликацијата Google Maps влијаеше само на картата, а не во менијата за апликации, што ја отежна задачата да се користи апликацијата во неповолни услови на осветлување поради ненадејните промени во осветлувањето што ги прикажа при префрлување помеѓу менијата и картата.

Темен режим на „Карти на Google“

Во рамките на опции за конфигурација, Google Maps ни дозволува ако сакаме темниот режим да се активира кога работи на уредот или ако сакаме секогаш да се активира (како што можеме да ја видиме сликата погоре).

Заедно со имплементацијата на целосниот мрачен режим во „Карти на Google“, гигантот за пребарување исто така додаде можност за споделете локација преку апликацијата Messages.

Според Google, темниот режим ќе почне да биде достапен за сите корисници во следните 30 денаЗначи, ако с yet уште не сте го активирале, само треба да седите и да чекате или да користите Apple Maps во меѓувреме, бидејќи услугата за мапи на Apple поддржува целосно темно режим.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.