Како да се тестира јавната бета верзија на iOS 10 и macOS Сиера

iOS-10-Јавно-Бета

Apple не чека долго, и по неколку дена од лансирањето на iOS 10 Beta 2 и macOS Sierra Beta 2 веќе ја лансираше вашата јавна Beta програма за овие верзии. Веќе не треба да бидете развивач за да можете да ги тестирате вашите уреди на сите новости што Apple ги презентираше на 13 јуни и кои официјално ќе бидат лансирани во септември. Дали сакате да знаете како да се регистрирате за програмата Јавна Бета и да ги тестирате новите верзии пред нивното официјално лансирање? Ние објаснуваме сè чекор по чекор.

Инсталирајте го iOS 10 Public Beta

iOs-10-Бета

За да го тестирате iOS 10 на вашиот iPhone или iPad, мора да го отворите Safari на соодветниот уред и да отидете на следнава адреса: https://beta.apple.com/sp/betaprogram. Кликнете на синото копче "Пријави се" и внесете ги вашите податоци за пристап до вашата сметка на Apple. Прифатете ги договорите за договор и потоа одете на табулаторот „Запиши ги своите уреди“ и скролувај надолу до копчето „Преземи профил“. Инсталирајте го на вашиот уред и рестартирајте го. Првиот IOS 10 Public Beta треба да се појави во Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер.

Инсталирајте macOS Sierra Public Beta

macOS-бета-публика

Постапката е практично идентична со онаа на iOS 10, но без да мора да инсталирате профили. Допрете овој линк одете на страницата на јавната програма Бетас и кликнете на «Пријави се». Внесете ги податоците за пристап до вашата сметка на Apple и копчето „Откупи го кодот“ ќе се појави во делот macOS. Потоа, Mac App Store ќе се отвори и инсталаторот на системот ќе се преземе откако ќе ја внесете лозинката за Apple.

Тие се уште се Бета

Прегледите се сепак добри, но имајте на ум дека сепак се Betas, затоа не е препорачливо да ги инсталирате на вашите главни уреди затоа што може да имате проблеми со стабилност, компатибилност со апликациите, па дури и да изгубите важни податоци. Сте предупредени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.