Тестирање на новата батерија MagSafe за iPhone 12

Од воведувањето на системот MagSafe што овозможи соединување на магнетното полнење на iPhone 12, секој имаше совршен додаток за оваа нова технологија: преносна батерија. Способност да го наполните вашиот iPhone со мал додаток што ќе биде прикачен на телефонот без потреба од кабли Тоа е нешто за што неколку години не можевме ниту да сонуваме, а сега тоа е реалност. Беше јасно дека Apple требаше да размисли за тоа, и иако другите производители очекуваа, ние веќе ја имаме таа преносна батерија по име MagSafe Battery Pack.

Мал и едноставен, но оскуден?

Новата батерија MagSafe ги исполнува очекуваните спецификации. Мала само 115 грама и малку подебела од iPhone 12, оваа батерија во форма на сапуница е достапна само во бела боја. Неговата мат бела пластична површина беше изненадување, бидејќи многумина од нас го очекуваа класичниот бел силикон што Apple го користеше во кутијата за батерии. Можеби е успех овој материјал кој сигурно подобро издржува со текот на времето, бидејќи белиот силикон не издржува премногу добро надворешни агресии. Молња конектор и мала ЛЕД до него се единствените елементи што можеме да ги истакнеме. Приклучокот за полнење на батеријата (или iPhone како што ќе видиме подоцна), и LED светло за да го покаже статусот на полнење, со класични портокалови и зелени бои на Apple. ДЕЛОТ што се прикачува на iPhone е покриен со сив силикон за да ја заштити стаклената површина на телефонот.

Другото изненадување дојде во форма на капацитет за полнење: 1.460mAh што изгледаше премногу оскудно за да можеме да добиеме умерено значајно полнење на нашите телефони. Многу е напишано за оваа бројка, се разбира негативно, но има важни детали што многумина сакаа да ги игнорираат. На пример, напонот е двојно поголем од повеќето батерии од овој тип (7,62V), што ни нуди вкупно 11,12Wh што значи дека, во пракса, Можеме да ја споредиме оваа батерија со други кои имаат двојно поголем капацитет, околу 2.900mAh. Со овој капацитет за полнење, оваа батерија MagSafe совршено ја исполнува задачата за која е наменета: да му даде поттик на iPhone -от за да може да издржи цел ден со интензивна употреба.

MagSafe систем

Како што сугерира неговото име, батеријата го користи системот MagSafe за да го наполни вашиот уред и да се поврзе со вашиот iPhone. Магнетите на iPhone и самата батерија се магнетски прикачени така што тој останува на совршено место и можете да го користите вашиот iPhone додека го користите. Зафатот е добар или не, во зависност од тоа дали го користите со футрола на iPhone или не. Тоа е нешто што веќе го забележав со сите додатоци MagSafe што ги пробав: ако ги користите со iPhone „гол“, зафатот е недоволен, и пред каков било страничен притисок лесно се симнува. Сепак, работите радикално се менуваат кога ќе додадете капак на сетот. Се разбира, тоа мора да биде случај „MagSafe“, с increasingly почест во каталогот на главните производители како што се Номад или Спиген, покрај официјалните кутии на Епл.

Зафатот со компатибилна футрола е навистина добар, а футролата лесно може да се провлече во скоро секој џеб на панталоните без да се одвојува од iPhone, исто како да се извади. Секако и во ранци, торби, палта, итн. Системот MagSafe е тука за да остане И не ме изненадува што другите производители го имитираат, бидејќи отвора свет полн со можности во однос на додатоците за нашиот телефон. Не само што нуди погодност во однос на донирање и отфрлање, туку исто така му помага на системот за безжично полнење, неефикасен по дефиниција, да се подобри во овој поглед, губејќи помалку енергија, бидејќи вклопувањето помеѓу калемите за полнење е совршено.

Едноставност и разноврсност

Батеријата MagSafe работи како футроли за батерии на Apple за претходните генерации. Нема копчиња за напојување, вклучете и полнете, полетување и исклучување. Но, постои значителна разлика, бидејќи додека футролата се носеше откако излеговте од дома, оваа батерија MagSafe може да се носи во вашиот џеб и да се стави само кога ви треба, што е значително подобрување. Зошто да додадете копче за вклучување? Ако нема да го користите, нормално е да не го носите iPhone-от со таа „грпка“ вклучена, и кога ви треба, ќе ја ставате на место и тоа е тоа.

Сепак, случајот има доста сложена работа, да, целосно транспарентен за корисникот. Можете да го наполните вашиот iPhone со моќност од 5W или 15W, во зависност од тоа како го користите. Може да се полни преку кабелот Молња, или преку iPhone. Исто така, се грижи за батеријата на вашиот iPhone со исклучување штом телефонот достигне 90% полнење. Тоа е единствениот на пазарот што може да го направи сето ова, и тоа го прави без корисникот да мора да користи менија или да притиска копчиња.

Ако ја ставите батеријата MagSafe во вашиот iPhone ќе добиете полнење од 5W што ќе трае околу 2 часа додека надворешната батерија не се испразни целосно. Процентот на полнење на iPhone ќе зависи од моделот, а најмали се оние што ќе добијат поголем процент, како што е очигледно:

 • iPhone 12 mini: 80% дополнителен
 • iPhone 12 и 12 Pro: дополнителни 60%
 • iPhone 12 Pro Max: дополнителни 50%

Скудно надополнување? Ако го споредите со надворешна батерија од 20.000mAh, несомнено. Но, идејата за оваа батерија MagSafe не е да го наполните вашиот iPhone неколку пати. Во зависност од iPhone што го имате, Колку дополнителна батерија ќе ви треба во тие денови на тешка употреба за да не останете без телефон среде попладне? Мислам дека бројките што ги ставив погоре ќе бидат прилично блиску до она што си го мислел. Целта на батеријата MagSafe е да ве помине преку ден без проблеми. Како корисник на iPhone 12 Pro Max, можам да ги бројам деновите кога ќе останам без батерија на прстите на двете раце, но тие постојат. Ако ја имав таа „дополнителна“ батерија MagSafe, ќе издржеше без проблеми.

Другиот многу критикуван аспект е бавноста на полнењето: 2 часа. Не го гледам проблемот, бидејќи батеријата е залепена на мојот iPhone и можам да продолжам да ја користам без никаков проблем. Во текот на оваа недела успеав да го пробам во неколку наврати, и многу е удобно да се носи, не се мачи при користење на iPhone, па Не ми е грижа дали ќе треба еден час или два, тоа не додава скоро ништо на мојата конечна пресуда за оваа батерија MagSafe.

Но, тоа не е случај, затоа што ако ја поврзам оваа батерија со полнач од 20W или повеќе, ќе може да го наполни мојот iPhone со моќност од 15W. Односно, батеријата MagSafe може да биде совршена база за брзо полнење за нашите патувања. Важен детал е тоа што може да наполни секој уред компатибилен со полнење Qi, иако нема да го стори тоа на 15W или да ги искористи предностите на MagSafe системот, но на пример може да ги наполни моите AirPods. Совршено за патување, бидејќи е база за полнење за iPhone и AirPods, што исто така можам да го носам во џеб за да го наполнам телефонот ако ми треба. Се разбира, полначот од 20W и кабелот USB-C до молња ќе треба да ги ставите вие, бидејќи ниту еден од нив не е вклучен во кутијата (без коментар).

Батеријата MagSafe ни помогна конечно да потврдиме дека iPhone 12 има обратно полнење, односно дека може да дејствува како база за полнење и да ја користи батеријата за полнење други уреди што се компатибилни со безжично полнење. Засега (и сигурно ова нема да се промени) е ограничено на батеријата MagSafe, која може да се полни се додека е прикачена на нашиот iPhone и е поврзана со полнач. Но, ова полнење на батеријата е исклучително бавно, практично бескорисно. Многу подобро да ја поврзете батеријата со полначот и да дозволите тој и iPhone да се полнат. Се разбира, тој исто така може да се полни сам преку кабел Молња, со што ќе се наполни целосно за околу 1 час и 10 минути.

Мислење на уредникот

MagSafe батеријата совршено ја исполнува идејата што е замислена: наполнете го iPhone така што да трае цел ден во интензивни денови во кои среде попладне секогаш ве остава да лежите. Дали би можеле повеќе да го наполните iPhone? Секако. Дали може да биде побрзо? Премногу Но, мора да пронајдете рамнотежа помеѓу големината и перформансите, и мислам дека она што Apple го постигна со оваа батерија е сосема точно. Дали ви треба поголема батерија за неколку полнења? Тоа не е категоријата на производи во која спаѓа батеријата MagSafe. Дали има поевтини батерии? Се разбира, но ниту една од нив ги нема сите карактеристики што ни ги нуди Apple. Дали вреди да се плати 109 € за тоа? Тоа го оставам на ваш избор откако ќе ги знаете сите детали. Доколку сте заинтересирани, можете да го купите во Apple на овој линк.

MagSafe батерија
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
109
 • 80%

 • MagSafe батерија
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 60%

Добрите

 • Компактен дизајн
 • Променлив систем за полнење
 • MagSafe систем, удобен и едноставен
 • Може да се користи како основа за брзо полнење

Contras

 • Полнење 5W
 • Наполнете до 50% од iPhone 12 Pro Max
 • Висока цена
 • Не вклучува адаптер или кабел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.