Тестирање на Eufy 2K тава и навалување, одлична камера со одлична цена

Поставувањето систем за видео надзор е полесно од кога и да е благодарение на HomeKit Secure Video и исто така многу ефтино без да го сториме тоа со многу интересната 2K Pan и Tilt камера од Eufy што ги анализираме во оваа статија со видео.

Дизајн и спецификации

Eufy не беше комплициран кога станува збор за одлучување за дизајнот на оваа камера, што не мора да биде лошо ниту. На крајот, безбедносната камера треба да изгледа како тоа, бидејќи дел од нејзината мисија е да спречи каква било можна закана. Неговиот конвенционален дизајн ги вклучува основните елементи на која било камера: статусен ЛЕР, звучник на задната страна, конекторот microUSB и копчето за ресетирање, како и леќата што се движат и ротирачката глава што овозможува камерата да се движи во фотоапаратите. и хоризонтални оски, автоматски или рачно користејќи ја апликацијата.

Кутијата вклучува полнач и кабел microUSB, и основата за да може да се постави на таванот, со стандардна нишка што можеме да ја користиме за да ја поставиме на wallид (со употреба на адаптер што не е вклучен). Можеме да ја поставиме камерата вертикално на која било површина или превртена на таванот, не може да се постави хоризонтално. Поврзувањето со нашата WiFi мрежа се врши преку мрежата 2,4GHz и нема интегрирана батерија, затоа секогаш ќе биде потребно да имате приклучок во близина. Друг детал што треба да се земе предвид е дека не е дизајниран за надворешна употреба, затоа мора да избереме област добро заштитена од директно сонце, дожд и студ, ако сакаме да ја поставиме надвор од домот, или директно во затворен простор.

Се соочуваме со камера со 2K резолуција, односно двапати FullHD, иако ако ја користиме со HomeKit Secure Video ќе биде ограничена на FullHD (работи од HomeKit). Квалитетот на сликата е многу добар, со агол на гледање од 125 степени, што може да изгледа мал, но не можеме да го заборавиме тоа тоа е моторизирана камера, па затоа повеќе од го надополнува тој недостаток на агол на гледање. Секако, тоа вклучува ноќно гледање, микрофон за слушање на сè што се случува од другата страна и звучник за да можете да зборувате преку него, како и рачен или автоматски аларм. Складирањето може да се изврши директно во А. microSD картичка (до 128 GB) или во облак, или во HomeKit Secure Video или во услугата облак што ни ја нуди Eufy (единствената услуга за плаќање што ќе ја најдеме во оваа камера).

Eufy Security, одлична апликација.

Безбедна камера не е ништо без добра апликација да ја придружува, и тука Еуфи заврши одлична работа, нудејќи апликација (линк) со многу напредни опции што другите услуги ги наплатуваат во форма на месечни надоместоци и кои Eufy ги нуди целосно бесплатно кога ќе ја купите вашата камера. Препознавање на лице, вештачка интелигенција што ви овозможува да разликувате луѓе или животни, промена на состојбата во зависност од вашата локација (внатре или надвор од домот), откривање плач, зони на активност, следење на движењеReally Навистина не ми недостасува ништо. Eufy наплатува само за складирање во облак, што е целосно опционално затоа што можете да се одлучите за локално складирање преку microSD.

Нешто што ме изненади при тестирање на фотоапаратот е тоа што дури ви нуди функција за снимање аудио кое автоматски ќе се репродуцира кога открива животно кое влегува во некоја област што сте ја поставиле. Замислете дека сте уморни од вашето куче да се качува на софата, бидејќи кога камерата ќе го детектира тоа, тој автоматски ќе го пушти вашиот аудио налог за да се симне од софата. Би сакал да го видам лицето на кучето. Контролата на фотоапаратот е тотална од апликацијата, ни овозможува да го контролираме движењето, дури и движењето на панелот благодарение на неговата хоризонтална ротација 360º. Паметните известувања и системот за предупредување работи многу добро, немам лажни предупредувања откако го користев.

Домашно кино

Има толку многу опции што ни ги нуди Eufy Security што скоро може да ја заборавите компатибилноста со HomeKit Secure Video. Оваа услуга на Apple нека се сетиме на тоа нуди складирање на единечна камера за планот од 200 GB и до 5 камери за планот од 2TB, меморија за видео што нема да смета за вашето ограничување на просторот. Покрај складирањето во облак, Apple ни нуди паметни известувања во зависност од локацијата во сите свои компатибилни фотоапарати, интелигентно откривање на луѓе, животни или возила, препознавање на лице, зони на активности ... повеќето функции за кои претходно ви кажав во апликацијата Eufy. Но, со HomeKit Secure Video не ни е гајле за камерата и брендот, можеме да комбинираме различни камери од различни брендови, додека во апликацијата Eufy можеме да ракуваме само со компатибилни Eufy фотоапарати. Покрај тоа, интеграцијата со сите уреди на Apple е тотална од апликацијата Home.

Со HomeKit Secure Video губиме контрола над движењето на фотоапаратот, но бидејќи можеме да продолжиме да ја одржуваме апликацијата Eufy Security, ни тоа не е голем проблем. За да ја додадеме камерата во HomeKit, прво мора да ја конфигурираме со Eufy Security и потоа, од самата апликација, пренесете му го на HomeKit. Одржувањето на двете апликации е совршено можно, а исто така и најпрепорачливо, со што го одржуваме најдоброто од двете услуги.

Мислење на уредникот

Eufy се обложи многу силно на своите безбедносни камери, а тоа го прави нудејќи одличен пакет хардвер-софтвер по многу интересна цена и без каков било вид на месечна претплата за да уживате во најнапредните безбедносни опции. Компатибилноста со HomeKit Secure Video е исто така бонус за оние кои сакаат да ја користат платформата за автоматизација на домот на Apple. И го зачував најдоброто за крај: цена од 49,99 € на Амазон (линк)

Eufy 2K тава и навалување
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
49,99
 • 80%

 • Дизајн
 • Издржливост
 • Завршува
 • Квалитет на цената

Добрите

 • Моторизиран
 • Резолуција 2K
 • Компатибилен со Homekit Secure Video
 • Одлична апликација

Contras

 • Не е погоден за надвор

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Здраво Луис,
  Ви благодариме за прегледот, многу комплетен.
  Техничко прашање: мора да биде конфигурирано со 2.4 Ghz wifi, но тогаш кога сте поврзани од вашите уреди на 5 Ghz wifi, имате пристап до сликите? Или треба да бидете на истиот wifi како и камерата (2.4 Ghz)? Ви благодариме за вашиот одговор.

  1.    Луис Падилја dijo

   Штом е конфигуриран, не е важно

   1.    Оскар dijo

    Ви благодариме за одговорот Луис.
    Поздрав.

 2.   холандскиот dijo

  Здраво, прашање за нешто што го прочитав во мислења. Тие велат дека ако го поврзете со Хомекит повеќе не можете да го користите во сопствената апликација, дали е тоа вистина? Во анализата, велите дека можете: «Со HomeKit Secure Video губиме контрола над движењето на фотоапаратот, но бидејќи можеме да продолжиме да ја одржуваме апликацијата Eufy Security, тоа не е ни голем проблем. За да ја додадеме камерата во HomeKit, прво мора да ја конфигурираме со Eufy Security, а потоа, од самата апликација, да ја пренесеме на HomeKit. Одржувањето на двете апликации е совршено можно, а исто така и најпрепорачливо, така што го одржуваме најдоброто од двете услуги.

  Ви благодариме.