Тест за батерија: iPhone 12 и iPhone 12 Pro наспроти iPhone 11 и iPhone 11 Pro

Тест за батеријата iPhone 12 наспроти iPhone 11

Со лансирањето на новиот опсег на iPhone 12, сите со 5G конекција, Apple мораше да направи низа жртви, жртви што за жал влијаат на капацитетот на батеријата, еден од најважните аспекти за сите корисници, и дека по првиот тест на батеријата, веќе можеме да го видиме приближното времетраење.

Батеријата на iPhone 12 е ист како оној што можеме да го најдеме во iPhone 12 Pro, Со 2.815 mAh, додека батеријата на iPhone 12 Pro Max достигнува 3.687 mAh. IPhone 11 има батерија од 3.110 mAh, iPhone 11 Pro 3.046 mAh и iPhone 11 Pro Max 3.969 mAh.

Сега, кога многумина се корисници кои веќе ги добија iPhone 12 и iPhone 12 Pro, прашање на време беше кога ќе го видиме први тестови на батерии. На овој прв тест, можеме да видиме дека траењето на батеријата на iPhone 11 Pro е повисоко за еден час отколку што го нуди неговиот постар брат, iPhone 12 Pro.

Резултатите што можеме да ги видиме на видеото погоре, ни ги нудат следниве податоци:

 • iPhone 11 Pro Max: 8 часа и 29 минути
 • iPhone 11 Pro: 7 часа и 36 минути
 • iPhone 12: 6 часа и 41 минута
 • iPhone 12 Pro: 6 часа и 35 минути
 • iPhone 11: 5 часа и 8 минута
 • iPhone XR: 4 часа и 31 минути
 • iPhone SE (2020): 3 часа и 59 минути

За да го изврши тестот, YouTube Arun Maini ги искористи 7-те модели на iPhone кои Apple ги лансираше на пазарот, сите со 100% здравје на батеријата, како и неговата способност, со максимална осветленост и без SIM-картичка, па така, кога користите 5G мрежи, тоа може да биде резултатите се уште полоши за новиот опсег на iPhone 12 како што веќе видовме во споредбата со претходната генерација што ја објавивме пред неколку дена.

IPhone 12 Pro Max не влезе во споредба, зошто сè уште не е на пазарот. Од 6 ноември, можете да резервирате директно на веб-страницата на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.