Тест на батеријата помеѓу iOS 14.6 и iOS 15 бета 1

Тест на батеријата iOS 15 наспроти iOS 14.6

Многумина се корисници кои по инсталирањето на најновата верзија што е моментално достапна на iOS 14, iOS 14.6, потврдуваат дека траењето на батеријата на нивните уреди е значително намалена, дури и кога тие не го користат терминалот, проблем што очигледно Apple не го препознава уште од пред неколку дена престана да го потпишува iOS 14.5.1.

Поради овие проблеми со траењето на батеријата, многумина се корисници кои размислуваат да ја инсталираат првата бета верзија iOS 15, за да проверат ако се решат проблемите со батеријата, и покрај тоа што е бета фаза и моментално е во првата бета фаза. Момците од iAppleBytes го направија овој тест за нас.

Момците од iAppleBytes направија тест на моделите iPhone 6s, iPhone 7 и iPhone SE 2020 за да го проверат. За жал, одговорот на ова прашање е не. Траењето на батеријата на двата уреди останува практично исто на сите уреди.

 • iТелефон 6s со iOS 14.6: 1 час и 49 минути. 100% максимален капацитет на батеријата. Ниво на сјај на 25%.
 • iPhone 6s со iOS 15: 1 час и 53 минути. 100% максимален капацитет на батеријата. Ниво на сјај на 25%.
 • iPhone 7 со iOS 14.6: 3 часа и 28 минути. 100% максимален капацитет на батеријата. Ниво на сјај на 25%.
 • iPhone 7 со iOS 15: 3 часа и 38 минути. 100% максимален капацитет на батеријата. Ниво на сјај на 25%.
 • iPhone SE 2020 со iOS 14.6: 3 часа и 42 минути. 91% максимален капацитет на батеријата. Ниво на сјај на 25%.
 • iPhone SE 2020 со iOS 15: 3 часа и 41 минута. 91% максимален капацитет на батеријата. Ниво на сјај на 25%.

Со лансирањето на iOS 15, верзија што ќе можеме да ја инсталираме на iPhone 6s и iPad Air 2, многумина се корисници кои не се убедени да го направат ажурирањето, бидејќи тоа може да биде државен удар за терминалот. Сепак, се чини дека „Епл“ работеше за да не се случи ова како што можевме да видиме во овој тест.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.