Тест на батеријата: iOS 14 бета 4 наспроти iOS 14 бета 1 наспроти iOS 13.5.1 наспроти iOS 13.6

Траењето на батеријата на нашиот iPhone отсекогаш било, и ќе биде, едно од најважните проблеми за сите корисници. Кога Apple издава ново ажурирање, многу корисници чекаат неколку дена да ја слушнат заедницата и да видат дали е препорачливо да се ажурира или да се чека.

Денес повторно зборуваме за нов тест на батеријата, тест што споредете го траење на батеријата помеѓу првата и четвртата бета верзија на iOS 14 и ажурирањата на iOS 13.5.1 и iOS 13.6, најновата верзија на iOS што Apple во моментов ја потпишува од своите сервери.

Според момците од iAppleBytes, оттогаш тие никогаш не направиле тестови за траење на батеријата на бета верзиите на iOS тие сè уште се пробни верзии кои не се 100% оптимизирани. Сепак, овој пат ги изврши тестовите за траење на батеријата и со првата бета верзија на iOS 14 и со најновата достапна денес.

Резултатите ги споредуваат со крајните верзии на iOS 13.5.1 и iOS 13.6. За разлика од другите прилики, iAppleBytes ги изврши овие тестови само на два терминала, поточно на iPhone SE 2020 и iPhone 11 Pro Max, терминалите со најмал и најголем капацитет на батерија во опсегот на iPhone денес, соодветно.

Ако го тестирате iOS 14 од првата бета верзија, ќе проверите како најновата достапна бета верзија го намали животниот век на батеријата на нивоа слични на iOS 13.6, верзија што доживеа намалување на траењето на батеријата во скоро сите терминали.

Зачудувачки е што првата бета верзија на iOS 14 што Apple ја лансираше веднаш по главната презентација на iOs 14, односно на сите анализирани верзии, оној со најдолг век на траење на батеријата, дури и постара од најновите финални верзии на iOS 14.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.