Рутерите со HomeKit ќе бидат тешки за конфигурирање

Рутер

Една од новостите за која Apple ни рече на последната конференција за програмери во јуни, WWDC, беше за лансирање на некои рутери компатибилни со HomeKit што ќе му овозможат на корисникот поголема контрола и пред се подобра врска помеѓу уредите во домот. На оваа конференција зборуваа за зголемена безбедност, подобро спроведување на опциите и подобрувања во врска помеѓу уредите, но не се зборуваше за тоа што ќе чини да ги поставиме и сега компанијата го прави тоа.

Се чини дека овие рутери што се компатибилни со HomeKit ќе бидат многу побезбедни во однос на можен несакан пристап од трети лица, но ова исто така многу ќе ја комплицира нивната првична конфигурација, нешто што сега е навистина лесно да се направи со користење на HomePod, Apple TV или дури и iPad. Се чини дека безбедноста е чекор погоре со рутерите компатибилни со HomeKit, но во страница за поддршка на јаболко, нивната конфигурација вели дека нема да биде воопшто лесно.

Повеќе нивоа на безбедност за уредите вклучувајќи го и најбезбедното ниво за кое се нарекува „Ограничено«, Друг со безбедноста предодредена од производителот во«Automático»И, конечно, ја пронајдовме најмалку безбедната опција која е„Без ограничувања« На кратко, подобрувањето на безбедноста на нашата мрежа за автоматизација на домот е важно и треба да се мисли дека покрај исклучувањето или палењето на светлата, во некои случаи веќе користиме брави со HomeKit, вратари или слично, па затоа е важно да имате тие податоци се безбедни, да, ќе биде потребно да ги ставите батериите во однос на конфигурацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.