dotts M, вашите целосно персонализирани безжични слушалки

Кога се чини дека нема начин да се иновира во областа на безжичните слушалки, секогаш наоѓаме изненадување. Пред неколку години, започнаа да се гледаат првите „вистински безжични“ слушалки, а сега ги имаме нов предлог на dotts, шпанскиот производител, кој сака да ви понуди целосно прилагодени слушалки.

Форма, бои, материјали ... може да ги прилагодите сите парчиња од овие слушалки, избирајќи помеѓу различни опции и бои, и со тоа да добиете целосно персонализирано парче по ваш вкус што ќе го направи Освен што уживате во добриот звук, почувствувајте дека носите нешто направено за вас. И, исто така, на почитуван начин со околината. Подолу ви ги кажуваме сите детали. 

Карактеристики и спецификации

Точките М се безжични слушалки кои користат технологија Bluetooth 4.2 за поврзување со вашиот паметен телефон. Поддржани се aptX Classic, aptX Low Latency, MP3, AAC и SBC кодеците и Тие имаат автономија од 40 часа, нешто што сè уште не успеав да го потврдам бидејќи не успеав да ја завршам батеријата во оваа недела на употреба. Има брзо полнење и со само 30 минути полнење веќе можеме да уживаме во 3 часа репродукција. Полнењето се врши преку USB-C конектор (го вклучува кабелот) и исто така има можност за користење на кабел со приклучок за приклучок (исто така вклучен). Како промоција, сега е вклучена и торбичка за носење, што е навистина убаво.

Со контролите на слушалките можеме, покрај тоа вклучете го и исклучете го уредот, контролирајте ја репродукцијата, јачината на звукот, примајте или одбивајте повици, контролирајте ја јачината на звукот и користете го виртуелниот асистент Тоа ви овозможува да поврзете неколку уреди, така што префрлувањето од еден на друг не е толку незгодно како во другите слушалки кои бараат да го деактивирате Bluetooth-от на еден паметен телефон за да се поврзете со друг.

3Д печатење: прилагодување и опкружување

Досега би опишувале типични безжични слушалки, но го зачувавме најдоброто за крај. И тоа е дека овие слушалки користат 3Д печатење за нивно производство. Ова не само што овозможува прилагодување што го потенциравме на почетокот, туку исто така значително ја намалува контаминацијата произведена при нивно производство. Со ова 3Д печатење, производителот успева да ја намали енергијата потребна за производство на слушалките, а исто така го намалува и отпадот, бидејќи се печати само она што е потребно, без вишок материјали. Кожата што се користи за перничињата за уши е веганска, а вкупно енергијата што се користи за изработка на слушалки со точки М е 65% помалку од она што најчесто се користи.

Како што рековме прилагодувањето на слушалките е нејзината главна карактеристика, а тоа е од веб-страницата на dotts (линк) можеме да одлучиме како сакаме да бидат нашите слушалки:

 • Облик на слушалките (над-уво, тркалезно или овално)
 • Вид на ушни влошки (нормални или перфорирани) и боја на истите
 • Боја на слушалките, лентата за глава и копчињата

Ова се слушалките што ги конфигурирав и, како што можете да видите, оние што ги добив. Комбинациите се многу, па сигурно ќе ги добиете оние што ги сакате.

Материјалот што се користи за 3Д печатење е многу отпорен, а лентата за глава совршено се спротивставува на тоа што се врти, се вртиитн. Вистината е дека иако како и секоја слушалка, впечатокот кога ги земате е за нежен производ, кога ги правите тестовите за отпор, сфаќате дека тие се држат доста добро. Тие можат да бидат дури и погодни за употреба на децата, без страв дека ќе бидат распарчени.

Но, 3Д печатењето има свои недостатоци, а тоа е дека секој што имал ваков производ произведен, ќе сфати дека има свои несовршености. Линиите за печатење се забележуваат особено во лентата за глава и цевката, како и во логото на слушалките, но јас лично сметам дека тие му даваат одлична разлика, различна од другите производи, што ми се допаѓа. Друга поинаква работа е резултатот од копчињата, каде што 3D-печатењето е позабележително. Можеби тука требаше да се определат за поинаков материјал, така што толку мал детал ќе расипе добра завршна нота. Ова воопшто не влијае на работата, тоа е повеќе од точно, тоа е само естетски детал.

Удобен и добар звук

Овие М точки се многу удобни слушалки што можете да го носите подолго време без да ве вознемируваат во најмала рака. Со избирање на дизајнот „преку уво“ добивам некаква изолација однадвор, а звукот се одвива доста добро без да се користат многу големи волумени. Перфорираните влошки исто така ќе помогнат да се спречи потењето, нешто што го работам со другите модели. Она што го забележувам е нешто фер е големината ... Морам да ги отворам максимално и тие се многу фер, удобни, но фер. Точно е дека мојата глава не е од малите, дури ни средни, но првпат го чувствувам ова чувство со слушалките што ги пробав.

Квалитетот на звукот е добар со оглед на опсегот на цени за кои зборуваме, без големи изобличувања на волуменот, што исто така не мора да се постигне, бидејќи со средни нивоа тие се слушаат доста добро дома. Квалитетот на звукот е сличен на оној на AirPods, можеби овие со малку повеќе бас но со неповолна положба што тие не изолираат ништо од бучавата, нешто што го прават овие М точки. Не забележав исклучувања и тие дури ви дозволуваат удобно да се движите низ собата без да морате да го носите iPhone-от со вас, дури и да се преселите во соседната соба, иако не повеќе. Телефонските повици лесно се одговараат, а другата страна ве слуша доста добро.

Мислење на уредникот

dotts сака да ни понуди нешто поразлично со своите нови слушалки dotts M. Целосно прилагодливи по форма и бои, и произведени со 3Д печатење со процес што го намалува отпадот произведен на минимум, а енергијата за 65%, мора да додадеме на неговите доблести висока удобност, огромна отпорност на неговите материјали и добар квалитет на звук за нејзината категорија, со многу стабилна врска со Bluetooth. Овие доблести прават заборавање на малите непријатности, како што се несовршености во копчињата, нешто што е својствено за 3Д печатење. Со цена од 99 € и со бесплатна промоција на корици овој БожиќАко ви се допаѓа филозофијата што ја рефлектираат овие М точки, нема да бидете разочарани. Можете да ги набавите и да ги прилагодите на нивната веб-страница (линк).

точки М.
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
99
 • 80%

 • точки М.
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 60%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Целосно прилагодување
 • Многу отпорни материјали
 • Многу стабилна врска
 • почитувана со околината
 • Многу удобно

Contras

 • Големина малку фер за големи глави
 • 3Д-печатењето не дозволува добро завршување на малите детали

Галерија со слики


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Занает dijo

  Еј Добар преглед, дали е можно да објавите видео и да разговарате за квалитетот на звукот?