Дали треба да купите не-заверен кабел за молња за неговата цена?

Проблеми со кабел за молња

Не е прв пат да зборуваме за кабли за осветлување на нашиот блог. Всушност, постоеше важна полемика во смисла на проблемите што некои ги предизвикаа со ерозии и корозија. Меѓутоа, во овој случај, ние сакаме да зборуваме за можноста да се купат кабли кои не се овластени од Apple. Очигледно, најважната причина за тоа е очигледно цената, бидејќи тие можат да се добијат на Интернет до седум пати помалку од оригиналната цена. И, се разбира, во време на криза, тоа го привлекува нашето внимание. Затоа, денес се прашуваме Дали треба да купите не-заверен кабел за молња за неговата цена?

Вистината е дека мора да го земеш предвид тоа несертифицирани кабли за осветлување, како и секој друг кабел за ексклузивните слотови на Apple, тие можат да ни создадат повеќе проблеми отколку што мислиме. Првиот, за кој замислувам дека ќе биде познат на сите, дека уредот завршува со оштетување. Но, елиминирање на она што е најчесто загрижено и дека многу корисници покажуваат секој ден дека во повеќето случаи тоа е мит, мислам дека има и други работи што треба да се земат предвид.

Првиот од нив е во однос на компатибилноста на кабел за молња не е заверен. Како што добро знаете, вашиот уред е способен да открие дали кабелот е оној што го потврдува Apple. Иако овој проблем може да се реши ако имате jailbreak, вистината е дека сè уште треба да видиме уште нешто кога треба да разбереме дали ниската цена повеќе не компензира.

Ова е правно прашање. На приклучок за осветлување Тоа е пронајдок патентиран од Apple. Затоа, за да бидат целосно легални, тие мора да бидат признати од компанијата. Очигледно, повеќето од овие креации доаѓаат од Кина. И таму веќе знаеме дека овој вид на работа, не им е грижа доволно, дека тие се кралеви на репликите.

СепакТреба да купите несертифициран кабел за молња за неговата цена? Мислам дека не за се што беше кажано. Но, секој мора да избере што најмногу му одговара за себе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хјустон dijo

    Па, моето искуство ми кажува дека има сè ... Купив два кабли за осветлување заедно со неколку корици за iPhone и квалитетот беше исклучително слаб, толку многу што по неколку употреби (не повеќе од три!) Кабелот се раздели од приклучокот, откривајќи некои фини завари и болка, полукршени веќе ...

    Сепак, на моето последно патување во Шпанија го заборавив полначот + кабелот дома и морав да одам кај Кинезите од мојот град да купам еден за да се извлечам од проблеми и покрај неговиот квалитет, но да се извлечам од проблеми и да не морам да го трошам ЕКСЕЦИВНА цена на службена. Во кое добро време, масен кабел, кој го користев неколку недели и кој засега е усогласен. И за само 2,5 €!

  2.   Нестор dijo

    Кинезите исто така ги прават сертификатите и мислам дека на прв поглед може да се види квалитетот, мислам дека во тоа што Епл ја злоупотребува лојалноста на своите клиенти, оригиналните додатоци имаат неоправдани трошоци за масивни производи, тие се оние што ја хранат пастрмката верзии, да стави логички вредности, не би разговарале за ова прашање

    1.    Слика на зачувување на местото на Кристина Торес dijo

      Вистински Нестор. Ние секогаш зборуваме за тоа дали тие се овластени или не. Не дека тие се Apple. Поздрав и благодарност !!!

  3.   Гастон dijo

    Не знам дали е соодветно или не, но оригиналните кабел за молња на Apple се многу лоши, јас веќе сменив 7, сите скршени на исто место

  4.   чиешто чесно dijo

    Овластени кабли (пораката за неоригинален додаток не се појавува на екранот) има помалку од 2 евра на eBay, но квалитетот е МНОГУ лош. Во iPhone не е толку проблемот, но кога станува збор за iPad, има многу проблеми со полнењето: Потребно е подолго време за полнење, престанува да се полни со најмало движење и понекогаш престанува да се полни пред да достигне 100%. Јас воопшто не ги препорачувам.

    Бидејќи мојот оригинален iPad кабел го изеде мојата проклета мачка, на крајот се решив да купам заверен кабел од брендот Белкин (тие ги продаваат во официјалната продавница на Apple, но тие се многу поевтини на eBay) и тие се тотално вредни, дава тоа впечаток на повисок квалитет од оригиналниот Apple и нула проблеми со него.

    1.    Шин dijo

      Андроид мачка!

  5.   Џорџ dijo

    Сè што прави и продава Apple е многу скапо. Признавам дека во повеќето случаи квалитетот и иновативноста ја оправдуваат цената, но во случај на кабли и полначи работите се менуваат. Дома има 7 уреди помеѓу Iphone и Ipads, така што јас веќе купив неколку (4) оригинални кабли и 3 се покажаа многу лоши, се расипаа по неколку дена и внимаваме кога ги користиме. Јас исто така купив многу, повеќе од 10 неоригинали и искуството е измешано, некои многу лоши и други кои едноставно не пропаднаа по неколкумесечна постојана употреба. Заклучок; Сè додека продолжува високата цена што Apple ја става на своите кабли, ние ќе продолжиме да „експериментираме“ со други кои се попогодни по цена. Поздрав до сите.

  6.   Роберт dijo

    Многу добра белешка, благодарам за информацијата. Но, јас имам гледна точка туѓа на прашањето за кабелот, формулацијата треба да се подобри, примерот е дека во реченицата двапати го користеа зборот „очигледно“, ништо од значење, но тоа е точка што можат да ја поправат.
    Честитки!

  7.   Лав dijo

    Како мене, имам скршени кабли од Кина за 1 € и од Apple, и како и да е, тие се расипуваат, во зависност од прачката и третманот што им го даваш. Имам дури и оригинал што не треба да остварува контакт добро и ми кажува дека не е оригинален ...

  8.   MDsoNE dijo

    Јас го имам оригиналот и многу сум незадоволен од тоа, се случува она што го гледаме на сликата за вести и кога ќе го приклучам мојот iPhone ми кажува дека кабелот не е оригинален

  9.   чешки dijo

    Па, во реалноста, единствениот начин да не се оштети вашиот кабел е да ставите стапови на него и да ги покриете за да не витка во приклучокот за осветлување и да го исклучите внимателно затоа што имав оригинали и беа оштетени исто по неколку дена, и генерички производи што користам сега, имам една што не знам за која марка е, замислувам дека е кинеска, но е во форма на врвка за чевли, така е и кабелот и има траеше 2 месеци и досега се е во ред

    пс: Тестирав нормален генерички кабел и беше оштетен, тестирав рамен кабел и беше оштетен
    кордонот е најдобар досега
    а делот од игличките секогаш останува залепен на iphone и кабелот од друга страна што секогаш ми се случуваше се додека не научав да го исклучувам и каблите траат одмор

  10.   Фуми dijo

    РЕШЕНИЕ
    Јавете се на техничката служба на „Епл“ и за еден ден или два имате нова дома.
    Јас го сторив тоа и ми го испратија без проблем. Тоа ако е под гаранција.
    Се надевам дека ќе ти помогне

  11.   денвефли dijo

    Пробав неколку и го претпочитам Белкин што го купувам преку Алиекспрес. Цената на оригиналните кабли е злоупотреба.

  12.   Оригинални dijo

    Па, купив една од Кина и на почетокот беше добра, квалитетот беше доста добар, само што одеднаш престана да работи, толку едноставно. Ниту има скршено, ниту нешто едноставно престана да работи, дури и не се појавува никаква порака на ipad-от, како да не е поврзана.
    Значи ништо, во моментот снимам со оригиналот.
    Goingе ги разгледам оние од Белкин за да видам како се одвива

  13.   Гастон dijo

    Јас ги препорачувам овие, http://www.amazon.com/gp/product/B00HKSCJ22, многу добар квалитет

  14.   Ismael dijo

    Сите официјални кабли за јаболка (оној што доаѓа со ipad и оној што доаѓа со iphone) се соблечени на приклучокот. Уморен од ова, купив пиратски (кинески, за 2,5 €) и го користам без проблеми повеќе од една година.

  15.   Пол гали dijo

    Купив 2 оригинални кабли и 2 КИНЕСКИ ... Како и другите, мислам исто, оригиналите се скршени на исто место и секогаш е црвениот кабел замислувам дека е тој што ја носи струјата. Кинезите се скоро исти и траат подолго од оригиналите и немав проблеми дури ни да ги синхронизирам со или без Jailbreak

  16.   Belkin dijo

    Кабли од Белкин многу подобри од оригиналните „Епл“ и ги имате во бои .. одлични се 😀

  17.   Перико dijo

    Само денес морав да купам кабел за iPhone 5s. Поминав низ Медиамарк и искрено ми се чинеше како апсолутна кражба 20 евра за тажен кабел што не беше ни оригинален од Епл. Му пријдов на еден Кинез до мојата куќа и купив еден за 3,5 €, што е прилично убав и добар финиш.

    I'mал ми е, но 20 евра се доволни за неколку кинески кабли дури и ако не траат половина година.