Триангулацијата е новиот шпионски софтвер кој го загрозува вашиот iPhone

Триангулација на шпионски софтвер

Нов тројанец наречен Triangulation е откриен од Kaspersky, Директно таргетирање на уредите на Apple, кој со едноставна порака може да ви ги украде сите информации.

Компанијата за компјутерска безбедност Kaspersky објави вест на својот блог кој директно ги засега сите корисници на iPhone. Според компанијата, откриен е нов напад чија цел е iOS и iPhone, во кои Со едноставното примање на порака од iMessage, сите ваши податоци ќе бидат во опасност. Овој напад, наречен Triangulation, користи ранливости на iOS кои овозможуваат порака добиена на нашиот телефон да ги украде нашите податоци и да ги испрати до серверите на напаѓачите, без корисникот да мора да прави ништо.

Нападот се врши со помош на невидлив iMessage со злонамерен прилог кој, користејќи различни пропусти во оперативниот систем iOS, работи на уредот и го инсталира шпионскиот софтвер. Вградувањето на шпионски софтвер е целосно скриено и не бара никакви активности од страна на корисникот. Покрај тоа, шпионскиот софтвер исто така тивко пренесува приватни информации до оддалечените сервери: снимки од микрофон, фотографии од апликации за инстант пораки, геолокација и податоци за различни активности на сопственикот на заразениот уред.

Според безбедносната компанија, цел на овој напад биле вработени и високи раководители на компанијата, со намера да украдат вредни податоци од нивните телефони. Но, не е познато дали алатката можеби се проширила и нападнала поголема популација. Индикација дека вашиот iPhone може да е заразен е тоа не ви е дозволено да го ажурирате системот. Во таков случај, најдоброто нешто што треба да направите е да го вратите вашиот уред од нула, да не користите резервна копија за повторно да го поставите и да го ажурирате на најновата достапна верзија на iOS. Иако во моментов не го знаеме официјалниот став на Apple по ова прашање, се чини дека ажурирањата објавени во декември 2022 година, iOS 16.2 и iOS 15.7.2 за постари уреди, го поправија овој безбедносен пропуст. Како и обично, ажурирањето на вашиот iPhone е најдобрата антивирусна алатка што можете да го имате во него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.