Најдобрите трикови за користење на Google Maps на вашиот iPhone

И покрај фактот дека Apple работи напорно за постојано да ја подобрува својата апликација за мапи, реалноста е дека Google Maps сè уште е најкорисната опција за сите корисници, толку многу што станува омилен избор дури и за корисниците на iPhone. Тоа е поради тоа сакаме да ве научиме кои се триковите да ги користите Google Maps како вистински за и да може да го извлече максимумот од тоа.

Откријте со нас многу тајни функции и куриозитети на Google Maps кои ќе ви помогнат максимално да ги искористите можностите што ги нуди на вашиот iPhone и iPad.

Зачувајте ги адресите на вашиот дом и работа

Google Maps ни нуди полесен и побрз начин за навигација, особено кога сакаме да одиме од некаде директно на работа или дома. За тоа можеме да ги зачуваме овие адреси во делот вашите сајтови. Ви покажуваме колку е лесно:

спаси куќа

За тоа кликнете на Зачувано и одете на последната повикана опција означени што е приватна листа. Ако кликнеме на него, ќе се појави Дом и работа како опции. Едноставно ја додаваме адресата што ја сакаме и таа ќе биде означена со ознака. Кога ќе почнеме да прелистуваме, овие алтернативи секогаш ќе ни бидат понудени прво.

Брзо споделете ја вашата локација

Кога сте на место и сакате да ја споделите точната точка, тоа можете да го направите директно од Google Maps со испраќање линк, кој ќе биде исклучително функционален за корисниците на Android, а не само за корисниците на iOS.

Едноставно отворете Google Maps, притиснете која било точка на мапата, во овој случај подобро ако го правите тоа точно каде што сте, и Ќе се појави список со опции: Како да стигнете таму / Започнете / Зачувајте… и ако ги лизнете овие опции од десно кон лево, на Сподели Ова ќе го отвори менито и ќе можеме брзо да ја споделиме нашата локација.

Пристапете до Street View и барајте услуги во близина

Екранот за навигација на „Карти на Google“ е преполн со работи. Ако кликнеме на малата фотографија што се појавува во долниот десен агол на мапата, на Street View на местото што го избравме.

Слично на тоа, во горниот центар имаме изборник на опции, во кој се појавуваат ресторани, супермаркети, бензински пумпи и многу повеќе. Ако притиснеме некое од овие копчиња, ќе ги бара најдобро ценетите и најблиските поврзани услуги за да можеме брзо да одиме.

Можете да зумирате со една рака

Ова е исклучително лесно, и иако можеме да зумираме и одзумираме со штипкање на сликата, нешто што Apple го популаризира уште од доаѓањето на својот iPhone, реалноста е дека можеме да зумираме и со една рака, без штипкање.

За ова само треба да направиме брз двоен клик каде било на картографијата во кој сакаме да направиме блиски проверки, ова ќе ни овозможи да зумираме со една рака ако возиме или едноставно ги немаме двете раце на располагање.

Зачувајте мапи за офлајн употреба

Google Maps е одлична алатка ако имаме покриеност со мобилен интернет и ако имаме и GPS конекција. Оваа секунда е скоро секогаш достапна, но не кога зборуваме за мобилни податоци. Но Google Maps ни овозможува да го користиме неговиот систем за навигација дури и без интернет.

Преземете карти

За ова едноставно мораме да зачуваме офлајн карти. Ова е релативно едноставно, за тоа мора да притиснеме каде било на картата, поместете го избирачот на опции од десно кон лево и изберете ја опцијата Преземи 

Сега едноставно ќе треба да ја избереме областа на картата што сакаме да ја преземеме и таа содржина ќе почне да се складира во нашата апликација „Карти на Google“, што ќе ја направи побрза и полесна за навигација.

Проверете го јавниот превоз

За да се консултираме со јавниот превоз, неговите распореди и врски, едноставно треба да ја избереме точката до која сакаме да се движиме. Откако ќе го направиме тоа, ќе кликнеме на опцијата Како да пристигнете и ќе ја избереме иконата за воз. Ова ќе ни ги покаже линиите на јавниот транспорт.

Јавен транспорт Google Maps

Ако кликнеме и на избраната рута Ќе се појави информативно паѓачко мени со распоредите на јавниот превоз што ги избравме, преостанатите застанувања и фреквенцијата на истите за да можеме да се движиме.

Проверете ја вашата временска линија на „Карти на Google“.

Можеби мислите дека никој не ги знае местата на кои сте биле подобро од вас, но ова може да биде огромна грешка, бидејќи Google Maps ги знае местата на кои сте биле во последно време, како и или подобро од вас. Ова е хронологијата на Google Maps и можете брзо да го консултирате преку овој линк што ќе ви ги покаже со црвени точки вашите локации.

Бев изненаден што недостасуваат многу информации од моите локации, не знам дали да бидам среќен или не.

Направете маршрута со повеќе застанувања

Кога ќе го утврдиме местото до кое сакаме да одиме и ќе го притиснеме Како да се добие, ќе се појави рутата. Сега треба само да го притиснеме копчето (...) и изберете од сето она што ни го покажува опцијата Додај стоп.

Покрај тоа, ќе можеме да пристапиме до многу други функционалности како што се:

 • Поставете различни опции за маршрутата
 • Поставете потсетник за заминување во одредено време
 • Споделете го возењето и насоките со некого

Зачувајте каде сте паркирале

Бидете внимателни, бидејќи губењето автомобил во големиот град е премногу лесно. Google Maps има решение за ова. Кога ќе го завршите патувањето едноставно притиснете на сината точка што ја одредува вашата локација и ќе се појави опцијата за зачувување на локацијата за паркирање.

Други совети и трикови

 • Ако кликнете на адреси означени со „P“ на екранот, Можете да изберете паркинг или јавен паркинг за паркирање.
 • Можете да креирате сопствени сопствени мапи и да ги споделувате на овој линк.
 • Ако притиснете en иконата за микрофон што се појавува во полето за текст за пребарување ќе го отвори „Помошникот на Google“ и може да барате информации и маршрути.
 • Копчето во горниот десен агол ви овозможува да изберете помеѓу различни погледи на Google Maps како релјеф, сателит и традиционален.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JM dijo

  Уште еден детал за зумирањето со една рака: можете да зумирате и одзумирате. Ако направите брз двоен допир, зумирате, но ако по вториот допир го оставите прстот на екранот, можете да зумирате/одзумирате со движење на прстот нагоре/надолу без да го кренете од екранот.