Трик за прилагодување на осветленоста на iPhone од копчето home

zoom5

Од iOS 7 имаме опција за прилагодување на осветленоста од Контролниот центар, но има моменти кога многу сте ја намалиле осветленоста и не можете да го видите лизгачот за да ја зголемите осветленоста за да можете да го гледате екранот.

Ова може да биде една од приликите во кои овие видови трикови се оправдани, иако функционира и едноставната удобност да не мора да се отвори ништо. Со овој трик само ќе морате притиснете го копчето за стартување три пати да ја смените осветленоста.

За да ја активирате оваа конфигурација, треба да ја користите некои од поставките пристапност во iOS 8.1, но откако ќе се инсталира, никогаш нема да мора да се вратите во Контролниот центар за да ја прилагодите осветленоста.

Еве како да го направите тоа:

 1. Оди до подесувања > Генерално > Пристапност > Зумирај, Овозможете го зум. zoom1
 2. Допрете го екранот трипати со три прста за да го добиете менито. Изберете Зумирајте на цел екран. zoom2
 3. Изберете Избери Филтер и изберете ја опцијата за Слабо светло zoom3
 4. Оди до подесувања > Генерално > Пристапност > Брза функција. Изберете ја опцијата зум. zoom4
 5. Сега притиснете го копчето за стартување три пати за да сјај на вклучување.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gabriel dijo

  Ова не работи .. Барем не на iphone 5s со iOS 8.1 .. Кога ќе го допрете со 3 прста, тој автоматски зумира и не се појавува прозорец со црна позадина со тие опции… Тогаш не можам да продолжам и кликнете на филтерот или нешто слично .. Можеби тоа е за ipad или новите iPhone 6 ..

  1.    Кармен Родригез dijo

   Габриел, има три допири со трите прста, ако дадеш само еден, тоа го извршува нормалното зумирање.
   Обидете се и кажете ми.
   Со почит

 2.   Родриго dijo

  Имам iphone 5s и го имам ажурирањето 8.02 и ги следев сите овие чекори и ако има, вратете се и направете го тоа чекор по чекор
  однос на

 3.   Кармен Родригез dijo

  Имам iPhone 6 Plus и излезе совршено како што покажуваат чекорите и сликите на екранот од мојот терминал.
  Со почит

 4.   МИСКИ dijo

  Имам iPhone 5 и ги следев чекорите и каква збунетост сега ако веќе не мора да бидам со досадната клацкалка на рачна осветленост или да ја зафаќам автоматската осветленост што ја јаде батеријата

  Поздрав од Еквадор

 5.   Моизе Телес Веласкез dijo

  хехе ако излезе и дека имам iPhone 4s со iOS 8.02

 6.   Laura dijo

  Трикови кои не служат многу.
  Еј Кармен, не прави женскиот пол да изгледа лошо!

 7.   Aj83 dijo

  аја и ова го прави животот на домот

 8.   Gabriel dijo

  Ако тоа работи, извинете што не ги направив 3-те допири. Може да допрете и потоа да допрете двапати со прст на лупата што се појавува