Преглед на Apple Watch Ultra: не само за спортисти

Новиот паметен часовник на Apple беше претставен среде шокантни видеа кои ја покажуваат неговата употреба во најекстремните спортови, но тоа е а Apple Watch кој има сè што ви треба за да се прилагодите на секоја употребамногу подобар од конвенционалниот модел.

Тоа беше големиот протагонист на последната презентација на Apple, бидејќи среде прилично безкофеин презентации, беше единствениот производ кој понуди доволно новитети за да ги заљуби корисниците на Apple. Поголем и посветлен екран, батерија која може да издржи најмалку два пати повеќе отколку што сме навикнати, премиум материјалите и впечатливиот спортски дизајн се состојките што го прават овој Apple Watch предмет на желба на мнозинството, без разлика дали правите маратони, се спуштате 50 метри под морето или само шетате низ селата од време на време.

Дизајн и материјали

Откако Apple го претстави првиот Apple Watch во септември 2014 година, иако тој беше пуштен во продажба до април 2015 година, дизајнот остана практично непроменет кај сите нови модели. Промените беа минимални, со екранот како главен протагонист, а само различните бои кои се појавуваа и исчезнуваа од неговиот каталог доведоа до видливи промени во паметниот часовник на Apple. Дури и за најискусните, разликувањето модели од различни години е доста комплицирано.. Токму затоа, откако почнаа гласините за овој нов „спортски“ Apple Watch, очекувањата беа големи. и Apple постигна нов дизајн додека ја одржува суштината на Apple Watch, со препознатливи форми и неговата карактеристична круна која е белег на часовникот.

Apple Watch Ultra

Изгледот на овој часовник е робустен, а неговите материјали го потврдуваат тоа. Титаниум и кристал од сафир, два елементи кои не се новини за паметниот часовник на Apple, бидејќи во минатото имало модели кои ги користеле, но во овој нов дизајн делуваат уште поимпозантно. Тоа е голем часовник, доста голем и дебел, не е погоден за помали зглобови. Но, ако ви одговара Apple Watch од 45 милиметри, ќе ви одговара и овој, иако ќе треба да се навикнете да го гледате на подлактицата. Круната и страничното копче штрчат од куќиштето на часовникот, можеби тоа е она што му дава најспортски изглед на часовникот, но тоа го прави со грижата и префинетоста што го карактеризира Apple. Новата поголема и запчеста круна се издвојува од останатите елементи на часовникот. Дека Apple одржува елемент на класично производство на часовници во својот Apple Watch е сосема декларација за намера: ова е миникомпјутер, но пред се е елемент за производство на часовници кој заслужува најголема грижа во детали и грижа во производството.

Од другата страна на полето го наоѓаме првиот нов елемент: копчето за акција. Ново приспособливо меѓународно портокалово копче. За што е? Прво да привлече внимание и да стане белег на Apple Watch Ultra, а второ да да може да доделува функции како што се започнување физичка активност, паузирање или менување, означување позиции на картата или дури и извршување кратенки што сте го конфигурирале. Тоа е и копчето што се користи за аларм, нова функција која емитува звучен звук на голема далечина на отворени простори. Ако се изгубите во планините, можеби тоа ќе ви помогне. На истата страна сега наоѓаме мала група дупки за звучниците.

Apple Watch Ultra со портокалова лента

Основата на часовникот е изработена од керамички материјал, а иако дизајнот е сличен на претходните модели, четири завртки во аглите придонесуваат за овој нов индустриски изглед. Претпоставуваме дека овие завртки ќе ви овозможат да ја смените батеријата на часовникот без да мора да ја испратите директно до Apple и да ја замените со друг уред, како што беше случајот со Apple Watches досега. Овој нов Apple Watch Ultra е отпорен на вода и прашина, со iPX6 сертифициран за отпорност на прашина и потопување до 100 метри и исполнува MIL-STD 810H сертификат (тестиран за надморска височина, висока температура, ниска температура, термички шок, потопување, замрзнување, одмрзнување, шок и вибрации)

Кога зборуваме за дизајнот на Apple Watch, не можеме да заборавиме на основниот елемент на часовникот уште од неговата прва генерација: ремените. Многу беше направено од можноста Apple да користи нов систем за прикачување што ги направи некомпатибилни обичните ремени на Apple Watch. Тоа ќе беше многу штетен потег за Apple, кој не продава прецизно евтини ремени и корисниците тешко дека ќе му простат. После толку години користење на Apple Watch и по толку многу модели на мојот зглоб, Веќе имам мала колекција на ремени, вклучувајќи некои титаниумски модели или челична врска на Apple. За среќа, тоа не беше случај и можеме да продолжиме да ги користиме, иако во зависност од моделот, конечниот резултат можеби нема да не убеди, бидејќи некои се премногу тесни. прашање на вкус

Apple Watch Ultra и ремени

Но, Apple не можеше да ја испушти можноста да создаде ексклузивни ремени за својот Apple Watch Ultra и ни нуди три сосема нови модели. Секој ремен има „ниска“ цена од 99 евра, без разлика на моделот или бојата. Тоа е и единствениот елемент што можеме да го избереме при купувањето на часовникот, нема повеќе можни варијации, бидејќи имаме само една големина (49мм), едно поврзување (LTE + WiFi) и една боја (титаниум). Моделот го избрав со портокаловата лента Loop Alpine, со многу оригинален систем за затворање и со навистина иновативен дизајн. Металните делови се титаниумски, а ремчето е едноделно, нема ништо сошиено. Едноставно спектакуларно. Го избрав и ременот Ocean во сина боја, изработен од фибролестомер (силикон) и со титаниумска тока и јамка. Скапоцено. Сè уште не сум купил ремчиња Loop Trail, повеќе како најлонските спортски ремени. Достапни се во различни бои и големини, само прашање на време ќе биде уште малку да падне.

Екран

Новиот Apple Watch Ultra има големина од 49 мм со повеќе простор за екранот. Покрај тоа, Apple се откажа од заобленото стакло, нудејќи целосно рамен екран, заштитен со мал раб на куќиштето од титаниум. Да не заборавиме дека иако кристалот е сафир, вториот најотпорен елемент во природата (само зад дијамантот) не е имун на тоа да може да се скрши под силен удар. Тестовите што беа направени веќе покажаа дека мора да е многу силен, но веќе знаеме како функционираат овие работи... ултра трка низ Велета, пад и удар на табла и ни доаѓаат солзи.

Сепак, да не се лажеме... зголемувањето на екранот во пракса е занемарливо во споредба со 7мм Apple Watch Series 8 и 45. Но, ќе ве чини да сфатите дека ова, бидејќи впечатокот на прв поглед е дека екранот е поголем. Фактот да се биде рамно, да има повеќе рамки, да нема закривен раб што ја ограничува видливоста низ кадрите, а можеби и желбата да се убедите, прават да изгледа „објективно“ постаро. Она што е многу поголема е осветленоста, поточно двојно поголема од онаа на другите модели. Тоа ќе биде забележливо на дневна светлина, кога сонцето е високо и паѓа директно на екранот, видливоста е многу поголема. Оваа осветленост се разбира автоматски се регулира во зависност од амбиенталната светлина.

Ноќен екран на Apple Watch

Освен што имаат подобрена видливост на светлина, тие создадоа и нов ноќен режим во кој сите елементи на екранот стануваат црвени, овозможувајќи сè да се гледа совршено во многу темни средини без да ги мачат вашите очи или очи. тој режим е ексклузивен за изгледот на часовникот Водич, ексклузивен за овој нов Apple Watch Ultra. Мојот нов омилен бројчаник, со многу внимателен естетски дизајн додека вклучува бројни простори за поставување на компликациите што најмногу ги користите. Вклучува и компас кој ви овозможува совршено да се ориентирате на вашите долги екскурзии среде никаде. Или да го најде автомобилот на сред џиновскиот паркинг на трговскиот центар, благодарение на новата компликација експресно посветена на таа функција.

Тоа е Apple Watch

Apple никогаш нема да може да се натпреварува со брендови како Garmin на пазарот на „ултра“ спортски паметни часовници, бидејќи Apple секогаш ќе мора да ни нуди Apple Watch. Автономијата на Garmin е речиси бесконечна во некои од неговите модели, благодарение на соларното полнење, но и благодарение на екранот со минимална потрошувачка на енергија, но кој го нема квалитетот на сликата или осветленоста на Apple Watch. Секој модел на Apple Watch што ќе биде лансиран ќе мора да биде барем таков, Apple Watch и од таму нагоре. Овој Ultra модел може да направи се што може да направи Apple Watch Series 8, би било смешно да не е, а тоа значи дека е речиси невозможно да се достигне нивото на специјализација што го имаат моделите кои се дизајнирани само за следење спортски активности.

Со Apple Watch Ultra можете да остварувате телефонски повици и да примате повици. Се разбира, можете да одговарате на WhatsApp или пораки, да го слушате омилениот подкаст, да ја контролирате светилката во вашата спална соба и да побарате насоки до најблиската продавница на Zara до станицата на метрото. Можете да плаќате секаде благодарение на Apple Pay, кој ги вклучува практично сите банки во земјата. И секако ги имате сите здравствени карактеристики на Apple Watchкако што се следење на отчукувањата на срцето, заситеност со кислород, откривање на абнормален ритам, детекција на пад, следење на спиење итн. На кои мора да се додадат новите функции на серијата 8 кои се вклучени и во овој Ultra модел, како што се откривање сообраќајни несреќи и сензорот за температура, засега ограничен на контрола на менструалниот циклус на жената.

Apple Watch Ultra и кутија

Но, тоа е повеќе од Apple Watch

Моделот наречен Ultra има да понуди повеќе од нормален модел и има функции специјално дизајнирани за вежбање спортски активности како што се планинарење, нуркање итн. Има GPS со двојна фреквенција (L1 и L5) кој ви овозможува попрецизно да ја прилагодите вашата локација, особено на места каде што има високи згради или многу дрвја. Има и сензор за длабочина, да ви каже колку метри сте потонале и сензор за температура да ви каже колку е длабока морската вода, или од вашиот базен.

Тоа е, исто така, повеќе од часовник на Apple бидејќи неговата батерија трае двојно подолго, навистина. Ако имате Apple Watch, ќе бидете повеќе од навикнати да го полните секоја вечер. Долго време имам навика дека кога попладнето ќе заврши, го оставам Apple Watch на неговиот полнач и го гледам целосно наполнет кога одам во кревет, па го натерам да го следи спиењето и да ме буди. станувам наутро без да вознемирувам никого.спиј со мене. Па, со овој нов Apple Watch Ultra, го правам истото на секои два дена.. Инаку, сите полначи што ги имам дома одлично функционираат со новиот модел Ultra, само треба да внимавате да го поставите со круната нагоре.

Apple Watch Ultra и iPhone 14 Pro Max

Без да биде совршена батерија, ова ги прави работите многу полесни. Ако одите на кратко патување, не мора да земате полнач за часовникот, а следењето на спиењето е многу поудобно за правење без да се грижите за полнење на часовникот секој ден затоа што ако не следниот ден не стигнуваш ни попладне со него. Она што е забележливо е дека времето на полнење е подолго, особено ако користите конвенционален полнач како што е мојот случај. Кабелот за полнење што доаѓа во кутијата е брзо полнење, со најлон плетенка (за кога на iPhone?), но повеќе би сакал да го користам мојот Dock за Nomad. А функцијата со мала потрошувачка допрва доаѓа со која автономијата може да се продолжи до 60 часа, иако тоа беше на сметка на намалувањето на функционалностите. Ќе мора да почекаме да биде достапен и да го пробаме.

Конечна пресуда

Apple Watch Ultra тоа е најдобриот Apple Watch што секој корисник може да го купи. И кога велам кој било корисник, мислам на оние кои бараат часовник од премиум материјали (титаниум и сафир) и сакаат да платат 999 евра за него. За екранот, за автономија и за придобивките, тој е далеку супериорен во однос на другиот најнов модел што го лансираше Apple (серија 8). Ги вклучува сите карактеристики што веќе ги знаеме од Apple Watch, како и други ексклузивци што го ставаат неколку чекори над Серија 8. Меѓу причините зошто не го купив, наоѓам само две: дека не ви се допаѓа дизајнот или дека не сакате да ја платите неговата висока цена.. Ако не сте нуркач, ниту се занимавате со планинарење, исто така многу ќе уживате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Оресте dijo

    Време е да се користи за следење на спиењето без претходно да се полни. Досега го користевте полнењето за часовникот или за мониторот за спиење, но не и двете истовремено. Браво Епл.