Уреднички тим

Во iPhone-от што го носиме во Actualidad повеќе од 10 години дневно известување за сè што е поврзано со Apple, во форма на вести, упатства, анализи, прегледи, апликации, безбедност и многу повеќе без никогаш да заборавиме на објективноста, што ни овозможи да станеме еден од најчитаните блогови на шпански јазик, поврзани со Apple.

Тимот на iPhone на „Актуалидад“ е составен од тим од издавачи со долгогодишно искуство во производите на Apple. Всушност, многумина од нас продолжуваат да го држат својот прв iPhone како злато на крпа. На нашиот блог можете да најдете решение за кој било проблем, колку и да изгледа чудно, преку нашиот дел за упатства. Ако не можете да го најдете, можете да контактирате со некој од нас за да можеме заедно да се обидеме да најдеме решение.

Можете исто така да најдете целосна анализа, преку нашиот канал на YouTube, на сите производи што Apple ги лансира на пазарот годишно. Покрај тоа, ние исто така ги анализираме лансирањата на најважните терминали на директната конкуренција на „Епл“, правејќи споредби и анализирајќи точка по точка предностите и недостатоците ... без губење на непристрасност во кое било време.

Редакцискиот тим на Актуалдадид Ајфон е составен од група на Експерти за iPhone Јаболко

Ако сакате и вие да бидете дел од тимот на iPhone на Actualidad, пополнете го овој формулар

Координатор

 • Луис Падилја

  Диплома по медицина и педијатар по вокација. Корисник на Apple од 2005 година, кога го купив мојот прв iPod nano. Оттогаш, сите видови на iPhone, iPad, Mac, AirPod, Apple Watch ми поминаа низ моите раце ... По избор или потреба, учам сè што знам засновано на часови читање, гледање и слушање на секаква поврзана содржина со „Епл“ и затоа сакам да ги споделувам своите искуства на блогот, на каналот „Јутјуб“ и на „Подкаст“.

Уредници

 • Мигел Хернандез

  Уредник, гик и lубител на „културата“ Епл. Како што би рекол Стив sобс: „Дизајнот не е само изглед, дизајнот е како функционира“. Во 2012 година мојот прв iPhone падна во мои раце и оттогаш нема јаболко што ми одолеа. Постојано анализирање, тестирање и гледање од критична гледна точка што Apple ни нуди и на ниво на хардвер и софтвер. Далеку од тоа да бидам „фанбој“ на „Епл“, сакам да ви ги кажувам успесите, но повеќе уживам во грешките. Достапно на Твитер како @ miguel_h91 и на Инстаграм како @ MH.Geek.

 • Ангел Гонзалес

  Страствени за технологијата и сè што е поврзано со Apple. IPod Touch беше првиот уред од Големото јаболко што мина низ моите раце. Потоа, тоа беше проследено со неколку генерации iPad-и, iPhone 5, iPhon 6S Plus ... Мешањето со уредите, читањето многу и обуката во Apple и нејзината суштина како компанија ми дадоа доволно искуство за да кажам детали за Производи од Apple веќе неколку години.

 • Карим Хмејдан

  Здраво! Започнав во светот на Apple со iPod Shuffle, сè беше прекрасно, можноста да ве изненадам со случајни песни што ги вклучивте во плејлистата iTunes. Потоа дојдоа iPod Nano, iPod Classic и iPhone 4 ... Фасциниран од екосистемот Купертино го најдов своето место во Actualidad iPad, по ова направивме скок до Actualidad iPhone со одличен тим со кој го споделувам „geek „на Купертино, и со кого продолжувам да учам секој ден. Да се ​​исклучи? Да, но со гаџет на Apple

 • Тони Кортес

  Apple создава уреди за да ни го олесни животот. Но, тоа е универзум кој постојано се развива и секогаш сакам да сум во тек. Возбуден сум што учам и вежбам нови искуства со моите манзанити и ги споделувам со читателите. Закопчан од универзумот создаден од sобс, откако мојот Apple Watch ми го спаси животот.

 • Алекс Висенте

  Роден во Мадрид и инженер за телекомуникации. Јас сум overубител на технологијата и особено на сè што е поврзано со Apple. Од излегувањето на iPod и подоцна iPhone, јас се плеткав со светот на Apple, конфигурирав и открив како да организирам цел екосистем каде сите мои производи би можеле да бидат меѓусебно поврзани.

 • Мануел Алонсо

  Љубител на технологијата и особено на Apple. Заедно со MacBook Pro, iPhone (и iPad), тоа е најголемиот изум на човекот по пожар. Можете исто така да ме читате во I'm from Mac.

Поранешни уредници

 • Игнасио Сала

  Мојот прв напад во светот на Епл беше преку МекБук, „белите момци“. Наскоро потоа, купив iPod Classic од 40 GB. Дури во 2008 година, направив скок кон iPhone со првиот модел што го објави Apple, што брзо ме натера да заборавам на PDA. Пишувам новости за iPhone повеќе од 10 години. Отсекогаш сакав да го споделувам моето знаење и што подобар начин од „Актуалдадид iPhone“ да го сторам тоа.

 • Jordорди Гименез

  Сè што има врска со технологијата и сите видови на спортови, за кои сум страстен. Почнав со ова од Apple пред многу години со iPod Classic - кој никогаш немаше некој од оние што требаше да кренат рака - претходно тој веќе се обидуваше со сите технолошки гаџети што можеше. Моето искуство со Apple е огромно, но вие сте секогаш подготвени да научите нови работи. Во овој свет, технологијата напредува навистина брзо и со Apple не е исклучок. Од 2009 година, кога iPod Classic од 120 GB влезе во мои раце, мојот интерес за Apple беше разбуден и следниот што ми дојде во рацете беше iPhone 4, iPhone кој веќе не беше врзан за договор со Movistar и до денес скоро секоја година Одам по новиот модел. Искуството тука е сè и за повеќе од 12 години што сум со производите на Apple можам да кажам дека моето знаење е стекнато врз основа на часови и часови. Во слободно време се исклучувам, но тешко дека некогаш можам да станам предалеку од мојот iPhone и Mac. Twitterе ме најдете на Твитер како @jordi_sdmac

 • Пабло Апарисио

  Сакам електронски уреди, а особено оние од брендот Епл. Мојата голема зависност е да слушам секаква музика на мојот iPhone, поради неговиот одличен квалитет на звук, иако исто така уживам да пробам различни апликации што може да бидат корисни во одреден момент.

 • Гонзало Р.

  Архитект и гик, страствен кон интернетот, новите технологии и светот на Apple. Јас постојано пишувам и учам за еволуцијата на iPhone и сè што е поврзано со овој бренд, што секогаш го документирам.

 • Пабло Ортега

  Новинар специјализиран за iPhone. Патувам низ светот откривајќи нови уреди од оваа одлична марка, со кои е можно да се направат неверојатни работи и да се има полесен живот.

 • Луис дел Барко

  Lубител на технологија на Епл кој сака да сподели знаење и да научи од другите. Се обидувам да ставам страст во сè што правам, па се надевам дека мојот совет ќе ви помогне да го подобрите вашето искуство со вашиот iPhone.

 • Слика на зачувување на местото на Кристина Торес

  Во моментов сум посветен на светот на блогерите и организацијата на настани. Сакам Интернет, а исто така и сè што е поврзано со Епл. Уживам во учењето нови трикови за iPhone, па се надевам дека ќе ги откријам сите трикови што може да ги најдете на вашиот паметен телефон.

 • Хозе Алфоцеа

  Секогаш желни да учат и да учат. Сакам да известувам за сè што знам, и ова, додадено на фактот дека секогаш сум во тек со iPhone, ми помага подобро да ги соопштам новостите за овој бренд.

 • Кармен Родригез

  Мојата страст кон технологијата се роди со Apple и се вкорени во мене пред неколку години и сега не можам да престанам да учам и да сакам повеќе. Поради оваа причина, пишувам за да информирам за најдобрите новости на iPhone и другите уреди на брендот со моето искуство и знаење.

 • Начо Арагонес

  Ме трогне theубовта кон технологијата на Apple, бренд во кој имам долгогодишно искуство, како во користењето уреди, така и во документацијата за производи како што е iPhone. Јас сум секогаш во тек да ги напишам најдобрите извештаи и вести.

 • Карлос Санчез

  Компјутерски научник, корисник на iOS од своето основање и корисник на Mac повеќе од пет години. Сакам да патувам, но секогаш со мојот iPhone да известувам на најригорозен можен начин и да ги правам најдобрите фотографии што може да се направат со паметен телефон.

 • Рубен галардо

  Пишувањето и iPhone-от се две од моите страсти. И од 2005 година имам среќа да ги комбинирам. Најдоброто од сите? Уште уживам како првиот ден кога зборувам за секоја новина што ја носи Apple на пазарот за телефони со iPhone.

 • Алекс Руиз

  Lубител на нови технологии и корисник на iOS и OSX. Секако, јас сум обожавател на Apple и затоа пишувам во ова списание за читателите да бидат свесни за најдобрите новости за iPhone.

 • Хуан Колила

  Јас сум момче кое го сака светот на Apple. Обожавам да учам сè додека станува збор за предмети што ми се допаѓаат или се важни. Затоа, во моите статии ќе најдете работи што ќе бидат корисни во вашиот ден за ден со вашиот iPhone.

 • Алваро Фуентес

  Новинар страствен по гаџети и мобилна телефонија. Јас секогаш сум информиран за iPhone, iPad, Apple Watch и MacBook Pro, така што мојата цел е сите читатели да бидат свесни за новостите.

 • Цезар Бастидас

  Уште од мала сум страстен за технологијата и се што можеме да постигнеме преку неа. Бев обучен како системски инженер на ULA во Венецуела и моментално пишувам технолошки содржини и за Амазон. Се стремам да продолжам да растам и да учам да бидам подобар автор на пишување секој ден.