Уште еднаш, Apple Watch спасува корисник од атријална фибрилација

Електрокардиограм на Apple Watch

Многумина од вас ќе имаат Епл Види, и многумина од вас ќе имаат еден од најновите модели што вклучува а следење на нашиот ритам на срцето Тоа достигнува до точка што можеме да направиме електрокардиограми со паметниот часовник „Епл“. Функција што останува незабележана, но која е многу корисна, особено кога работи во сенка. И веста штотуку стигна до нас дека Apple Watch спаси корисник од атријална фибрилација.

И тоа е дека Розмари, корисникот со атријална фибрилација, веќе забележал чудни работи во неговиот ритам на животот: секогаш беше уморна, се врати да спие откако направи неколку работи наутро, нешто не беше во ред. На крајот, Apple Watch ви испрати известување со предупредување за неправилен ритам во срцето. Известување што ја натерало да одлучи да оди кај специјалист за да се прегледа и таа имала атријална фибрилација. Проблем што тие беа во можност да го решат и што ја натера да има нов нормален живот.

Се чувствував уморен, бев истоштен. Немав енергија. Станав наутро и можев да направам неколку работи низ куќата, но по неколку минути, морав да одам да седам на стол и не ми требаше многу време за да заспијам. Се чувствувам како да сум благословен поради Apple Watch. Мислам дека некој од горе се обидуваше да ме одржи жив уште малку.

Па сега знаете, можете да се чувствувате малку побезбедно, земајќи ги предвид ограничувањата на Apple Watch, благодарение на паметниот часовник на Apple. Доколку го добиете известувањето што ве предупредува дека „Вашето срце покажа знаци на неправилен ритам што сугерира атријална фибрилација“ одете кај вашиот матичен лекарТие ќе го проучат случајот и ќе ви помогнат да исклучите какви било проблеми. Начин на следење од минута во минута што не може да ја замени медицинската дијагноза но тоа ќе ве натера да го посетите вашиот специјалист во случај на каква било аномалија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.