Форензички алатки користени во истрагата за најновата гола кражба

Ментор

Ајде да разговараме за софтвер што го користеле хакерите за да ги фатат украдените слики Оваа недела веќе е потврдено дека потеклото на сликите е специфичниот напад врз познатите сметки на iCloud.

Во форумот на Анон-И.Б, популарна страница на која се објавува овој вид на слики, е коментираше и поттикнуваше употреба на алатки кои беа користени за добивање на сликите. Во овој случај тоа е спроведено со помош на EБЈН (кратенка за прекинувач на телефонска лозинка Elcomsoft) и iBrute.

ЕППБ

Тоа е софтвер, продаден од руска компанија за компјутерска форензика, наречена Елкомсофт, и служи за да преземете ги резервните копии лоцирани во iCloud на жртвите. Десктоп апликацијата EPPB дозволува преземање содржина целосна резервна копија во една папка, давајќи им натрапници пристап до голем број на податоци, што би вклучувало видеа, податоци за апликации, контакти и текстуални пораки.

Оваа програма не бара одобрување од владина агенција, Тоа чини околу 399 долари за целосна верзија, има други поевтини верзии, па дури и а пробна верзија но лесно може да се најде на страниците за размена P2P и неговата употреба е лесна за просечен корисник на Anon-IB.

«Бекап на Интернет може да се извлечат од специјалисти без потреба од терминал. Потребно е само имаат Apple ID и лозинка. Овие податоци можат да се извлечат без согласност или знаење на сопственикот од терминалот, правејќи го ЕППБ идеално решение за државните безбедносни сили и разузнавачките агенции. » Тие објаснуваат на нивната веб-страница

Потврдено е дека оваа одлика работи дури и во Сметки на Apple со верификација во два чекора овозможено.

епб

iBrute

EPPB работи во комбинација со iBrute, софтвер што ги крши лозинките на iCloud. iBrute Тоа е алатка дизајнирана од Алексиј Трошичев став искористете ја слабата точка во функционалноста на «Најдете го мојот iPhone«, што ви овозможува брутално присилување на лозинките iCloud. 

Овој софтвер беше дистрибуиран од Гитуб за време на викендот виеПроцесот беше опишан во форумот Anon-IB како «Користете ја iBrute скриптата за да ја пробиете нивната лозинка и потоа користете EPPB за преземање на резервните копии. Објави ги твоите победи овде.»

Последици

Компанијата Купертино изјави дека не станува збор за напад врз услугите на „Епл“ но a специфичен напад на специфични сметки, додавајќи дека во ниту еден случај не е откриено никакво нарушување на безбедноста во iCloud или Find my iPhone.

Нарушувањето на безбедноста користено од iBrute е затворено од Apple, иако се стравува дека ако хакерите ги преземат целосните резервни копии, има уште информација да излезе, или преку протекување или уцена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мигел Васкез dijo

    Интересно, морам да ги купам тие програми и да научам да го правам тоа хахаха.