Како да го форматирате вашиот iPhone

Вашиот iPhone, и покрај тоа што објективно е производ кој има софтвер и хардвер кои се движат рака под рака, не е ослободен од технички проблеми, како што може да се случи со кој било друг технолошки производ со овие карактеристики, без оглед на брендот.

Тоа е причината зошто сакаме да ве научиме како да го форматирате вашиот iPhone на лесен начин за да ги решите сите проблеми што можеби ги имате. На овој начин, ќе извршите „чиста“ инсталација на софтверот на вашиот уред и на тој начин ќе ја решите секоја можна грешка што предизвикува некомпатибилност помеѓу софтверот и хардверот. Единственото нешто за што ќе зажалите е да не го прочитате ова порано.

Што се состои од форматирање на вашиот iPhone?

Пред сè, треба да се забележи дека во жаргонот на светот на Apple воопшто, уредот нема да се форматира, туку ќе биде обнови. Сепак, тоа се номенклатури или начини на нарекување на нештата кои воопшто не менуваат ништо. Реалноста е дека ќе го форматирате вашиот iPhone, односно ќе го избришете оперативниот систем и ќе го инсталирате повторно брзо и лесно.

Јасно е дека една слика вреди илјада зборови, затоа ви оставаме на чело на овој туторијал видео од нашиот канал на YouTube. YouTube со сите чекори.

Првата работа: резервна копија

Силно се препорачува ако го обновуваме уредот бидејќи имаме проблеми со софтверот што влијаат на перформансите на нашиот iPhone, како што се прекумерна потрошувачка на батерија, рестартирање или неправилно работење на апликациите, да се воздржиме од враќање на резервната копија. Сепак, секогаш препорачувам да направиме резервна копија на нашиот iPhone пред да го вратиме, бидејќи може да има некој тип на информации или апликација со содржина што не сакаме да ја изгубиме, а потоа може да биде предоцна.

Резервна копија

Затоа ви препорачувам да направите резервна копија директно на вашиот компјутер или Mac, преку алатката. Иако најбрзиот начин е да направите резервна копија преку iCloud, јас секогаш препорачувам „целосна“ резервна копија на вашиот компјутер или Mac.

Откако ќе го поврземе iPhone преку USB и алатката е отворена, ајде да го притиснеме копчето „Зачувајте резервна копија од сите податоци на iPhone“ но прво ќе ја избереме опцијата „Шифрирајте локална резервна копија“, Во овој случај, ќе ни побара лозинка што мора да ја запаметиме и резервната копија на нашиот iPhone ќе ги вклучува сите видови лични информации како што се приврзоци, фотографии, белешки, па дури и внатрешната содржина на апликациите. Ова е најдобрата резервна копија што можете да ја направите и онаа што ви препорачувам секогаш да ја чувате.

Како да го вратите вашиот iPhone без компјутер

Многу корисници не се свесни за тоа, но постои можност да го вратите iPhone без да одите на вашиот Mac или вашиот компјутер, односно да го вратите iPhone директно од самиот терминал. За ова, првото нешто што треба да направиме е да одиме на подесувања да кликнете на првата опција, каде што се наоѓа нашиот Apple ID, тогаш ќе ја избереме опцијата "Бара" и во рамките на ова ќе ја деактивираме опцијата „Пребарај го мојот iPhone“. Додека се наоѓа iPhone, не можеме да го форматираме без дополнително одложување.

Сега можеме да се вратиме на делот «Поставки», да ја следите следната патека: Поставки > Општо > Префрли или ресетирајте го iPhone > Избриши содржина и поставки.

Покрај оваа претходно спомената опција, која ни овозможува да го форматираме iPhone, имаме уште една серија на алтернативи како што се:

 • Ресетирајте ги поставките
 • Ресетирајте ги мрежните поставки
 • Отстранете ги сите мобилни планови
 • Ресетирајте го речникот на тастатурата
 • ресетирање на почетниот екран
 • Ресетирајте ја локацијата и приватноста

Иако овие последни опции не се оние што ни се потребни. Кога ќе ја прифатиме опцијата за „Исчисти содржина и поставки“ продолжуваме со форматирање на нашиот iPhone.

Како да го форматирате вашиот iPhone од вашиот компјутер или Mac

Мојата омилена опција е токму опцијата на рвратете го вашиот iPhone од дежурниот компјутер или Mac, како што е прикажано на видеото погоре. Сега ќе избереме дали ќе ја инсталираме верзијата на iOS достапна на серверите на Apple или онаа што сме ја преземале во меморијата на нашиот компјутер или Mac.

Ако сакаме да преземеме верзија на iOS различна од најновата можеме да одиме на веб-локации како iPSW. Ме каде ќе ги најдеме сите верзии, во кои ќе се покаже дали се валидни, односно потпишани од Apple. Верзиите што веќе не се потпишани од Apple нема да ни дозволат да го стартуваме iPhone, па затоа треба да ги инсталирате само оние што се компатибилни.

Врати

Во овој случај, ќе ни биде доволно да преземеме iOS и да го притиснете копчето „shift“ и во исто време со глувчето на копчето „Врати го iPhone“ во рамките на опциите што ги нуди истото мени каде што направивме резервна копија.

Доколку, напротив, ни е доволно да ја инсталираме верзијата на iOS што допира, само ќе го притиснеме копчето „Врати го iPhone“ и ќе се движиме низ едноставното мени. Меѓутоа, во овој дел, компјутерот или Mac ќе почнат да ја преземаат тековната верзија на iOS, па во зависност од заситеноста на серверите на Apple оваа задача може да потрае некое време, меѓу другото ќе зависи и од нашата интернет конекција и нејзината брзина.

Мојот iPhone го покажува само јаболкото

Во случај вашиот iPhone да има сериозен софтверски проблем, може да го прикаже само јаболкото на екранот. Во овој момент, мора да го ставиме iPhone во она што е познато како DFU Mode и да ги следиме чекорите споменати во претходната точка.

За да го ставите вашиот iPhone во режим DFU, ќе треба: 

 1. Поврзете го iPhone со компјутер или Mac преку кабел и проверете дали го идентификувал.
 2. Притиснете ја јачината на звукот +
 3. Притиснете ја јачината на звукот-
 4. Притиснете го копчето за вклучување 10 секунди
 5. Додека продолжувате да го притискате копчето за напојување, притиснете го копчето за јачина на звук пет секунди
 6. Ослободете го копчето за вклучување и држете го копчето за јачина на звук уште десет секунди

И ова се сите начини да го вратите вашиот iPhone, како што гледате едноставно и удобно за подобрување на софтверот на вашиот уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.