Како да ја намалите резолуцијата на вашите фотографии на iPhone

Како да ја намалите резолуцијата на вашите фотографии на iPhone

Многу е веројатно дека во повеќе од една прилика сте виделе дека имате потреба од тоа промена на резолуцијата на фотографијата на iPhone да можете да го вклучите во документ, да го споделите преку е-пошта, да го објавите на вашата омилена социјална мрежа... Иако Apple природно не ни дозволува да ја уредуваме резолуцијата на сликите преку апликацијата Photos, ни нуди алатка за може да го направи тоа.

Зборувам за апликацијата Shortcuts, апликација која Apple ја претстави на iOS пред неколку години по купувањето на компанијата зад Workflow и која е достапна и за macOS Monterey наваму. Благодарение на оваа апликација, можеме креирајте сопствени работни текови за автоматизирање на задачи од секаков вид, а меѓу кои е вклучена и можноста за менување на резолуцијата на фотографиите на нашиот iPhone.

Ако мислите дека апликацијата Shortcuts е малку сложена, нема проблем, бидејќи можете да користите било која од различните апликации достапни на App Store да може да ја извршиме оваа задача, па дури и да ја користиме апликацијата за пошта на Apple, иако со оваа втора не ни дозволува да ги прилагодиме сликите на резолуцијата што ја бараме.

Со апликацијата Кратенки

Кратенки

Уште еднаш, со апликацијата Shortcuts ни стои на располагање еден од најбрзите и најлесните методи за промена на резолуцијата на сликите складирани на нашиот уред.

Има многу кратенки за промена на резолуцијата на сликите на интернет, но сепак, онаа од која можете да преземете оваа врска, Таа е една од најцелосните, бидејќи ни овозможува да утврдиме дали сакаме да ја измениме ширината или висината на сликата, а не само висината како што прават повеќето.

Како да се користи кратенката

 • За да ја користиме оваа тастатура, првото нешто што мора да направиме е да пристапиме до апликацијата Photos и изберете ја сликата на која сакаме да ја промениме резолуцијата.

промена на големината на фотографијата на iPhone

 • Следно, кликнете на копчето удел и изберете ја кратенката Промени ја големината на сликата.
 • Следно, апликацијата ќе не информира за големината во пиксели на сликата што ја избравме и не повикува да притиснете Ок за да продолжите. Оваа порака е само информативна, за да ја знаеме оригиналната големина на сликата и да продолжиме соодветно.
 • Во следниот прозорец сме поканети:
  • Изменете ја висината и ширината без да ја почитувате пропорцијата.
  • Изменете ја висината почитувајќи ја пропорционалноста.
  • Изменете ја ширината со почитување на пропорционалноста.
  • Изменете ја големината врз основа на процент.

промена на големината на фотографијата на iPhone

 • Во сликите што ги придружуваат овие редови, избрав изменете ја ширината на сликата така што оди од 1536 на 900. Откако ќе ја внесеме новата големина, без разлика дали е поголема или помала од сегашната, кликнуваме на Ок.
 • Конечно, апликацијата ќе не покани да ја избришеме оригиналната слика или да ја задржиме кога со оној што штотуку го изменивме.

Оваа кратенка на Siri, поддржува сериски процеси, иако ако користиме слики од различни формати, конверзијата може да биде малку незгодна.

Со апликацијата пошта

Наједноставниот и најбрзиот метод за намалете ја резолуцијата на сликите без користење кратенки или апликации од трета страна е преку апликацијата Mail. Кога споделуваме големи слики преку Mail, апликацијата ќе не праша дали сакаме да ја испратиме содржината во нејзината оригинална резолуција или дали сакаме да ја намалиме големината на сликите.

Проблемот со оваа опција е во тоа не ни ја покажува конечната резолуција на сликите. Меѓутоа, ако тоа не е проблем, бидејќи нашата идеја е да ја намалиме оригиналната слика, испраќањето на сликите по пошта преку пошта е фантастична опција за разгледување.

Со апликации од трети страни

Освен ако немате потреба да ја намалите или зголемите резолуцијата на сите фотографии што ги правите со вашиот iPhone, во оваа компилација од апликации, само ви прикажувам бесплатни или бесплатни апликации со реклами, реклами што може да се отстранат со купување во апликација.

За време на објавувањето на овој напис, ниту една од овие апликации не вклучува месечна или годишна претплата да може да го користи. Решив да не го вклучам овој тип на апликација, бидејќи ако обично ја менувате резолуцијата на фотографиите што ги правите, најверојатно овој процес ќе го направите од компјутер или Mac, така што плаќањето за претплата навистина не вреди .

Променете ја големината – Променете ја големината на сликата

сменете ја големината

Еден од бесплатни апликации што ни е на располагање во App Store за да ја промениме големината на сликите на нашиот iPhone и iPad е Resize It – Промена на големината на сликата, апликација која ни овозможува да ја менуваме резолуцијата на ширината или висината додека ја одржуваме пропорцијата.

Потребен е iOS 8 или понов и е компатибилен со Mac управувани со процесорот Apple M1.

големина на фотографијата

големина на фотографијата

Ако не сме јасни со пикселите, можеме да ја користиме апликацијата Photo Size. Оваа апликација ни овозможува да ја измениме големината на сликата до прилагодете го на одредена резолуција, милиметри, сантиметри или инчи.

Големината на фотографијата е достапна за вас преземете целосно бесплатно, вклучува купување во апликација, купување што ни овозможува да ги отстраниме рекламите што ги прикажува. Не вклучува друг вид на купување.

Потребен е iOS 11 или понов и е компатибилен со Mac управувани со процесорот Apple M1.

Промена на големина на слика + Конвертор

Конвертор за промена на големината на сликата

Друга опција достапна во App Store за промена на големината на сликите е Промена на големина на слики + Конвертер, апликација која можеме преземете бесплатно, вклучува реклами и купување во апликација за да ги отстраните.

Апликацијата ни овозможува да ја менуваме големината на сликата со менување на пикселите за ширина и висина или користете процент за да ја намалите големината на сликата. Ни овозможува да ги измениме или зачуваме пропорциите на сликата.

Image Resizer Pro бара iOS 12 или понова верзија и е компатибилен со Mac со Apple M1 процесор.

Desqueeze Batch Resizer

отцеди

Со еден од повнимателни интерфејси Во овој тип на апликација, наоѓаме Desqueeze Batch Resizer, апликација која ни овозможува да ја менуваме резолуцијата на сликите во серии, како и да го промениме форматот на сликата.

оваа апликација вклучува купување внатре за отклучување на сите Pro функции кои вклучуваат, набавка која е со цена од 2,99 евра.

Меѓу Pro функциите што ги нуди апликацијата, наоѓаме:

 • Изменете ја големината на фотографиите и видеата врз основа на процент или сооднос.
 • Превртете ги и ротирајте слики и видеа.
 • Креирајте и менувајте шаблони

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.