Photoshop за iPad ќе додаде поддршка за RAW

Фотошоп

Кога зборуваме за фотографија, користењето на RAW форматот овозможува да се складираат фотографиите со можност за изменете ги вредностите што се користат за снимање, што ни овозможува да ги измениме за да одговараат токму на она што сакавме да го снимиме ако првичниот резултат не беше посакуваниот.

Photoshop на компјутер и Mac е најкористената апликација во светот на фотографско уредување и со која можеме работи со датотеки во формат RAW без никакви ограничувањаНа Сепак, верзијата за iPad на Photoshop не го поддржува овој формат, барем за кратко време.

Adobe објави дека Photoshop за iPad ќе додаде во идните ажурирања Поддршка за RAW датотека, што ќе им овозможи на корисниците да работат со необработени фотографии, бидејќи тие се прикажани на екранот на уредот што ги прави. Photoshop ќе понуди поддршка од DNG формат на Apple ProRAW.

Од DNG до Apple ProRAW, корисниците ќе можат да увезуваат и отвораат RAW-датотеки на камерата, да прават прилагодувања како изложеност и бучава, како и да ги искористат предностите на недеструктивното уредување и автоматските прилагодувања на необработени датотеки, сите на iPad.

RAW -датотеките на камерата можат лесно да се прилагодат во лет и тие се увезуваат како ACR паметни објекти. Овој метод им овозможува на корисниците да ја отворат својата изменета датотека во Photoshop за Mac или Windows и сеуште да имаат пристап до нивната вградена сирова датотека и сите прилагодувања направени во неа.

Во следното видео, момците од Adobe ни покажуваат како ќе работи функцијата Adobe Camera RAW во Photoshop за iPad.

Во согласност со датум на објавување на оваа нова функционалност, во моментов е непознато, па истото се лансира за неколку недели што доаѓа следната година. За да користите Photoshop за iPad, потребно е да плаќате месечна претплата, бидејќи Adobe не нуди можност да може да се набави апликацијата со едно плаќање, нешто што несомнено би ја поттикнало употребата на апликацијата кај корисниците на iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.