Функцијата SharePlay нема да стигне до првата конечна верзија на iOS 15

SharePlay, што има ново во iOS, iPadOS, tvOS 15 и macOS Monterey

Презентацијата на нови оперативни системи WWDC 2021 на Apple беше свеж здив за сите развивачи. Една од трансверзалните функции што беше објавена во сите нив беше SharePlay. Опција што им овозможи на корисниците да споделуваат содржини од многу различни извори преку FaceTime: музика, филмови и видеа. Во текот на првите пет бета верзии на сите системи, откриено е дека тоа е многу моќна алатка. Но, сепак, Apple одлучи да го одложи лансирањето на SharePlay во првата последна верзија на новите оперативни системи: iOS, iPadOS, tvOS и macOS.

Apple го одложи објавувањето на SharePlay на iOS, tvOS, iPadOS 15 и macOS Monterey

Само вчера Apple го лансираше 15та бета верзија за развивачи на iOS и iPadOS XNUMX. Меѓутоа, во него, функцијата SharePlay исчезнуваше. За да го објасни своето исчезнување, Apple издаде соопштение во кое тврди дека опцијата нема да ја види светлината во првата конечна верзија на оперативните системи на есен, но тоа ќе го стори во подоцнежните верзии како што се iOS 15.1 или iOS 15.2.

Вообичаено е Големото јаболко да се откаже од опциите и функциите бидејќи наидуваат на проблем кога станува збор за дистрибуција низ целиот свет. Или затоа што претпочитаат да чекаат да започне за да им дадат на корисниците уште една причина да ги ажурираат своите уреди. Но, она што е јасно е тоа Нема да гледаме SharePlay на iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15 или macOS Monterey, барем во финалната верзија која треба да излезе наесен.

Поврзана статија:
Сè што треба да знаете за iOS 15, новиот оперативен систем
SharePlay им нуди на корисниците можност да споделуваат искуства директно во FaceTime. А со API за групни активности, полесно е од кога било да донесете споделени филмови, ТВ, музика и други медиуми од вашата апликација во простор каде што луѓето веќе се поврзуваат едни со други.

SharePlay, новиот Apple во своите оперативни системи

Кратка изјава која јасно го најавува доцнењето

Епл ја објави следната изјава на официјалната веб -страница за развивачите во која ја објаснува својата одлука, но не дава детали за тоа:

SharePlay е оневозможен за употреба во iOS 6, iPadOS 15 и tvOS 15 програмери бета 15, и ќе биде оневозможен во претстојниот macOS Monterey бета 6. SharePlay, исто така, ќе биде оневозможен за употреба во неговите првични изданија оваа есен. […] Beе биде повторно овозможена за употреба во идните бета изданија за развивачи и објавена во јавноста во софтверските ажурирања подоцна оваа есен. [..]

Воодушевени сме од високото ниво на ентузијазам што го видовме во заедницата за програмери […] и со нетрпение очекуваме да им го донесеме на корисниците за да можат да ги искусат своите апликации со своите пријатели и семејството на сосема нов начин.

Го цениме бројот на тимови кои работеа напорно за да создадат искуства со SharePlay и за да се осигураме дека нема нарушувања во вашиот развој, обезбедивме развојен профил на SharePlay што ќе овозможи успешно креирање и прием на групни сесии преку АПИ на групни активности На

Како што можете да прочитате, иако SharePlay не е достапен во програмерите бета на оперативните системи, креиран е профил за развој што ви овозможува да продолжите да работите со алатката. Се очекува дека ќе биде со бета верзиите на iOS 15.1 кога ќе се врати SharePlay. И можете да го финализирате тестот за опцијата што остана кај нас за пет бета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.