Тие хакираат речиси 3 GB податоци од iPhone на претседателот на Шпанија

Политичките елити во Шпанија се нервозни, поради повеќе од педесет шпионирани од Националниот разузнавачки центар (ЦНИ), вклучително и политичари за независност и високи функционери на судството, сега се приклучува и претседателот на Шпанија, Педро Санчез, и еден од нејзините министри, Маргарита Роблес.

Хакери украле најмалку 2,6 GB податоци од iPhone на Педро Санчез, во текот на 2021 година, иако чувствителноста на украдените податоци е непозната. Тешко назадување за субјектите задолжени за дигитална безбедност во Владата на Шпанија, па дури и за Apple како производител на уредите.

Кои податоци се украдени од iPhone на Педро Санчез?

Според официјални извори од Владата на Шпанија, Ајфонот на претседателот бил заразен со познатата шпионска програма Пегазус, а во 2021 година претрпе кражба на 2,6 GB информации, вклучувајќи околу 15.000 документи и околу 1.000 фотографии. Во втор обид во истата 2021 година, претседателот на Шпанија беше предмет на нов грабеж, овој пат беа наплатени само 130 MB податоци, веројатно затоа што владините тимови задолжени за дигиталната безбедност на Владата веќе ги знаеја фактите и г-дин Педро Санчез продолжи со поконзистентна употреба, во согласност со неговата позиција, на неговиот iPhone.

Код за апликација за iPhone

Најзагрижувачко е фактот што се украдени околу 15.000 документи, бидејќи iPhone ги класифицира како такви само оние направени со процесори на текст или во PDF формат. Сè укажува дека главниот извор на податоците е апликацијата за инстант пораки WhatsApp, иако официјални владини извори не исклучуваат дека протеколе и контакти или СМС.

Фактот што сугерира дека WhatsApp е главниот извор на податоците е дека Маргарита Роблс, министерката за одбрана, не ја користи популарната апликација за инстант пораки во сопственост на Facebook. и затоа, во неговиот случај успеаја да одземат само 9 MB податоци, износ значително помал од оној на претседателот.

Како го хакнаа претседателот на Шпанија?

Pegasus е алатката за шпионски софтвер задолжена за ова истекување на податоци или хакирање чија последна жртва беше претседателот. Лансирана во 2016 година од NSO Group, израелска компанија злато се прави од продажбата и достапноста на овој софтвер, тој (во теорија) беше достапен само за владите.

Тајноста лебди околу Пегазус, неговиот кориснички интерфејс и деталите за неговите механизми за напад не се познати, меѓутоа, според NSO Group, на Pegasus му треба само телефонски број и ќе биде задолжен за извршување напади постојано, искористувајќи ги не само ранливостите на оперативните системи достапни на пазарот, напаѓајќи ги iOS или Android нејасно, но и Се фокусира и на можните врати што ги отвораат различните апликации инсталирани на паметниот телефон, како што е WhatsApp.

Највообичаен начин за внесување на Pegasus на мобилни уреди е токму искористувањето на различните СМС пораки со моделот phisingдодека iMessage и WhatsApp исто така страдаат од бројни пропусти.

Во случајот со WhatsApp, на пример, шпионскиот софтвер влегува во уредот преку повик преку апликацијата, всушност, не е ни потребно корисникот да го прифати повикот, што е вистински бес во однос на безбедноста и приватноста.

Пегаз ја користи својата постојана еволуција и раст. Откако ќе се зарази уредот, напаѓачите преземаат далечинска контрола на терминалите и ги добиваат сите потребни информации, всушност тие дури можат да снимаат и филтрираат телефонски повици, како што му се случи на Џеф Безос, најбогатиот човек на светот и сопственик на Amazon.

Според NSO Group, оваа алатка е достапна само за владите, и покрај тоа, Официјални извори укажуваат дека инфекцијата што ја претрпел Педро Санчез е поради надворешен агент.

Ја ставаме нашата алатка достапна на владите со цел да се спречат терористички напади, да се уништат мрежите за трговија со педофили, секс и дрога, да се лоцираат исчезнатите и киднапираните деца, да се лоцираат преживеаните заробени под урнати згради и да се заштити воздушниот простор од нарушувачка пенетрација на опасните дронови

Сепак, има 63 и различни личности меѓу политичари и судии шпионирани со Пегаз во Шпанија во текот на 2021 година.

Дали iPhone е побезбеден против Pegasus?

Како што добро знаете, шпанската влада одлучува постојано да го обновува својот асортиман на технолошки уреди и членовите на Конгресот на пратеници користат iPhone, iPad и Mac со учтивост на сите соработници.

Иако оваа вест е популаризирана особено со вклучување на iPhone, реалноста е дека iPhone не е побезбеден од останатите уреди во однос на Pegasus, Ова не е случај со останатите надворешни агенти, кои наоѓаат безбедносен плус во iPhone во споредба со Android. Во меѓувреме, Pegasus користи различни методи за пристап, како што се фишинг, непроверени WiFi мрежи или пропусти на WhatsApp, нешто што Apple не може да се избори преку сопствениот оперативен систем.

Тим Кук и Педро Санчез

Истото Емануел Макрон, претседател на Француската Република, беше цел на шпионскиот софтвер Пегасус во текот на 2017 година преку неговиот личен телефон, друг iPhone. Поконтроверзни беа случаите на Сесилио Пинеда и Џамал ​​Кашоги, новинари чии уреди беа заразени со Пегазус, а подоцна починаа под мистериозни околности.

Обичните граѓани не ја сфаќаат доволно сериозно безбедноста на нашите мобилни уреди, тоа е доказ, но треба да се надеваме дека високите функционери и претставничките субјекти на нашата земја вложуваат малку повеќе труд во заштитата на нивната приватност со оглед на чувствителноста на информации со кои се справуваат. Сепак, се чини дека тоа не се случува, а пристапот до телефонот на Педро Санчез или Џеф Безос не е потежок од хакирањето на iPhone на вашиот сосед Пако.

Имам само вистинска љубопитност во врска со хакирањето на Педро Санчез... Кои ќе бидат омилените налепници на претседателот на WhatsApp?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.