HiPStore привлекува пиратска продавница за апликации во AppStore на Apple

DailyHiP

Денес интернетот ги сврти главите за да види дека самиот Apple е измамен од HiPStore, што се лизна во официјалната продавница за апликации AppStore бесплатна продавница за инсталирање пиратски апликации.

Се разбира, од „Актуалидад iPhone“ ние силно ја обесхрабруваме инсталацијата и употребата на оваа апликација, Јас лично го тестирав за да видам до каде е реално, и од моментот кога побарав да му верувам на сертификатот што го видов доволно, го избришав сертификатот без да му дадам доверба и избришав каква било трага од оваа апликација што ќе не треба долго да се отстрани од AppStore.

Употребата на сертификати може да има сериозни последици Во зависност од изворот од кој ги инсталираме, на пример, можеме да дадеме далечински пристап до одредени информации за нашиот уред или лични податоци, да дозволиме далечинско управување со него, па дури и да знаеме работи како што се инсталирани апликации, процент на батерија, оператор, политика за безбедност и уште повеќе.

Сакам да мислам дека Apple ќе спречи други продавници да го сторат истото и дека ова ќе биде изолиран случај, без сомнение може да доведе до зголемување на малициозен софтвер на iOS и исто така, дека кредибилитетот и добрата репутација на AppStore и неговиот тим за преглед опаѓа (тие не се во многу добра низа).

DailyHiP

Несомнено е важно дека Apple, кој ги елиминираше апликациите дури и за ставање калкулатор во центарот за известувања, пропушти ваква апликација дека малата законитост на предметот е очигледна од 1 минута.

Инвеститорот исто така има малку срам замолете ги вашите банери да бидат кликнати да ви помогнеме да продолжите да обезбедувате апликации бесплатно (и патем, да им ја одбиете платата на програмерите кои работеле напорно за да ги остварат).

Ние ќе бидеме внимателни кон реакцијата на Apple на ова прашање, се надеваме дека ќе преземете активности по ова прашање што е можно поскоро и еднаш ќе се фокусирате на спречете објавување на овој вид апликации во AppStore а не од други како LaunchCenter и компанија.

Ажурирање: Apple овојпат беше многу брз и апликацијата повеќе не е достапна во AppStore, иако ова ќе остави свој белег и HiPStore може да се пофали дека од својот профил на Твитер и има многу корисници кои досега ја преземале оваа апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   lol dijo

  Веќе не е достапно

 2.   Manuel dijo

  Како и да е, оваа апликација не ви дозволи да инсталирате платена апликација, таа е бескорисна

  1.    Хуан Колила dijo

   И покрај лажните слики од екранот што ги ставија, ве уверувам дека ви овозможи да преземате платени работи бесплатно, погледнете на Твитер и ќе видите колку сведоци има

 3.   Јован dijo

  Па, се обидов неколку пати и не ми дозволи. Пред 3 дена можев да одам на страницата *********** и кога беше инсталирана, симнав tomtom iberia, да, на англиски и неколку платени апликации како што е прскање во боја. Што се однесува до прегледите, кажете дека Iphone ви наплаќа за апликации што се бесплатни за Android. Дека кога купувате телефон, и уште повеќе со тоа колку се скапи, тие се веќе ваши и имате право да преземате што сакате. Малку публицитет е во ред, но мора да проголтате повеќе од информациите што ги барате запрепастувачки. Ве охрабрувам да преземате блокатори и апликации што ги сакате. Огласувачите и развивачите се исти како водоводџии, возачи или канцелариски работници и не мора да ги трпиме да ги напаѓаат нашите терминали. Исто така, имам право да не добивам вртоглавица и да можам да ги пребарувам моите страници без мешање. Ај чао публики инвазивни !!!

  1.    Хуан Колила dijo

   Го прочитав неколку пати за да видам дали коментарот беше помалку навредлив, но не беше, твојот коментар ми се чини недостаток на почит кон милиони луѓе кои се посветени на ова, една работа е да се биде против навистина нападно рекламирање, рекламирање што не ви дозволува пристап до содржината што ја барате, но друга е да поттикнете употреба на блокатори и да споредувате рекламни и развивачи, дозволете ми да ви одговорам:

   1. Постојат апликации во AppStore кои вредат пари и во Google Play не од разни причини, вклучувајќи го и фактот дека во Google Play со оглед на бројот на уреди со Android, тие не можат да обезбедат компатибилност со сите, на iOS да, ако со вашиот Андроид купувате апликација и не работи е во лош вкус.

   2. Програмерите прават тешка работа развивајќи апликации и викате до небото дека една апликација вреди 1 € откако работата што ја извршила е безобразна, ако купите телефон од 700 € треба да имате можност да потрошите 1 € повеќе За добра апликација, купувањето телефон од Apple не ви дава за право да уживате нелегално и бесплатно во содржината што ја создадоа другите луѓе, луѓе кои не се Apple и кои не добиле ниту едно евро од она што сте го платиле телефонот, ако го следиме тој механизам, ќе завршиме со AppStore скоро празен и со неколку апликации што остануваат на врвот на рекламите.

   3. Блокерите се добар удар против оние веб-страници што се пренесуваат со рекламирање, се согласувам, но како што го сликате, мора да земете предвид нешто, оваа веб-страница, iPhone News, чини пари за нејзино одржување, исто како и тимот зад тој, овој блог не е бесплатен или ефтин, и ако секој користи блокатори или не нè додаде во својата бела листа, и „Актуалдадид Ајфон“ и многу други блогови ќе станат трошок и тоа против она што сте против, затоа што велите дека тоа го прави не дозволувајте да уживате во содржината што ја барате, таа нема да постои, но таа содржина што ја барате нема да постои бидејќи блоговите доколку немаат начин да се одржуваат ќе бидат подложени на блогови, затоа ве молам, бидејќи тие не Ние не наплатуваме никаква претплата или нешто слично кога ќе дојдете да ја консултирате нашата работа, немојте да нè почитувате судејќи нас за тоа што сакавме да понудиме бесплатна содржина заснована на рекламирање (ненаметливо, ако некогаш најдете нападно рекламирање на блогот што треба само Треба да стапите во контакт со тимот преку делот „Контакт“ и да не известите за да можеме да го решиме).

   Што рече, ве молиме, променете го тој менталитет што одбива да плати 1 € за работата на развивач и се согласува да плати 700 € за уред (што секој може слободно да го направи, но првиот е многу поправеден од вториот), размислете за кој ви нуди бесплатна содржина секој ден и не употребува блокатори на нашите страници и не презема апликации нелегално, а помалку со аргументи исто толку непочитувани.

   Благодарение на оние кои не поддржуваат, ние ќе продолжиме да ја нудиме нашата содржина секој ден без никаков трошок благодарение на вас!

 4.   Јован dijo

  Извинете ако бев почитувана, тоа не беше моја намера. Ниту, пак, можете да бидете толку катастрофални и да кажете дека интернетот ќе заврши, тоа е ваш изговор, но тоа е невозможно сега. Јас, правам посета, мерам, одам кај мене дома, подготвувам буџет, го печатам и го земам и, ако тие не го прифатат, губам неколку часа и не ги повикувам соседите да прашајте секој 1 €, тие не се заинтересирани за моите проблеми ... Јас купувам апликација и излегува дека не е тоа што го продава или го прави она што треба да го стори, погледнете во прегледите. Отворам страница, станува темно, скока блиц, некои како youtube траат 20 секунди и не можете да ги отстраните. Вие читате и текстот е преместен во „инфилтрирање“ на друга реклама ... За да се наплати некој развивач или блок, тоа нервира илјадници корисници што, како што ни пречи, се нарекува упад. На кратко, не можете да „казните“ илјадници луѓе, така што човекот има своја плата и ви ја наметнува оваа непријатност на задолжителен начин. Па, таа слобода се состои во тоа да можам да одлучам и да одлучам да не трошам двапати време, двапати батерија, двапати поголема брзина, двапати свирка, што чини пари, во корист на компании кои воопшто не ме интересираат. Ако сакам да бидам поддршка, станувам член на невладина организација, но тие не ме вознемируваат онолку часови колку што навивам. Како и да е, веќе ви велам, не бидете толку катастрофални и преправајте се дека целиот свет застанува за да имате ваша страница, јас продолжувам да ги советувам блокаторите. Некои имаат бели списоци во кои можете да дозволите некои страници, оние што се почитуваат, можат да поставуваат реклами, но овој постојан застој ќе мора да се регулира и да има ограничување, затоа што гледам дека многумина ве пренасочуваат на други страници, тие бараат телефон , податоци итн. Секој да прави што сака, но се држи? Нека секој го држи својот убав стап. Се најдобро